Hlavní navigace

VOLNÝ IPTV – pilotní provoz v plném proudu

[Tisková zpráva] Digitální televizi od VOLNÝ testují první zákazníci, plánuje se start komerčního provozu.

Sdílet

Společnost VOLNÝ, významný telekomunikační operátor, úspěšně spustila pilotní provoz digitální televize na bázi technologie IPTV. Pilotní provoz probíhá v Praze, v lokalitách Strašnice a Vršovice a poběží do prosince 2006. Počátkem roku 2007 se plánuje spuštění komerčního provozu.

Pilotní provoz digitální televize na bázi IPTV od společnosti VOLNÝ byl podle plánu odstartován v září v 2006, a to v lokalitách Praha – Strašnice a Praha – Vršovice. Ukončení pilotního provozu je plánováno koncem prosince 2006 a na základě získaných poznatků pak bude komerční provoz služby zahájen počátkem roku 2007.

V rámci pilotního provozu VOLNÝ nabízí 27 televizních programů, o dalších se intenzivně jedná. Finální nabídka by měla obsahovat až 40 programů, včetně prémiových kanálů. V rámci služby VOLNÝ v současné chvíli nabízí TV vysílání, rozšířené EPG (elektronický programový průvodce) a několik aplikačních služeb – např. webkamery, kalendář, zprávy. V rámci komerčního provozu jsou plánovány další služby – např. prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmail, on-line nákupy nebo shlédnutí filmů na přání.

Pro vysílání VOLNÝ používá technologii MPEG2. Tato komprese umožňuje vyšší kvalitu obrazu a rovněž snížit prodlevu při přepínání mezi kanály (méně než 1 sekundu). Jako koncové zařízení VOLNÝ zatím nabízí set top boxy Amino AmiNET 110. Pro přenos digitální televize VOLNÝ plně využije vlastní nejmodernější síť ADSL2+. Ta je v současné době dostupná zákazníkům v Praze, Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Kladně a Příbrami. V příštím roce se plánuje další rozšíření pokrytí. Síť VOLNÝ ADSL2+ bude v roce 2007 pokrývat přes 40 % pevných linek v ČR.

„V letošním i příštím roce intenzivně investujeme do rozvoje naší vlastní nejmodernější sítě založené na technologii ADSL2+. Tato síť nám kromě nejrychlejšího ADSL připojení v ČR umožňuje nabízet v dosud nevídané kvalitě i další služby jako například IPTV. Při vývoji služeb vycházíme z bohatých zkušeností naší mateřské společnosti Telekom Austria,“ říká Clemens Wohlmuth, generální ředitel společnosti VOLNÝ.

Služby VOLNÝ IPTV nabídnou vysokou digitální kvalitu, která bude dostupná všem zákazníkům. Na rozdíl od, v poslední době často zmiňované, technologie DVBT (digitální pozemní vysílání) je kvalita vysílání garantována poskytovatelem a všechny prvky přenosové sítě jsou sladěny tak, aby poskytovaly co nejstabilnější a nejkvalitnější službu. Signál IPTV je přenášen prostřednictvím telefonních linek, zákazníci mohou současně využívat telefonní služby, vysokorychlostní přístup k internetu a vysílání TV, a to z jedné širokopásmové přípojky. Pro každou službu je vyhrazeno samostatné pásmo v celé síti, takže sledování TV nijak neovlivňuje kvalitu internetového připojení. Koncovým bodem pro IPTV v domácnosti je set-top box, který uživatelům zajistí VOLNÝ v rámci služby.

Pilotní provoz VOLNÝ IPTV je stále ještě otevřen dalším zájemcům z lokalit Strašnice a Vršovice. Podmínkou účasti v pilotním provozu je mít zakoupenu ADSL službu na technologii VOLNÝ (ADSL2+) v daných lokalitách. Provoz samotné služby IPTV a dodání potřebných zařízení je v současné chvíli zdarma. Zájemci o pilotní provoz mohou společnost VOLNÝ oslovit na adrese info@col.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).