Hlavní navigace

Společnost VMware představila VMware vSphere 4 - první operační systém na světě, který dokáže vytvářet interní cloudy

[Tisková zpráva] Nová generace virtualizační technologie pomáhá firmám poskytovat IT jako výkonnou, pružnou a spolehlivou službu

Sdílet

Praha, 21. dubna 2009 — Společnost VMware právě představila operační systém VMware vSphere 4, který jako první na světě dokáže vytvářet interní cloudy a umožňuje poskytovat IT jako výkonnou, pružnou a spolehlivou službu. Nová generace virtualizační technologie VMware vSphere 4 je rozšířena o nové průlomové funkce a uvádí cloud computing do firemních sítí – přirozeně, bez nutnosti skokových změn. Základními vlastnostmi VMware vSphere 4, prvního operačního systému na světě určeného pro prostředí cloudu, jsou jednoduché ovládání, vysoký výkon a svoboda volby.

Komplexita IT prostředí se stale zvyšuje a podstatná část rozpočtů vyhrazených na informační technologie jde jen na udržení IT infrastruktury v chodu. Zákazníci tak netrpělivě očekávají nástup cloud computingu, který slibuje radikální změnu. Cesta k jeho nasazení ale nebyla dosud zcela jasná. VMware vSphere 4 však nyní zákazníkům umožňuje využít technologie cloud computingu v jejich vlastních IT prostředích. “Interní” cloudy výrazně zjednodušují přístup k výpočetnímu výkonu, pomáhají snižovat náklady a zajišťují vyšší pružnost IT infrastruktury. To je cesta k vyšší přizpůsobivosti IT měnícím se požadavkům podnikání.

VMware vSphere 4 agreguje a holisticky řídí velké infrastrukturní soubory procesorů, úložišť a sítí a vytváří z nich hladce, pružně a dynamicky fungující operační prostředí. Jakákoli aplikace – ať již jde o existující podnikový software nebo o aplikace nové generace – poběží na VMware vSphere 4 mnohem výkonněji a s garantovanou úrovní služeb. Velkým firmám umožňuje VMware vSphere využít sílu cloud computingu v jejich datových centrech, prudce snížit náklady na IT a zároveň dramaticky zvýšit jeho dostupnost. Poskytovatelům služeb umožňuje VMware vSphere ekonomičtější a efektivnější způsob poskytování služeb cloudů, kompatibilních s interní infrastrukturou posatvenou na bázi cloudu. VMware začne podporovat dynamické sdružování interních a externích cloudů, vytváření „privátních“ cloudových prostředí, která pak umožní propojení mnoha datových center a poskytovatelů cloud computingu.

„Od prvních začátků virtualizace systémů x86 před deseti lety do dneška byla společnost VMware autorem dlouhé řady novinek v oboru – uvedli jsme na trh první hypervizor, revoluční byla i technologie VMotion, která dala společnosti VMware jméno, a jsme autorem první platformy pro sdílení serverů, úložišť a sítí, umožňující zákazníkům snížit investiční i provozní náklady na výpočetní techniku až o 60–70 procent,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti VMware Paul Maritz. „VMware vSphere je další úrovní vývoje na této cestě plné inovací. IT oddělením nabízíme plynulý přechod ke cloud computingu a chceme být jejich průvodci na cestě, kde každý krok znamená další přidanou hodnotu. Navíc přinášíme úsporu dalších 30 procent nákladů tm, že umožníme IT poskytovat spolehlivé a adaptabilní IT služby.“

Vedoucí poskytovatel technologií pro analýzy a podporu rozhodování pro banky a vydavatele kreditních karet, společnost FICO uvádí, jak VMware vSphere 4 zvýší efektivnost jeho podnikání:

„Jako zásadní hráč v globálním prostředí poskytování finančních služeb potřebujeme zajistit pružnost a standardy, abychom mohli zvýšit kapacitu našich IT zdrojů a připravit se na stále se zvyšující požadavky trhu,“ řekl ředitel informatiky společnosti FICO Christopher Rence. „VMware vSphere je základem pro zavádění cloud computingu a my jsme díky tomu v mnohem lepší pozici, co se týče poskytování jednotné platformy světové špičce mezi institucemi poskytujícími finanční služby. Jejich management se díky tomu může efektivně a důvěryhodně rozhodovat ve všech oblastech práce se zákazníky.“

VMware vSphere 4 přináší bezprecedentní úroveň ovládání, výkonu a svobody volby VMware vSphere 4 zlepšuje předchozí generaci platformy VMware – VMware Infrastructure 3 – v třech nejdůležitějších oblastech: přináší vyšší účinnost a výkon sloužící nejdůležitějším podnikovým aplikacím, poskytuje jednodušší ovládání na úrovni aplikačních služeb a chrání svobodu zákazníků, co se týče volby hardwaru, operačních systémů, aplikační architektury a výběru mezi on-premise a off-premise hostingu aplikací.

