V rámci výzkumu se budou tazatelé během konání voleb ptát náhodně vybraných voličů ve 400 náhodně vybraných volebních okrscích na jejich provedenou volbu. Tazatelé budou s občany hovořit po provedení volebního aktu před budovou, kde se volba konala. Tazatelé budou po celou dobu výzkumu zřetelně označeni logem České televize a logem společnosti SC&C a budou připraveni prokázat svoji totožnost občanským průkazem. Celkem by měli tazatelé získat zhruba 15 tisíc odpovědí, které jsou anonymní a dobrovolné. Tazatel smí odpovědi předávat pouze do České televize výzkumníkům, kteří je mohou použít pouze k přípravě volebního odhadu.
V rámci výzkumu také tazatelé zjišťují výsledky voleb bezprostředně po podepsání protokolu o jejich výsledku předsedou volební komise. Tyto informace jsou opět okamžitě předávány do České televize a zpracovány pro upřesnění předběžných odhadů.
Česká televize, obdobně jako při minulých volbách, uveřejní volební odhady po uzavření volebních místností – v sobotu 3. června 2006 po 14.00 hodině na programech ČT1 a ČT24. Vstupy z Volebního studia budeme v uvedenou sobotu vysílat na ČT1 zhruba každou hodinu až hodinu a půl, na ČT24 bude kontinuální volební zpravodajství. Výsledky voleb doplníme o analýzy politologů a sociologů. Kromě přesných odhadů přinese průzkum hned po skončení voleb také jedinečné socio-demografické výsledky. Veřejnost se tak dozví, jak volili muži a jak volily ženy, jak dopadly volby ve městech a na venkově i z hlediska věku a profesí.
Výzkum České televize může přinést nejen zajímavé výsledky bezprostředně po uzavření volebních místností, ale také výsledky velmi přesné. Nicméně i tento rozsáhlý a metodologicky náročný výzkum je závislý na jedné zásadní podmínce – na ochotě respondentů odpovídat na otázky a odpovídat pravdivě. Pokud budou občané odmítat účast ve výzkumech nebo se budou bát vyjádřit pravdu, výsledky výzkumů budou odrážet tento stav svou nepřesností v odhadech. A v tomto případě nepomůže ani teoreticky dokonalá a prakticky zvládnutá metodologie.