Hlavní navigace

Volby na YouTube by vyhrála pravice

[Tisková zpráva] Žebříčky nej politických videí a kanálů na YouTube v České republice

Sdílet

Vzhledem k blížícím se volbám do Poslanecké sněmovny se výrazně zvýšila i aktivita uživatelů YouTube na téma politiky. Analýza politického obsahu na českém YouTube odhalila několik zajímavých skutečností. Pokud míra sledovanosti videí je přímo úměrná oblibě politických stran, můžeme tvrdit, že souboj na YouTube by vyhrála pravice. Nejčastěji zmiňovanými tématy jsou mladá generace, podpora pravicových stran, ekologie a další politicky laděná témata.

POLITICKÉ KANÁLY na YouTube
Mezi nejsledovanější politické kanály na YouTube patří tvods (kanál ODS) s celkovým počtem zhlédnutí 263 196. Nejsledovanější kanál strany ODS dohání topvidea politické strany TOP 09 s 214 287 zhlédnutími. Trojici nejsledovanějších politických YouTube kanálů uzavírá kanál Strany zelených, tzv. zmenmeklima, který dosáhl s menším počtem uveřejněných videí značnou sledovanost.

POLITICKY ZAMĚŘENÁ VIDEA na YouTube
Zajímavé výsledky přináší také analýza sledovanosti samotných video příspěvků v sekci Zprávy a politika. Na nejvyšších příčkách zhlédnutí opět vévodí příspěvky ve jménu pravicových stran. Jednoznačným vítězem se stal předvolební televizní spot politické strany TOP 09 pod názvem Admirál Schwarzenberg: Jdeme do toho! s celkovým počtem zhlédnutí 141 489. V těsném závěsu se v počtu zhlédnutí umístil poutavý videoklip politické strany ODS. Na třetím místě se tyčí vtipný spot Strany zelených pod názvem Tahle zeme neni pro stary? s počtem zhlédnutí 80 947. Za zmínku stojí i video příspěvek kanálu ProtiODS pod názvem Premluv Babu.mp4 (Final). Tento video příspěvek je odezvou na podobně znějící video, ve kterém Martha Issová a Jiří Mádl nabádají lidi k tomu, aby navštívili své prarodiče a přemluvili je volit pravici.

PŘEDVOLEBNÍ KANÁL “OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE”
Na YouTube je ve spolupráci s Českou televizí vytvořený speciální YouTube kanál pro pořad Otázky Václava Moravce, věnovaný volbám 2010. Tento kanál umožňuje klást politikům otázky formou krátkého videa a přehrát si jejich odpovědi na již položené otázky jiných uživatelů. Vybrané dotazy jsou zodpovězeny v předvolebních speciálech Otázek z různých krajů.

První příčku nejsledovanějších videí pořadu Václava Moravce obsadila znělka Předvolební speciály Otázek Václava Moravce, ve které Václav Moravec vysvětluje samotný smysl pořadu a způsob nahrání dotazu. Podle žebříčku nejsledovanějších videí se dá předpokládat, že uživatele nejvíce zajímá problematika mladé generace. Na prvních příčkách sledovanosti se v pořadu Otázek Václava Moravce umístilo video pod názvem Co udělají lídři pro mladou generaci. Mezi první tři nejsledovanější videa pořadu se řadí i zajímavá diskuse kolem obsahu státních maturit, pod názvem Státní maturita povinně i z matematiky?.

Uživatelé se přes hodnocení videí vyjadřují také k jejich kvalitě. Nejlépe hodnoceným příspěvkem pořadu Václava Moravce se stal již zmíněný dotaz k budoucnosti mladé generace pod názvem Co udělají lídři pro mladou generaci. Druhé místo v počtu pozitivních hodnocení získal krátký video příspěvek Zákulisí přenosu Otázek z Afghánistánu. Za třetí nejlépe hodnocené video považují uživatelé dotaz o ekologické otázce věnující se sporu o modernizaci největší české elektrárny v Prunéřově. Na čtvrtém místě byl nejlépe ohodnocen dotaz spoluzakladatele občanské iniciativy DEFENESTRACE 2010 prof. Janoucha k ovlivňování výsledků politických voleb v případě, že se do parlamentu dostanou méně známe strany.

Analýza hodnotící počet komentářů k jednotlivým videím jenom potvrzuje již zmíněný velký zájem uživatelů o tématiku mladé generace. Nejvíce komentářů, pokud nebereme v úvahu úvodní znělku Václava Moravce, získal již zmíněný dotaz Státní maturita povinně i z matematiky?, za kterým se v těsném závěsu umístilo video Co udělají lídři pro mladou generaci. Vlnu komentářů z řad uživatelů a bouřlivou debatu politických představitelů vyvolal také dotaz Váš kandidát na premiéra ČR?.

