Hlavní navigace

Vymýtit i s kořeny – rodina Viktorových v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 2. února

[Tisková zpráva] Tragický osud Viktorových začal tím, že v roce 1942 poskytli úkryt parašutistovi - dokument Vymýtit i s kořeny z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 2. února na ČT2 od 20.50 hodin.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Vymýtit i s kořeny režiséra Josefa Dlouhého. Manželé Josef a Božena Viktorovi, rolníci se dvěma dětmi, 18letou Marií a 15letým Jiřím, žili na samotě Výrovna na Rožmitálsku. Na jaře 1942 poskytli úkryt parašutistovi Bohuslavu Grabovskému z anglické paraskupiny Intransitive. Ten však porušil zásady konspirace a prozradil, kde se skrýval. Po nelidských výsleších se gestapo o Viktorových dozvědělo. Dne 25. 6. 1942 byli manželé Viktorovi zatčeni i s dětmi a příbuznými, kteří byli u nich na návštěvě. Přes kruté výslechy Josef Viktora nikoho neprozradil. Už 30. 6. 1942 stanný soud v Praze nařídil trest smrti zastřelením pro obě rodiny. Bratr popraveného Josefa Viktory Karel i jeho syn Josef skončili v Terezíně. Po propuštění v dubnu 1945 Karel na následky věznění zemřel. Syn Josef se ženou se chystali hospodařit na Výrovně. Byli brutálně napadeni opilými sovětskými vojáky. Ženu znásilnili a Josef Viktora zemřel na následky zranění v říjnu 1946.

„Na případu Viktorových je velmi deprimující především smrt jejich dětí a potom fakt, že horlivostí klatovského gestapa byli popraveni ve velkém spěchu jen 52 hodin před zrušením výjimečného stavu na území protektorátu. Děti a možná i příbuzní Viktorových mohli s trochou štěstí přežít v koncentráku,“ říká scenáristka filmu Daniela Kučerová a dodává: „Na rodinu Viktorových dodnes vzpomínají rožmitálští pamětníci v dobrém a s velkým dojetím.“ Dramaturgem dokumentu je Jiří Sirotek, kameramanem Jan Osten, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Výbuchy v tiché krajině: v pátek 6. února na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program