Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Vsetínská pochodeň. Bohumil Peroutka (*1926) vedl několik let Okresní archiv ve valašském Vsetíně. Poté se stal ředitelem Okresního vlastivědného muzea. V r. 1967 byl na vlastní žádost uvolněn ze zdravotních důvodů, ale dále zde pracoval jako samostatný odborný pracovník. Jako velký ctitel T. G. Masaryka promluvil při opětovném odhalení jeho pomníku ve Vsetíně – Jasenicích. Dne 22. 10. 1969 publikoval v okresních novinách Nové Valašsko článek k 51. výročí vzniku republiky, který měl osudový dopad na něj i na pracovníky redakce. Okresní aparátčíci z odboru kultury rozpoutali hysterickou kampaň. Tlačili na B. Peroutku, aby přehodnotil své postoje. Podle pamětníků zvláště těžce nesl hrozbu, že by přišel o svou profesi, která ho zcela naplňovala. V den výročí vzniku republiky, 28. října 1969, se B. Peroutka pokusil upálit na nádvoří vsetínského zámku, v němž muzeum sídlí. Zemřel o dva dny později, ve věku 43 let. Z jeho dopisu na rozloučenou vyplývá, že čin Jana Palacha ho inspiroval. Dopis zůstal na dlouhá léta v archivu StB. Vsetínští komunisté se sebevraždu snažili bagatelizovat fámami o jeho psychickém stavu. Bohumil Peroutka byl ke svému činu dohnán okolnostmi doby a byl postaven do situace, kterou neřešil ústupky ani konformismem.
„Při natáčení jsem viděla, že řada lidí, kteří ho znali, vůči němu dodnes cítí určitý dluh a moc stojí o to, aby se o jeho oběti konečně dozvědělo více lidí, když už se případ podařilo komunistům na dlouhá léta zatajit,“ říká scenáristka dokumentu Rebeka Bartůňková. Režie Ivan Bareš, kamera Milan Hodek, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Vsetínská pochodeň: v pátek 15. 5. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatelevize.cz/program.