Hlavní navigace

Vráceno v restituci, nový dokumentární cyklus ČT – od čtvrtka 5. března

[Tisková zpráva] Dramata restituentů a jejich předků sledujte v premiérovém dokumentárním cyklu Vráceno v restituci režiséra J. Střechy. Od 5. 3. vždy ve čtvrtek na ČT1 od 22.15 hod.

Sdílet

Osmidílný cyklus Vráceno v restituci režiséra a autora Jiřího Střechy vypráví tyto nevšední rodinné i osobní příběhy:

Čtyři století – o rodu Wratislavů a jeho rozsáhlém hospodářství; Absinth Redivivus – o rodině Radomila Hilla, který začal vyrábět oblíbený rum s lodičkou na etiketě a vrátil světu absint; Návrat do Poličky – o Witzových, majitelích pivovaru; Želví polévka a šampaňské – příběh pětinásobného mistra republiky v cyklistice Františka Martínka a čtyř generací jeho rodiny, která podniká v oboru barev a laků; Příběh skleněného pilníku – o rodině Blažkových a jejich sklárně; Ukradený čas – o hodinářské dynastii Hainzů, která se zasloužila o obnovu pražského orloje; Navzdory letokruhům – o firmě Procházkových, výrobcích interiérových dveří; Na vlnách střídavého proudu – příběh blízkého spolupracovníkova Edisona a zakladatele ČKD Emila Kolbena a jeho vnuka Jindřicha Kolbena.

„Tento cyklus ale není o podnikání. Spíš o tom, jak šel život: za první republiky, za nacistů, za komunistů a po roce 1989. Fučel tu občas všelijaký vítr, ale některé stromy neohnul,“ říká režisér a scenárista Jiří Střecha. „Chtěl jsem tímto cyklem potěšit. Totiž sdělit, že v naší zemi nežijí jen silikonové krásky a trapní politici, jak se to někdy jeví v zrcadle médií. Mezi námi jsou i silné a zajímavé osobnosti, stojící za pozornost a následování. Lidé, kteří pro tuto zemi něco udělali. Můžete namítnout, že jako podnikatelé to dělají především pro sebe. Jistě, ale ty dvě věci se u slušných lidí nevylučují. Naopak.“

5. března ČT2 22:15 Čtyři století – Čtyři století je domovem rodu Wratislavů jihočeská vesnice Dírná nedaleko Soběslavi. Tady přečkali třicetiletou válku i nacistickou okupaci. V roce 1948 byl majetek rodu znárodněn a majitel panství uvězněn. V restituci byly potomkům vráceny polnosti, rybníky a lesy. Všechny získané peníze znovu okamžitě reinvestovali. „Kdybych musel odejít z Dírné, tak do tří týdnů umřu," říká Evžen Wratislav, otec tří dcer a doufá, že bude mít vnuka a firma Wratislav bude existovat dál.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Vráceno v restituci lze sledovat také v internetovém iVysílání ČT: www.ivysilani.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).