Hlavní navigace

Vypuštění nového satelitu ASTRA 1M naplánováno na 31. října 2008

[Tisková zpráva] Praha, 10. října 2008. – SES ASTRA z holdingu SES (kód na burze Euronext Paris a Luxembourg Stock Exchange: SESG), oznámila, že na 31. října 2008 plánuje vypuštění nového satelitu ASTRA 1M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Satelit ASTRA 1M bude vynesen pomocí rakety Proton Breeze M, kterou zajistí společnost International Launch Services (ILS). Jedná se již o sedmý satelit ASTRA, který bude vynesen pomocí rakety Proton.

Sdílet

Nová družice postavená společností EADS ASTRIUM, a založená na platformě Eurostar 3000 bude umístěna na hlavní orbitální pozici SES ASTRA 19,2° východní délky. Zajistí tak pokrytí celého území Evropy. Nová družice bude zajišťovat především vysílací služby DTH (Direct-to-Home), včetně televizních programů ve vysokém rozlišení (formát HD – High Definition). Díky vypuštění nového satelitu ASTRA 1M bude moci SES ASTRA přesunout jiné satelity na stále důležitější orbitální pozici 23,5° východní délky.

K tomu poznamenává Ferdinand Kayser, prezident a generální ředitel společnosti SES ASTRA: „SES a tým zajišťující vypuštění rakety Proton jsou již zkušení partneři. Od roku 1996, kdy jsme na oběžnou dráhu vypustili první satelit ASTRA 1F na raketě Proton, jsme si s firmami ILS a Khrunichev vytvořili pevné a spolehlivé partnerství. Počítáme i s další podporou od našeho partnera zajišťujícího vypuštění nové družice a také se těšíme na spolupráci s celým týmem, který má příští start rakety na starosti.“

SES ASTRA je předním satelitním systémem DTH (Direct-to-Home) na území Evropy. Flotila dnes zahrnuje 14 družic ASTRA a dvě družice SIRIUS. Celá soustava satelitů dnes zajišťuje služby pro více než 117 milionů domácností se satelitním přijímačem nebo kabelovým připojením. Přenáší celkem 2 295 analogových i digitálních televizních a rozhlasových kanálů. SES ASTRA dále prostřednictvím svých satelitů poskytuje multimediální, internetové a telekomunikační služby podnikům, vládním organizacím a úřadům. ASTRA a SIRIUS díky svým 46 kanálům ve vysokém rozlišení (HD – High Definition) přenášeným prostřednictvím satelitů dnes představují nejvýznamnější platformu pro přenos HDTV v Evropě. Družice ASTRA a SIRIUS pracují na orbitálních pozicích 19,2° vých., 28,2° vých., 23,5° vých. a 5° a 31,5° východní délky.

SES ASTRA je součástí satelitní společnosti SES (kód na burzách Euronext Paris a Luxembourg Stock Exchange: SESG). SES je majitelem tří předních operátorů satelitních služeb na trhu, SES ASTRA v Evropě, SES AMERICOM v Severní Americe a SES NEW SKIES, jenž poskytuje celosvětové pokrytí a konektivitu. Společnost je v Evropě majitelem 90% podílu v SES SIRIUS a dále vlastní strategický podíl ve společnostech Ciel (Kanada) a Quetzsat (Mexiko). SES nabízí satelitní služby vynikající kvality prostřednictvím své flotily 38 družic rozmístěných na 25 orbitálních pozicích kolem celé zeměkoule. Další informace o společnosti SES najdete na stránkách: www.ses.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).