Hlavní navigace

Výsledky internetových soutěží Junior Internetu 2005

[Tisková zpráva]

Sdílet

Výsledky internetových soutěží Junior Internetu 2005

Praha, 5. března 2005 – Projekt Junior Internet se skládá ze dvou částí – internetových soutěží a konference. Před samotnou konferencí, která letos proběhla 5. března 2005, byly vyhlášeny celkem 4 internetové soutěže, do kterých se mladí lidé mohli přihlašovat se svými webovými stránkami či slohovými pracemi o Internetu. Všichni pak dostali pozvánku na konferenci, kde byly oznámeny výsledky soutěží. Autoři vítězných prací kromě hodnotných cen dostali možnost prezentovat své práce nejen před svými vrstevníky, ale i před médii a IT profesionály.

Pro letošní ročník byly vyhlášeny celkem 4 internetové soutěže:

  • JuniorProject – soutěž rozsáhlejších webových stránek a internetových projektů, do 18 let, celkem 106 přihlášek
  • JuniorWeb – soutěž webových stránek, do 14 let, celkem 74 přihlášek
  • JuniorText – soutěž slohových prací na zadaná témata o Internetu, do 18 let, celkem 60 přihlášek
  • Webík – soutěž webových stránek dětských knihoven, do 14 let, celkem 10 přihlášek

Uzávěrka těchto soutěží byla 15. února 2005. Internetové soutěže proběhly v České republice i na Slovensku. Organizátoři celkem obdrželi 250 přihlášek. Porota složená jak z mladých, tak dospělých organizátorů pak vybrala následující vítěze:

JuniorProject

Šimon Grimmich – 17 let
Příručka k tvorbě webů – http://javascrip­t.webz.cz
17letý Šimon na Internetu provozuje poměrně rozsáhlý server Příručka k webu o tvorbě webů, programování v JavaScriptu, XML, XHTML, CSS a o mnoha dalších technologiích. V každé z celkem 11 sekcí najdete velmi podrobné informace, mnoho návodů a komentářů, jedná se o opravdu rozsáhlý zdroj informací. Web si klade za cíl naučit začátečníka formou článků a příkladů vytvářet webové stránky od úplných začátků až ke komplikovaným aplikacím a databázím. Některé články jsou na českém Internetu ojedinělé.

Šimon studuje francouzskou sekci gymnázia Jana Nerudy, kde se učí většinu předmětů francouzsky. Ve volném čase se věnuje nejraději literatuře, fotografování a umění vůbec a trochu času též tráví nad studiem webdesignu a vedením svého serveru.

Lukáš Kořínek – 16 let
Be Inspired – http://www.be­inspired.cz
Lukášovi je 16 let a pochází z Brna. Do roku 2001 počítač převážně využíval k hraní her a brouzdání Internetem. Ještě v témže roce se dostal k tvorbě webových stránek přes různé html editory a začal se učit základům jazyka html a css. V současnosti studuje na gymnáziu Elgartova v Brně. Mezi jeho koníčky patří tuning mobilních telefonů, fotbal, házená a internet .

Projekt Be Inspired vznikl v lednu 2002 z důvodu nedostatečné informovanosti českého internetu o mobilních telefonech Siemens. Lukáš a jeho spolupracovníci chtěli především informovat uživatele o speciálních tuningových možnostech, o kterých se v republice moc nevědělo a přinést veškeré informace o značce na jedno místo. Prakticky každý den na Be Inspired vychází článek či zajímává bleskovka. Lukášovým cílem je vytvořit silnou komunitu uživatelů, kterou budou podporovat různými nadstandardními službami ve spolupráci s firmami.

Marek Soldát – 17 let
MusicWeb – www.musicweb.cz, O Životě – www.ozivote.cz
Marek Soldát založil MusicWeb na podzim 2003 jako reakci na vzrůstající význam on-line médií v hudebním průmyslu. Po více než jednom roce provozu, během něhož se na MusicWebu vystřídalo hned několik šéfredaktorů, a několikaměsíčním úpadku, se ujal vedoucí funkce šéfredaktora Ladislav Řehounek, kterému se podařilo sestavit novou redakci, jejíž kvalitní práce umožnila další rozvoj. Na začátku roku 2005 již návštěvnost dosahovala 2000 čtenářů za den, čímž se MusicWeb dostal mezi nejnavštěvovanější online magazíny o hudbě na českém internetu. MusicWeb je mediálním partnerem několika hudebních akcí i dalších médií v oblasti hudby.

Jeho druhý projekt se nazývá O Životě.cz. Ten založil Marek na podzim 2002, ale hlavní rozjezd přišel až s šéfredaktorkou Michaelou Mazancovou, která v současné době řídí 24člennou redakci tohoto internetového časopisu. O Životě.cz je určen pro všechny věkové skupiny. Jeho zaměření netřeba dlouze rozvádět – je dostatečně obsaženo v názvu. O Životě.cz spolupracuje s institucemi v oblasti kultury, letos je oficiálním mediálním partnerem veletrhu INTEC.

Jakub Tománek –17 let
Cold War – http://coldwar­.fbi.cz
Jakub je 17letý kluk se zvýšený zájmem o počítače, jak o programování, tak o hry. Rád hraje on-line hry, a tak si v létě 2003 řekl, že by mohl nějakou také vytvořit. Tak přišla na svět hra ColdWar simulující studenou válku. Můžete si vybrat, jaký národ chcete zastupovat, a poté již musíte plnit různé úkoly a starat se o potřebné věci. Hráči samotní se letos složili na vlastní doménu. Hraje několik desítek věrných hráčů a další hrají třeba měsíc, aby je nahradili jiní.