JEDNOTLIVÉ ŽEBŘÍČKY
Nejsledovanější YouTube kanály za poslední měsíc v sekci Zprávy a politika:

 1. tvods Počet videí: 332, Počet zhlédnutí: 263 196
 2. topvidea Počet videí: 276, Počet zhlédnutí: 214 287
 3. zmenmeklima Počet videí: 63, Počet zhlédnutí: 95 515
 4. Attractionscz Počet videí: 10 Počet zhlédnutí: 70 180
 5. demmarz77 Počet videí: 101, Počet zhlédnutí: 66 651
 6. OrangeVideoTube Počet videí: 174, Počet zhlédnutí: 36 873
 7. stranaveciverejne Počet videí: 114, Počet zhlédnutí: 31 656
 8. HilvarTermix Počet videí: 153 Počet zhlédnutí: 31 191
 9. CeskaPiratskaStrana Počet videí: 14 Počet zhlédnutí: 29 275
 10. MeteoTV Počet videí: 473 Počet zhlédnutí: 24 866

Nejsledovanější videa za poslední měsíc v sekci Zprávy a politika:

 1. Admirál Schwarzenberg: Jdeme do toho! 141 489 zhlédnutí
 2. Váš hlas ODS 111 033 zhlédnutí
 3. Tahle zeme neni pro stary? 80 947 zhlédnutí
 4. Oranžové peklo 70 572 zhlédnutí
 5. Premluv Babu.mp4 (Final) 55 747 zhlédnutí
 6. Omluva Jiřího Mádla za video, které natočil s Marthou Issovou a Sámerem Issou 39 165 zhlédnutí
 7. Nevolte Levici! Přemluv Bábu! – Martha Issova & Jiří Mádl 29 627 zhlédnutí
 8. Přemluv bábu dědka nech bejt 29 284zhlédnutí
 9. Přemluv bábu! Strana Zelených 22 523 zhlédnutí
 10. Trailer k televiznímu volebnímu spotu 16 298 zhlédnutí

Nejsledovanější videa pořadu Otázky Václava Moravce:

 1. Předvolební speciály Otázek Václava Moravce 31 542 zhlédnutí
 2. Co udělají lídři pro mladou generaci? 2 268 zhlédnutí
 3. Státní maturita povinně i z matematiky? 1 868 zhlédnutí
 4. Proč změna postoje ČSSD k silnici R35 na Liberecku? 1 215 zhlédnutí
 5. Václav HAVEL o Dominiku DUKOVI: Seděli jsme spolu ve vězení 819 zhlédnutí

Nejlépe hodnocená videa pořadu Otázky Václava Moravce:

 1. Co udělají lídři pro mladou generaci?
 2. Zákulisí přenosu Otázek z Afghánistánu
 3. Názor lídrů na rekonstrukci Prunéřova?
 4. DEFENESTRACE 2010 – názor volebních lídrů?
 5. Váš kandidát na premiéra ČR?

Nejdiskutovanější videa pořadu Otázky Václava Moravce:¨

 1. Předvolební speciály Otázek Václava Moravce Počet komentářů: 43
 2. Státní maturita povinně i z matematiky? Počet komentářů: 8
 3. Co udělají lídři pro mladou generaci? Počet komentářů: 7
 4. Váš kandidát na premiéra ČR? Počet komentářů: 2
 5. Zabráníte prolomení těžebních limitů? Počet komentářů: 1

O společnosti Google Inc.
Inovativní vyhledávací technologie společnosti Google umožňují každodenní přístup k informacím milionům lidí po celém světě. Google založili v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin, dva studenti univerzity ve Stanfordu, a dnes má přední postavení na všech hlavních globálních trzích. Model cílené reklamy, který Google nabízí svým zákazníkům, poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a zároveň rozšiřuje možnosti internetu pro samotné uživatele. Centrála společnosti Google se nachází v americkém Silicon Valley, jednotlivé pobočky pak na různých místech Ameriky, Evropy a Asie. Více informací najdete vždy na www.google.com.

Google Česká republika
Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006, nyní dosáhla s partnerem Centrum Holdings 35,4% podílu na trhu vyhledávání (Navrcholu.cz, prosinec 2009). Google od otevření pobočky uvedl na český trh více než 50 lokalizovaných služeb pro české uživatele, a to včetně produktů jako Mapy Google, online kancelář Dokumenty Google, Kalendář Google, Překladač Google, video portál YouTube, prohlížeč Google Chrome nebo operační systém Android. Malé, střední i velké firmy v České republice mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámcislužby Google AdSense). Využít mohou též analytické nástroje pro plánování a měření kampaní: Google Analytics, Google Trends, Statistiky vyhledávání Google, Ad Planner, případně nástroj pro tvorbu grafických kampaní (Display Ad Builder).

Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.) V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledavání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice, primárně však s držiteli certifikace Google Certified Company. Více informací na www.googleblog.cz nebo media centru pro české novináře http://sites.pres­satgoogle.com/cz.

Technická podpora pro české uživatele
Pro více informací o produktech Google mohou čeští uživatelé kontaktovat komunitu laiků, vývojářů a IT pracovníků na portálu GUG.cz. Jde o externí projekt, který kromě technické podpory ve spolupráci s inženýry z Googlu, nabízí i širokou škálu novinek, diskusních fór a odborných přednášek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).