Hlavní navigace

AVG Technologies zveřejnila výsledky ankety „Surfuj a vyhraj s AVG“

[Tisková zpráva] AMSTERDAM, Nizozemsko 5. března 2009 – Společnost AVG Technologies zveřejnila výsledky ankety, která se uskutečnila od 23. 8. 2008 do 31. 12. 2008 v rámci akce „Surfuj a vyhraj s AVG“. Zúčastnilo se jí celkem 1921 respondentů, z nichž bylo zhruba 40 % žen a 60 % mužů. Ze zpracovaných odpovědí mimo jiné vyplývá, že téměř tři čtvrtiny dotázaných věří v bezpečné surfování na internetu, pokud zde jen vynechají stránky s pornografickým obsahem. Obdobně alarmující je i další zjištění. Asi 40 % respondentů se totiž domnívá, že pouhé prohlížení internetových stránek bez stahování souborů či dat nemůže jejich počítači nijak uškodit.

Sdílet

Na internetu se přitom vyskytují stále sofistikovanější útoky na jinak běžně navštěvovaných webových stránkách. Jejich hlavním cílem je v rozhodující míře krádež osobních dat a základním rysem krátkodobost. Téměř 60 % webů, které skrývají některou formu útoku, je aktivních maximálně jeden den. Výskyt takových pomíjivých hrozeb se navíc neustále zvyšuje a nově se jich každodenně objevují i desítky tisíc.

Anketa prokázala také rozdíl v informovanosti žen a mužů. Zatímco 80 % mužů používá na svém počítači antivirový program a uvedlo navíc i jaký, název svého bezpečnostního softwaru znalo jen 54 % žen. Asi 40 % žen také věří, že zapisování hesla na obrazovce prohlížeče nemůže kromě nich vidět nikdo jiný. Určitého rizika vysledování přístupových údajů si naproti tomu není vědoma pouze čtvrtina dotázaných mužů.

Jednou z anketních otázek byl také nejčastější účel využívání internetu. Téměř všichni dotázání píší denně emaily, ale velká většina z nich používá internet také k běžnému surfování a online konverzaci (např. s pomocí ICQ nebo Skype). To jsou aktivity, které mohou být velmi zrádné, pokud všichni lidé nebudou věnovat dostatečnou pozornost zabezpečení svého počítače. Anketa AVG jednoznačně prokázala, že znalosti uživatelů v této oblasti stále nejsou dostačující.

Samostatnou kapitolou je elektronické bankovnictví a uvádění osobních informací na internetu vůbec. Své bohaté zkušenosti má v této oblasti i výherkyně slosování v rámci ankety, paní Vladislava Hamalová, která vede účetnictví hned ve dvou firmách. Paní Hamalová vyhrála hlavní cenu soutěže – zájezd na ostrov Mauricius v hodnotě 100 000 Kč.

„V první chvíli jsem tomu nemohla uvěřit a myslela jsem, že si ze mě jen někdo vystřelil. Dávno jsem totiž zapomněla, že jsem anketu na internetu vyplnila. Přiznám se také, že se mi nejprve moc nechtělo sdělovat osobní údaje, ale pak jsem si říkala, že když je to anketa od AVG, bude to určitě bezpečné,“ říká s úsměvem paní Hamalová a dodává: „Už se moc těším, jak se budu procházet po pláži. Člověk to opravdu nečeká. Anketa na internetu a pak se z ní vyklube takové překvapení!“

O společnosti AVG Technologies:
AVG Technologies je přední mezinárodní poskytovatel bezpečnostních řešení. Produkty se značkou AVG chrání před stále rostoucím objemem různých typů škodlivého kódu 80 milionů počítačů v domácnostech i firmách, celkem ve 167 zemích světa. Společnost se sídlem v nizozemském Amsterdamu má téměř dvě desetiletí zkušeností s bojem proti kybernetickému zločinu a také jednu z nejmodernějších laboratoří pro detekci internetových hrozeb. AVG Technologies nabízí i volně dostupnou verzi, kterou lze bezplatně stáhnout z internetu, a dovoluje tak začínajícím uživatelům získat základní antivirovou ochranu. Zvýšit úroveň bezpečnosti ve verzi pro jednoho či více uživatelů lze pak snadno a bez velkých nákladů. Společnost disponuje celosvětovou sítí téměř 6000 prodejců, partnerů a distribučních týmů včetně Amazon.net, CNET, Cisto, Ingram Micro, Play.com, Wal-Mart a Yahoo!. Další informace naleznete na stránkách společnosti www.avg.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).