Hlavní navigace

Vrtulník dnes úspěšně osadil žižkovský vysílač novým anténním systémem, České Radiokomunikace tak připravily pro Prahu a okolí kvalitnější digitální vysílání

[Tisková zpráva] (Praha, 6. října 2008) – V průběhu dnešního dne proběhla výměna hlavního anténního systému na stanovišti Praha-město (Žižkov) za pomoci speciálního dvorotorového vrtulníku Kamov K-32. Výměna anténního systému se skládala ze dvou částí – rozebrání starého anténního nástavce a nainstalování nového. Na tyto dvě operace bylo potřeba 5 přeletů. Akce byla hotová za 4 hodiny.

Sdílet

„Byla to velká a náročná akce, na kterou jsme se připravovali několik měsíců a zapojili jsme do ní i experty z Českých Radiokomunikací a z mnoha dalších specializovaných firem. Nyní můžeme spustit digitální vysílání s vyšším výkonem a zlepšit tak pokrytí Prahy i středních Čech,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací.

Pro úspěšnost akce byla kromě počasí důležitá vstřícnost veřejnosti, nápomocna byla policie, záchranná služba, hasiči i Městská část Praha 3. „Ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi jsme minimalizovali negativní dopady na naše občany a jsme velmi rádi, že vše proběhlo bez potíží,“ říká Milena Kozumplíková, starostka městské části Praha 3.

Nový anténní nástavec má vertikální polarizaci, což je výhodnější nastavení pro městské vysílače. Takový signál se lépe šíří v ulicích, uvnitř budov a je vhodnější pro mobilní příjem. Příměstský vysílač Cukrák bude i nadále vysílat s horizontální polarizací. „Kombinace vertikální a horizontální polarizace je v západní Evropě běžná u vysílání pro velká města. Zvolili jsme tento způsob pokrytí Prahy a okolí proto, abychom divákům umožnili více možností příjmu,“ dodává Jiří Vykydal, Vedoucí útvaru rozvoje a investic vysílacích služeb.

Do zapnutí digitálního vysílání se zvýšeným výkonem proběhne na žižkovském vysílači ještě několik testů anténního systému. Koncem října bude z tohoto stanoviště do nové antény spuštěn veřejnoprávní multiplex 1 na kanále 53 (ČT1, ČT2, ČT4, ČT24 a 7 okruhů veřejnoprávního rozhlasu) a 31. října na kanále 41 také komerční multiplex 2 Českých Radiokomunikací (TV Nova, TV Prima). Žižkovský vysílač bude vysílat s výkonem okolo 32 kW, doplní ho příměstský vysílač Cukrák s výkonem 100 kW.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).