Výkon. Jednou z primárních výhod, které zákazníci očekávají od cloud computingu, je snížení nákladů na IT služby tak, aby uvolněné prostředky bylo možné použít pro nové technologie, které strategicky odliší jejich firmu od konkurence. VMware vSphere 4 přináší ještě vyšší úspory investičních i provozních nákladů než umožňovalo nasazení předchozí generace VMware Infrastructure 3:

 • Konsolidační poměry je možné zvýšit o dalších 30 procent, přičemž se opět sníží objem infrastrukturních nákladů na jednu aplikaci.
 • VMware vStorage Thin Provisioning přináší 50-procentní úsporu v oblasti nákladů na úložiště, což snižuje potřebu rezerv úložných kapacit. Virtuální servery nyní využívají úložiště jen v případě potřeby. Objem úspor úložných kapacit, které může VMware vSphere přinést u všech zákazníků, se dají přirovnat k 50-násobku všech fotografií, které mají na Facebooku uložené jeho uživatelé.
 • VMware Distributed Power Management dokáže ušetřit až dalších 20 procent nákladů na elektrickou energii a chlazení. Tato technologie využívá VMware VMotion k automatickému umístění všech virtuálních strojů na co nejmenší počet fyzických serverů bez jakýchkoli kompromisů v oblasti úrovně poskytovaných služeb a vypnutí fyzických serverů, které právě nejsou využívány. Roční úspory energie prostřednictvím VMware Distributed Power Management u všech zákazníků VMware vSphere 4 představují 10-denní spotřebu elektřiny v zemi o velikosti Dánska.

Vedoucí globální poskytovatel služeb řízení dodavatelských řetězců, firma TradeBeam, na základě používání beta verze systému VMware vSphere očekává, že se díky tomu zvýší její konkurenceschop­nost.

„V cloud computingu vidíme naši budoucnost a VMware vSphere je ideální platformou pro vytvoření našeho interního cloudu,“ řekl ředitel informatiky společnosti TradeBeam Nasser Mirzai. „V našem oboru si každý obchod vyžaduje prověření celého konceptu, což může být při používání dedikované infrastruktury zdlouhavé a velmi drahé. S interním cloudem postaveným na VMware vSphere budeme schopni našim obchodním týmům poskytovat infrastrukturu jako velmi uživatelsky přívětivou službu. Budeme schopni jim velmi pružně nabízet takovou infrastrukturu, jakou budou potřebovat, a to na vyžádání prostřednictvím jednoduchého webového portálu s garantovanou úrovní služeb a nízkými náklady. To znamená, že obchodní nabídky bude možné připravit během jediného dne namísto dřívějších dvou týdnů. Obchodní případy pak budou mnohem živější a my budeme moci zvýšit počet úspěšně dokončených prodejních případů a přitom snížit náklady prodejního procesu.”

Výkon a škálovatelnost Performance and Scalability for the 100 Percent Virtualized Internal Cloud VMware vSphere přináší oproti předchozí generaci VMware Infrastructure 3 podstatně posílený výkon a zvýšenou škálovatelnost a umožňuje instalaci i datově velmi náročných aplikací, jako jsou například velké databáze nebo Microsoft Exchange, v prostředí interních cloudů. S těmito vylepšeními v oblasti výkonu a škálovatelnosti je technologie VMware vSphere schopná obsloužit 100 procent virtualizovaných interních cloudů.

 • VMware vSphere přináší silnější virtuální stroje s těmito parametry:
  • 2× vyšší počet virtuálních procesorů na virtuální stroj (8 místo 4)
  • 2,5× více virtuálních NIC na virtuální stroj (10 místo 4)
  • 4× více paměti na virtuální stroj (255 GB místo 64 GB)
  • 3-násobné zvýšení průchodnosti sítě
  • 2-násobné zvýšení maximálního počtu uložených I/O operací za vteřinu (až 200,000)
  • Vyšší počet uložených transakcí za vteřinu – 8.900 transakcí, což představuje pětinásobek počtu platebních transakcí v celosvětové síti karet VISA
 • Cílová zvýšení výkonu konkrétních aplikací:
  • 50-procentní zvýšení výkonu pro vývoj aplikací
  • 30-procentní zvýšení výkonu pro Citrix XenApp

Největší poskytovatel služeb diktování, společnost BayScribe, která ve Spojených státech podporuje více než 50 tisíc lékařů a zprostředkovává každý měsíc více než půl milionu přepsaných zpráv, k zvýšenému výkonu aplikací v prostředí VMware vSphere 4 uvádí:

„Používali jsme beta verzi VMware vSphere 4 a zaznamenali jsme oproti dříve používané verzi VMware Infrastructure 3 podstatné zvýšení výkonu aplikací," řekl viceprezident pro business development firmy BayScribe Steve Bonney. „Výsledkem je to, že jsme se rozhodli provozovat naši produkční databázi sloužící aplikacím, jež zajišťují naše primární příjmy, na virtuálním storji vSphere, takže přitom využijeme o výhody zvýšené dostupnosti, zabezpečení a škálovatelnosti funkcí obsažených ve VMware vSphere 4."

