Hlavní navigace

VOLBY 2009 V ČESKÉ TELEVIZI

[Tisková zpráva] Zpravodajství České televize nabídne i letos bohatý mix pořadů k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volební projekt startuje v pondělí 31. srpna. Vyvrcholí v sobotu 10. října po skončení napjatě očekávaného hlasování Studiem Volby a v neděli 11. října Otázkami Václava Moravce, kde se sejdou předsedové politických stran, které zasednou v nové Sněmovně.

Sdílet

Volební vysílání zahájí Česká televize v pondělí 31. srpna od 22:30 hodin mimořádným vydáním Událostí, komentářů, ve kterých zpravodajství shrne situaci na začátku ostré fáze kampaně.

Od začátku září začne ČT vysílat Speciály Otázek Václava Moravce. Moderátorská jednička České televize se svým týmem objede postupně 7 nejlidnatějších krajů. První velká diskuse proběhne v úterý 1. září v Českých Budějovicích. Další budou následovat: Olomouc (8. 9.), Ústí nad Labem (15. 9.), Brno (22. 9.), Kladno (29. 9.), Praha (1. 10.) a Ostrava (5. 10.). Novinkou je hlavně větší zapojení diváků – tentokrát prostřednictvím videodotazů na YouTube – a také panel významných osobností daného kraje, které budou debatovat přímo s politiky. Tyto debaty vysíláme souběžně na ČT2 a ČT24 vždy v úterý ve 21:30 hodin.

Celou sérii zakončí duel dvou největších favoritů voleb, tak jak je určí aktuální průzkumy veřejného mínění. Ti se utkají ve studiu na Kavčích Horách ve čtvrtek 8. října od 20:00 hodin na ČT1 a ČT24. Kromě toho budou odvysílány každou neděli pravidelná vydání Otázek Václava Moravce, jež se budou věnovat aktuální politické situaci.

Všech 22 politických subjektů, které se přihlásily do letošního volebního klání, postupně představí své programové vize v Událostech, komentářích. Půjde o desetiminutové profilové rozhovory se šéfy stran, které proběhnou postupně v období od 10. do 30. září vždy od 22:30 hodin na programech ČT2 a ČT24. Moderují: Daniela Drtinová a Jakub Železný.

Všechny mimosněmovní strany se pak vystřídají v září také v pořadu Politické spektrum (premiéra sobota ČT24, repríza pondělí ČT1).

Vůbec poprvé připravuje ČT24 ekonomické předvolební speciály – pod titulem Ekonomická inventura 2009. Těch bude celkem pět. Ekonomická redakce ČT24 se v nich pokusí s experty i politiky zmapovat vývoj posledních 20 let, stav naší ekonomiky a její potřeby v době krize. V prvním – retrospektivním – dílu (středa 2. 9.) přivítáme mimo jiné bývalého šéfa FNM Tomáše Ježka a přineseme exkluzivní rozhovor s expremiérem Milošem Zemanem. V přímých vstupech a reportážích z venkova se podíváme, jak se od roku 1989 změnila životní úroveň v Česku. Druhý díl (9. 9.) bude věnován špičkovým českým manažerům a jejich pohledu na politiku, ve třetím (16. 9.) se na totéž zeptáme malých podnikatelů a živnostníků. Čtvrtý díl (23. 9.) bude věnován daním – s ekonomickými experty nejsilnějších stran. V pátém dílu (30. 9.) pak budeme analyzovat a srovnávat ekonomické programy, které politici nabízejí, a podíváme se také na financování volebních kampaní. Ekonomická inventura 2009 se bude vysílat vždy v 21:10 hodin na ČT24. Pořadem bude provázet Michala Hergetová.

Volební studio 10. října bude moderovat Václav Moravec. Kontinuální zpravodajství bude od 14:00 hodin nabízet souběžně ČT1 a ČT24. Česká televize v něm zveřejní exit-poll, který pro ni exkluzivně připraví společnost SC&C.

Kompletní servis bude k dispozici samozřejmě také na webu www.ct24.cz v rubrice Předčasné volby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).