Hlavní navigace

Vykrádači hesel a osobních údajů dominují žebříčku počítačových infiltrací

[Tisková zpráva] Říjen byl ve znamení šíření infiltrace Win32/PSW.Agent.NDP, která se po napadení počítače snaží získat citlivé informace. Uvedený trojan je schopný vykrádat hesla z různých zdrojů a zasílat údaje vzdálenému počítači. Win32/PSW.Agent.NDP se na šířených hrozbách podílel 5,7 % a během jednoho měsíce se posunul z třetího na první místo v žebříčku globálně šířených virových hrozeb, který sestavuje společnost ESET na základě rizik proaktivně detekovaných její technologií ThreatSense. Je však zajímavé, že podle české statistiky se Win32/PSW.Agent.NDP na tuzemských počítačích takřka nešířil a neumístil se ani v první desítce. V Česku se v říjnu na počítačích nejvíce objevoval agresivní adware Win32/Adware.Virtumonde, který uživatele obtěžuje zobrazováním nejrůznějších reklam.

Sdílet

Na druhém místě globálního žebříčku se v říjnu objevila INF/Autorun, jež v sobě skrývá celou rodinu nejrůznějších červů, které vždy podobným způsobem infikují soubory typu autorun.ini (typicky se šíří prostřednictvím USB flash disků). Tak si zajistí své spuštění a následně napadnou počítač. INF/Autorun se na šířených hrozbách podílel 3,45 procenty. Exploit Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen se ze čtvrtého místa v předchozím měsíci posunul na třetí místo, a to s podílem 2,80 %. Na čtvrtém místě globální statistiky skončil v říjnu adware Win32/Adware.Vir­tumonde s 2,72 procenty. Páté místo obsadil Win32/Agent.BCK – spy trojan s podílem 2,05 %, který útočníkovi otevírá „zadní vrátka“, a dává mu tak možnost ovládnout napadený počítač. Zároveň vykrádá citlivá data uživatele.

Technologie ThreatSense®.Net, která je součásti řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, sbírá anonymně statistické balíčky obsahující informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní údaje o nejrozšířenějších infiltracích a mohou na ně bleskově reagovat. ESET® ThreatSense.NET® získává data od 25 miliónů dobrovolných uživatelů z celého světa, a je tak nejpřesnější globální statistikou svého druhu.