• VMware vSphere 4 umožňuje agregovat obrovské množství virtuálních strojů a rozsáhlou fyzickou infrastrukturu do jednoho logického zdroje, neboli „výpočetní farmy”. VMware vSphere 4 může spojovat:

 • 32 fyzických serverů o clekovém počtu 2048 procesorových jader
 • 1.280 virtuálních strojů
 • 32 terrabytů RAM
 • 16 petabytů úložné kapacity
 • 8.000 síťových portů

Ovládání. VMware vSphere 4 umožňuje účinné provozní řízení výkonných „výpočetních farem“ s novou škálou řídících funkcí jako jsou VMware Host Profiles a VMware vNetwork Distributed Switch, které umožňují jednoduchou standardizaci serverového zabezpečení, úložných kapacit a nastavení sítě a automatizovanou konfiguraci a omezení počtu chyb způsobených nesprávnou konfigurací. V prostředí 100 virtualizo­vaných hostů dokáží nové řídící funkce ušetřit až 25 týdnů neboli půl roku práce systémového administrátora, což přináší podstatné snížení provozních nákladů.

VMware vSphere 4 přináší jednoduché ovládání bez kompromisů v oblasti úrovně aplikačních služeb – umožňuje nastavit správnou úroveň dostupnosti, zabezpečení a škálovatelnosti pro všechny aplikace nezávisle na operačním systému nebo aplikační architektuře. Všechny tyto nové možnosti v oblasti úrovně aplikačních služeb jsou jednoduše dostupné na jedno kliknutí myší a dále tak snižují náklady na provoz datových center.

 • Nulový downtime, nulové ztráty dat – VMware Fault Tolerance přináší nekompromisní ochranu proti hardwarovým výpadkům bez dalších nákladů a komplikací, které by přineslo nasazení alternativních řešení.
 • Minimalizace plánovaných výpadků kvůli údržbě úložišť a migracím přináší řešení VMware Storage VMotion, které je nyní dostupné s novým rozhraním pro správu a posktuje možnost migrace za plného provozu diskových souborů virtuálních strojů napříč heterogenním typům síťových úložišt. • Rychlé, jednoduché, integrované a levné diskové zálohování a obnovu dat poskytuje řešení VMware Data Recovery.
 • Jednodušší a přesné dodržování bezpečnostních zásad zajišťuje řešení VMware vShield Zones, které zjednodušuje zabezpečení aplikací a pomáhá při prosazování firemních bezpečnostních zásad na aplikační úrovni. Základem jsou logické zóny ve sdíleném prostředí, přičemž zůstává zachováno nastavení úrovně síťového zabezpečení jednotlivých uživatelů a citlivých dat.
 • Jednodušší řízení úrovní aplikačních služeb zajišťuje řešení VMware vApp, které představuje oborový standard pro přiřazování všech komponent virtuálních strojů sloužících jednotlivým aplikacím a určení jejich požadavků na výpočetní výkon a paměť.

Integrovaná energetická společnost Southwestern Energy Company, která se soustředí především na vyhledávání a provozování zdrojů zemního plynu, využívá řešení VMware Fault Tolerance.

Řešení VMware Fault Tolerance je velmi užitečné,” uvádí systémový administrátor firmy Southwestern Energy Larry C. Miller Jr. „Získali jsme velmi vítaný doplněk do našeho arzenálu technologií pro vysokou dostupnost. Naše drahé špičkové a komplexní funkcionalita je nyní velmi přístupná. VMware Fault Tolerance se dá vypnout a zapnout jedním kliknutím myši a ochrana aplikací před výpadky hardwaru je stále dostupná.”

Svoboda volby. Technologie VMware vSphere 4 všem zákazníkům poskytuje i nadále svobodu volby. Mohou tak i nadále zůstat nezávislí na hardwaru, operačním systému, aplikační architektuře i poskytovatelích služeb. VMware vSphere 4 dnes nabízí nejširší výběr hostitelských operačních systémů pro jakékoli virtualizační řešení. Znamená to, že zákazníci mohou podporovat své stávající aplikace a zároveň se spoléhat na to, že i nové aplikace budou moci instalovat v prostředí interních a externích cloudů.

„Tradiční monolitické operační systémy mají svoje dny sečteny,” říká analytik Burton Group Chris Wolf. „Serverové platformy jsou nyní přirpaveny na virtulizované prostředía mnoho rolí do nynějška spojovaných s tradičními operačními systémy přebírá infrastruktura interních a externích cloudů. Organizace hledající možnosti, jak využít provozních a finančních výhod technologie cloud computingu, k tomu právě získávají ten správný nástroj.“

Více informací o VMware vSphere 4 najdete na adrese http://www.vmwa­re.com/go/vsph­ere.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).