Hlavní navigace

Výlet ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

[Tisková zpráva] Iva Janžurová a její dcery Tereza a Sabina Remundovy v české filmové tragikomedii, která je deníkem jedné zvláštní rodinné výpravy. Scénář a režie Alice Nellis. Filmový večer zahájí 29. 3. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2002.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 29. 3. odhalí tajemství roku 2002: Jak vznikla Nohavicova teorie alkoholového kopce? Kdo se stal hned dvakrát obětí největšího trapasu v historii Českých lvů? Na kterém filmu musel Ivan Trojan točit jeden záběr i pětadvacetkrát a co přitom prožíval? Proč Jiří Pomeje nezastavil film, na který neměl dost peněz? Který fórek vymyslel Petr Zelenka do filmu Perníková věž? Jaký svůj film má nejraději Zdeněk Troška?

Na dokument naváže na ČT1 od 21:00 film Výlet. Ovdovělá matka, dvě dospělé, tápající dcery, snad až příliš hodný zeť, temperamentní babička a malý vnuk – tihle všichni se nasoukají do dvou aut a vyrazí z Rakovníka směrem na Slovensko, aby vyhověli otcovu poslednímu přání. Fádní rodinná povinnost se ovšem brzy začne měnit v putování, které má změnit vše, co následuje. A tak zatímco do stařičkého Wartburgu a nablýskaného Renaulta nasedá nesourodá skupina lidí, z nichž každý má už svůj život a svoje problémy, samotná cesta se stává důkazem toho, že pokud se její účastníci neotevřou a nevyřeší minulost, nepohnou se z místa ani jejich osobní životy. Výlet získal Českého lva od filmových kritiků a za nejlepší scénář a Iva Janžurová za ženský herecký výkon v hlavní roli. Na filmovém festivalu v Paříži byl oceněn velkou cenou a Alice Nellis za něj získala na MFF ve španělském San Sebastianu cenu pro nejlepší mladé režiséry.

„Poprvé mě napadlo obsadit všechny tři do jediného filmu, když jsem viděla Sabinu hrát v divadle – Theodoru a Ivušku jsem znala. V tu chvíli jsem si uvědomila, že by byla škoda nevyužít takové příležitosti, kdy se v jediné rodině sejdou tři bezvadné herečky – podoba se nezapře,“ vysvětluje režisérka obsazení vedle Ivy Janžurové i jejích dcer Terezy a Sabiny Remundových. Dále hrají Igor Bareš, Jakub Chrbolka, Jiří Macháček, Dan Bárta a další. Kamera Ramunas Greičius, scénář a režie Alice Nellis.

Snímek mohou diváci sledovat v úterý 15. 2. od 20:55 na ČT1, na ČT HD bude vysílán ve vysokém rozlišení.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).