Hlavní navigace

Vysílání pro ČR na satelitu Astra 3A

[Tisková zpráva] [Praha, 17. ledna 2006] – T-Systems PragoNet začal ve spolupráci s mateřskou společností T-Systems zajišťovat kapacitu na satelitu Astra 3A. Televizní i rozhlasové vysílání významných českých provozovatelů rádiového a televizního vysílání opouští doposud využívaný satelit Eurobird-1. Přechod na Astru 3A znamená pro české provozovatele i lepší technické podmínky a možnosti dalšího rozvoje DTH v České republice.

Sdílet

Přechod na Astru 3A je velmi rozumná volba, řekl Michal Kratochvíl, ředitel techniky FTV Prima. Tento satelit má totiž z hlediska vysílání na území České republiky téměř ideální polohu. Signál z Astry 3A je rovněž silnější než signál z Eurobirdu nebo ze starších satelitů skupiny Astra.

T-Systems Pragonet pronajímá nyní celou kapacitu transpondéru G2. Polovinu kapacity využívá Český Rozhlas a Česká televize, kterým satelitní služby poskytuje mateřská společnost T-Systems již od roku 1997. Druhou polovinu využívají komerční stanice: FTV Prima, Galaxie Sport, CS Film, Radio Proglas a další. T-Systems PragoNet tak nahradil služby nabízené dříve lokálním partnerům Českou televizí, která se jejich poskytování rozhodla ukončit.

Astra 3A je třináctý satelit společnosti SES Astra a je umístěn na orbitální pozici 23,5°E. Na oběžnou dráhu, kde nahradil satelit Kopernikus 3 společnosti Deutsche Telekom, ho vynesla 28. března 2002 raketa Ariane 4 (let 149.) Astra 3A má 20 transpondérů v pásmu Ku ve kmitočtovém rozsahu 11,45 až 11,7 GHz a 12,5 až 12,75 GHz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).