Hlavní navigace

Vysílání ČRo do zahraničí slaví 70. výročí

[Tisková zpráva] Sedmdesát let uplyne ve čtvrtek 31. srpna 2006 v 10.00 hodin od chvíle, kdy tehdejší Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání na krátkých vlnách. Toto datum si připomínáme jako vznik vysílání do zahraničí.

Sdílet

Dnes je zahraniční vysílání součástí Českého rozhlasu. Stanice podle svého ředitele Miroslava Krupičky staví svůj program na kvalitním zpravodajství z České republiky a na technologických novinkách, jako je např. podcasting. „Je jen otázkou času, kdy budeme vysílat digitálně“, uvedl Krupička.

Na oslavu sedmdesátého výročí stanice se do Prahy sjeli posluchači z několika evropských států a USA. Tento významný den si ČRo 7 připomíná nejen vzpomínkovými pořady, ale také zvláštní webovou stránkou na adrese www.radio.cz.

Stanice Český rozhlas 7 – Radio Praha vysílá denně v šesti jazycích – v češtině, angličtině, francouzštině, španělštině, ruštině a němčině. Signál stanice je do zahraničí šířen prostřednictvím krátkých vln, internetu a také některých zahraničních rozhlasových stanic.

V České republice vysílá ČRo 7 – Radio Praha v angličtině (Po – Čt) vždy po devatenácté hodině na frekvenci Českého rozhlasu Regina (92,6 FM).

Hlavní cíle vysílání do zahraničí shrnul v roce 1936 ministr pošt a telegrafů Alois Tučný: "Poděbradský rozhlasový vysílač bude doplňkem československé všeobecné rozhlasové sítě a jeho vysílání bude tedy opatřovat rozhlasová společnost Radiojournal. Je samozřejmé, že stanice bude užívat hojnou měrou – podobně jako je tomu u cizích krátkovlnných vysílání – státně propagačních zpráv a informací pro cizinu v hlavních světových jazycích, jakož i vysílání zvláštních pořadů pro zahraniční Čechy a Slováky, usedlé v zemích, kde naše rozhlasové stanice není slyšet…..“