Hlavní navigace

Volební výzkum České televize

[Tisková zpráva] V rámci služby veřejnosti připravuje Česká televize ve spolupráci se společnostmi SC&C a SPSS ČR volební výzkum (Exit Poll), jehož cílem je co možná nejpřesnější odhad výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Obdobný projekt již Česká televize úspěšně realizovala několikrát, např. během voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2002 nebo v době konání voleb do Evropského parlamentu v roce 2004.

Sdílet

V rámci výzkumu se budou tazatelé během konání voleb ptát náhodně vybraných voličů ve 400 náhodně vybraných volebních okrscích na jejich provedenou volbu. Tazatelé budou s občany hovořit po provedení volebního aktu před budovou, kde se volba konala. Tazatelé budou po celou dobu výzkumu zřetelně označeni logem České televize a logem společnosti SC&C a budou připraveni prokázat svoji totožnost občanským průkazem. Celkem by měli tazatelé získat zhruba 15 tisíc odpovědí, které jsou anonymní a dobrovolné. Tazatel smí odpovědi předávat pouze do České televize výzkumníkům, kteří je mohou použít pouze k přípravě volebního odhadu.

V rámci výzkumu také tazatelé zjišťují výsledky voleb bezprostředně po podepsání protokolu o jejich výsledku předsedou volební komise. Tyto informace jsou opět okamžitě předávány do České televize a zpracovány pro upřesnění předběžných odhadů.

Česká televize, obdobně jako při minulých volbách, uveřejní volební odhady po uzavření volebních místností – v sobotu 3. června 2006 po 14.00 hodině na programech ČT1 a ČT24. Vstupy z Volebního studia budeme v uvedenou sobotu vysílat na ČT1 zhruba každou hodinu až hodinu a půl, na ČT24 bude kontinuální volební zpravodajství. Výsledky voleb doplníme o analýzy politologů a sociologů. Kromě přesných odhadů přinese průzkum hned po skončení voleb také jedinečné socio-demografické výsledky. Veřejnost se tak dozví, jak volili muži a jak volily ženy, jak dopadly volby ve městech a na venkově i z hlediska věku a profesí.

Výzkum České televize může přinést nejen zajímavé výsledky bezprostředně po uzavření volebních místností, ale také výsledky velmi přesné. Nicméně i tento rozsáhlý a metodologicky náročný výzkum je závislý na jedné zásadní podmínce – na ochotě respondentů odpovídat na otázky a odpovídat pravdivě. Pokud budou občané odmítat účast ve výzkumech nebo se budou bát vyjádřit pravdu, výsledky výzkumů budou odrážet tento stav svou nepřesností v odhadech. A v tomto případě nepomůže ani teoreticky dokonalá a prakticky zvládnutá metodologie.