Hlavní navigace

Vychází nová publikace o IPv6

[Tisková zpráva] Praha 28. listopadu – Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, dnes umístilo na internetové stránky http://knihy.nic.cz/ipv6/ druhé aktualizované vydání knihy IPv6 od Pavla Satrapy. Tato publikace vznikala unikátním způsobem – na její výsledné podobě se prostřednictvím komentářů k jednotlivým pasážím knihy mohli podílet všichni zájemci o problematiku nastupujícího internetového protokolu. Kniha je volně k dispozici ke stažení na uvedené adrese, ale je možné si ji objednat i v tištěné formě. Pro ty, kteří jsou připojeni přes IPv4, je tištěná publikace za 299 korun; pro zájemce využívající IPv6 je kniha o 50 korun levnější.

Sdílet

První verze této knihy vyšla již v roce 2002 a setkala s velmi vřelým přijetím odborné veřejnosti. Šest let ale přineslo do problematiky IPv6 mnoho nového, takže se nové vydání rozšířilo o zhruba 150 stran. Publikace čtenáře seznámí jak s vlastnostmi základního protokolu i jeho podpůrných a doprovodných prvků, tak s možnostmi implementace na vybraných platformách. Obsahuje také řadu doporučení pro praktické použití.

„Nejvíce se rozšířila kapitola o skupinově adresovaných datagramech a druhá, prakticky orientovaná část knihy. Především zde byla on-line spolupráce s odbornou veřejností při tvorbě knihy velmi užitečná. Připomínky kolegů mi pomohly doplnit či opravit hlavně pasáže týkající se nasazení IPv6 v Linuxu a Windows,“ říká Pavel Satrapa.

Elektronickou verzi knihy Pavla Satrapy si mohou zájemci stáhnout z internetových stránek od dnešního dne zdarma. Lze si ale objednat i tištěnou verzi, jejíž cena je pro zájemce připojené přes IPv4 299 korun; pro ty, kteří využívají IPv6, je kniha za 249 korun. V obou cenách jsou zahrnuty doprava i DPH. Publikaci dostane zájemce poštou přímo na svou adresu.

„Vydání této knihy má pro CZ.NIC zásadní význam, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se věnuje jednomu z nejostřeji sledovaných témat, pokud jde o budoucí vývoj Internetu, a zároveň se jedná o první vydavatelský počin sdružení. V této aktivitě chceme určitě pokračovat, a to ve spolupráci s dalšími respektovanými českými odborníky z akademické i komerční sféry,“ doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, a dodal: „podpora protokolu IPv6 je součástí naší strategie, a proto jsme se rozhodli zvýhodnit ty, kteří tento protokol využívají.“

O autorovi
Pavel Satrapa přednáší počítačové sítě a další informaticky orientované předměty na Technické univerzitě v Liberci. Je autorem deseti odborných knih a více než 150 článků v tištěných i elektronických časopisech. Protokolu IPv6 se věnuje od poloviny 90. let, mimo jiné vedl pracovní skupinu sdružení CESNET, která jej jako první v České republice nasadila v páteřní síti.

O CZ.NIC, z.s.p.o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současné době má 57 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému FRED pro správu domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. Sdružení CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu .EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací na internetové adrese http://www.nic.cz.