Hlavní navigace

Vltavský improvizační víkend od 22. do 24. října 2010

[Tisková zpráva] Vysílací schéma Českého rozhlasu 3 – Vltava se během následujícího víkendu podřídí prvku náhody a improvizace. Připravili jsme pro Vás speciální projekt – Vltavský improvizační víkend, zaměřený na improvizaci, tento zvláštní druh lidské činnosti. Hlavní část programu se odehraje v sobotu 23. 10., pátek 22. 10. bude jakýmsi prologem a neděli 24. 10. uzavřeme několika menšími pořady a vstupy.

Sdílet

Improvizační víkend otevře už v pátek odpoledne speciální vydání pořadu Fonogramy, v němž zavzpomínáme na okamžiky, kdy improvizace byla jediným východiskem z nouze, nejen pro hlasatele, ale i politiky či herce (z archivních snímků vybral a uvádí Tomáš Černý). Improvizaci v jazzu, v divadle a v literatuře věnujeme další páteční pořad: dvouhodinovou kompozici Jiřího Vondráčka Hrát jako dýchat vzduch. Kromě osobností, které se improvizaci teoreticky i prakticky věnují, uslyšíme z archivních snímků také Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Sobotní dopoledne ovládne společenská improvizační hra Vrh kostek nevyloučí náhodu s neznámým průběhem i koncem. Mohou se do ní zapojit i naši posluchači a v živém vysílání tak možná vznikne i báseň (spisovateli a překladateli Václavu Jamkovi při vybírání nejlepších veršů asistují redaktoři Blanka Stárková a Jiří Kamen).

Posluchače tímto zveme také k návštěvě pražského klubu Jazz Dock, odkud v přímém přenosu přineseme tři představení tří divadelních uskupení, pro něž je improvizace základním tvůrčím postupem. Ve 14.00 hodin se do českého éteru vrátí legendární Rodinka Tlučhořova aneb Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. V 15.40 uvede Jiří Havelka s Divadlem Vosto5 svůj Stand´artní kabaret – Radiospeciál. Konečně v 17:30 vystoupí Divadlo Vizita s Jaroslavem Duškem. Večer v Jazz Docku bude pokračovat koncertem Rostislava Fraše a Wilkins Quintet (CZ/USA). V průběhu dne budeme samozřejmě ve spojení i se studiem na Vinohradech a nabídneme Vám celou řadu dalších zajímavých pořadů. Za všechny zmiňme například speciální vydání Čajovny, nebo relaci Vojtěcha Babky s názvem …Nuže, co mám tedy činit as? o improvizaci v opeře. Víkend improvizačního dobrodružství či dobrodružné improvizace uzavřeme v neděli jazzovým lelkováním s Alešem Bendou.