Hlavní navigace

Vyhledávač Centrum.cz hledá již ve 37 mil. www stránkách

[Tisková zpráva]

Sdílet

Vyhledávač Centrum.cz hledá již ve 37 mil. www stránkách

Praha, 5. dubna 2004 – Od dnešního dne má vyhledávač Centrum.cz opět novou databázi stránek, ve kterých vyhledává. Oproti minulé má o 3 miliony více www stránek, celkem tak bude v Centru možné vyhledávat v 37 mil. www stránkách. Vyhledávačem Centrum.cz lze hledat také v 8 milionech obrázcích, ve více než 750 tisících článcích všech zpravodajských serverů a údajích o 105 tisících firmách.

Kromě zvýšení počtu www stránek má vyhledávač ještě jednu novinku – dynamicky aktualizovanou databázi www stránek. Obsah stránek se bude ve vyhledávači aktualizovat mnohem častěji než doposud. Podle důležitosti a kvality stránky to bude každý den, nebo 8×, 4× a 2× do měsíce. Žádná ze stránek v databázi vyhledávače nebude starší než 28 dní. Výrazně se tak zkrátí doba, za kterou vyhledávací robot „obejde“ všechny www stránky a stáhne jejich obsah do vyhledávací databáze.

„S aktuálností databáze, ve které hledáme, jsme dosud nebyli spokojeni. Některé stránky – jako zpravodajské servery, blogy ale i firemní www stránky jsou majitely aktualizovány každý den. Proto uvádíme novou verzi, která tyto stránky aktualizuje v databázi také každý den a tím zajišťujeme maximální aktuálnost informací. Celý český internet zvládneme nejpozději 28 dní, z toho více než 40% však aktualizujeme minimálně 1× za týden.“ Kometuje novinky Zuzana Humlová, šéfka projektu.

Centrum.cz hledá v maximálním množství dostupných www stránek v češtině. Při startu nové vyhledávací technologii Centra – Morfeo v květnu roku 2003 obsahoval 28,5 mil stránek. Za necelý rok se tedy počet stránek zvýšil o 8,5 mil www stránek. Zajímavostí může být počet domén, ve kterých Morfeo hledá – celkem hledá ve 156 tis. doménách. Jedná se o více domén, než je v ČR registrováno (.cz domén je aktuálně 149 tis.). Další domény jsou s jinou příponou (.com, .de, .info apod.), ale mají obsah stránek v češtině. Morfeo je díky propojení s katalogem Centra dokáže všechny též přidat do databáze.

O vyhledávači Centrum.cz: Centrum.cz jako jediný český portál vyvíjí vlastní vyhledávací technologii – Morfeo. Tato technologie si poradí s méně sofistikovaným zadáváním dotazů a dokáže výborně pracovat se specifiky a složitostmi českého jazyka. Díky integraci s katalogem www stránek, obrázky a databází firem poskytne maximum možných informací k hledanému heslu. Pro vyhledávání používají Morfeo i další velké české servery – např.iDnes, iHned, iDos apod. Morfeo je vítězem testu vyhledávačů časopisu Svět počítačů č.7/2004.

Morfeo využívá technologii české morfologie, a proto dokáže pracovat se skloňováním, časováním, hovorovými výrazy a jednotnými a množnými čísly hledaného výrazu. Navíc nabízí Morfeo kontrolu překlepů, kde vyhledávač upozorní na špatně zadaný dotaz a navrhne hledání správného. Pro co nejpodrobnější vyhledávání nabízí vyhledávač na Centrum.cz i synonyma hledaného výrazu. Centrum.cz při vývoji tohoto vyhledávání spolupracuje s Ústavem formální a aplikované lingvistiky MFF Univerzity Karlovy.

Kontakt:
Tomáš Kostrhoun, marketingový ředitel Centrum.cz
Mobil: 737 213 529
E-mail: tomas.kostrhou­n@netcentrum.cz