Slovensko

Marek Hattas – 18 let
DesignServis – www.designser­vis.sk
Marek Hattas pochází z Nitry a je mu 18 let. Junior Internetu se zúčastnil již před dvěma lety. Provozuje DesignServis, prostřednictvím kterého vytváří webové prezentace na zakázku. Ve svém portfoliu už má řadu opravdu povedených webů. Na seznamu je přes 20 stránek, mezi něž patří firemní prezentace, internetové obchody i webové stránky v angličtině.

Michal Hornický – 17 let
Mantinels – http://www.man­tinels.sk
Michalovi je 17 let, studuje na gymnáziu v předposledním ročníku se zaměřením na informatiku/pro­gramování. Chce studovat architekturu, marketing a reklamu nebo žurnalistiku. Rád fotografuje, pracuje pro místní noviny jako sportovní fotoreportér a věnuje se tvorbě webů a grafice.

Webová stránka Mantinels vznikla na jaře roku 2004 při příležitosti vydání debutového alba skupiny Greta a Mantinels. Kromě informací o kapele, seznamu koncertů a aktuálních zpráv od kapely mají návštěvníci možnost zapojit se do diskuse nebo přihlásit do Infoservisu a dostávat pravidelní emailový občasník s informacemi. Za zmínku stojí také databáze s fotografiemi z koncertů, videoklipy a MP3. Stáhnout si můžete také zvonění pro váš mobil. V současné době se pracuje na WAP stránkách a novém designu stránky.

JuniorWeb

Eva Došková – 14 let
Mooneye – http://mooney­e.mysteria.cz, XA8 – http://xa8.mys­teria.cz
Evě Doškové je 14 let a studuje 3. třídu osmiletého Gymnázia v Olomouci-Hejčíně. Baví ji hudba, fotografie a grafika, kvůli které se v podstatě začala někdy v 10-ti letech zajímat o tvorbu www stránek. Jeden z webů, které do soutěže přihlásila, mooneye.myste­ria.cz, je internetovou prezentací jejích fotek. Některé z nich jsou opravdu velice hezké a stojí za shlédnutí. Najdete zde fotky různých situací, krajin, ale i běžných věcí. Eva rovněž web vytvořila, aby si díky němu mohla zkoušet různé designy. Ten současný se jí opravdu povedl. Druhý web (xa8.mysteria.cz) je domovská stránka Eviny třídy. Tento web slouží k představení jednotlivých žáků a učitelů třídy, ale i k pobavení „běžnými věcmi“ ze školního života.

Radek Zapletal – 14 let
MFC a C++ – http://mfc.chy­trak.cz
Radek Zapletal se zabývá hlavně programováním v C/C++, MFC, Win32 API a o tom jsou i celé jeho stránky. Je mu 14 let a je z Chudčic u Brna. Na jeho stránkách vychází mnoho odborných článků o programování a tvorbě webových stránek. Jak je vidět v diskusním fóru, řada návštěvníků zde nachází cenné informace, které nejsou snadno k nalezení na českém Internetu. Kromě toho na webu Radek vystavuje i programy, které vytvořil.

Slovensko
Martin a Monika Minárikovi – 13 a 11 let
Hviezdička – http://www.zshvnd­.edu.sk/Hviez­dicka/
Martin a Monika Mináriková jsou sourozenci z Dubnice nad Váhem a je jim 13 a 11 let. Ve škole chodí do kroužku Mladý novinář, programátor a grafik. Všechny děti v tomto kroužku společně vytváří časopis. Martin pak pro časopis vytvořil i webovou stránku. V časopise vystupuje kolem 20 kreslených postaviček.

Webík

Ondřej Staněk – 14 let – Knihovna Kroměřížska
http://www.web­spider.wz.cz
14letý Ondřej Staněk vytvořil webové stránky pro dětské oddělení Knihovny Kroměřížska. Stránky mají velice hezký design, jsou přehledné a kromě informací o knihovně nabízejí i spoustu dalších věcí. Můžete se zde dozvědět například o tzv. NETiketě neboli pravidlech chování na Internetu, o tom, jak se chovat bezpečně. Pro návštěvník je připraveno také několik online her, diskusní fórum a odkazy na další zajímavé stránky.

JuniorText

Starší kategorie:

Jan Linhart – 18 let
18letý Honza Linhart se přihlásil do soutěže JuniorText se svým textem na téma Mobilní telefony. Napsal povídku, ve které popsal svůj typický den a svoji závislost na mobilu. V reálných situacích popisuje výhody i nevýhody mobilního telefonu. Honza se Junior Internetu zúčastnil již v minulých letech, vloni vyhrál se svými dvěma weby v soutěži JuniorProject.

Mladší kategorie

Klára Goldmanová – 13 let
13letá Klára Goldmannová z Uherského Brodu se do soutěže JuniorText přihlásila s velmi povedenou povídkou na téma Nakupování na Internetu. Popisuje v ní, jak surfuje po Internetu a přemýšlí o tom, co by si ráda nakoupila. V internetovém obchodě vidí krásné kalhoty, ale bez zkoušení si nic koupit nechce. Najednou ale neznámá ruka podá kalhoty z počítače. Klára nevěří svým očím, ale nakonec si je vyzkouší a koupí. Třeba jednou takto bude vypadat nakupování přes Internet!

Slovensko:

Zuzana Kollárová – 14 let
14letá Zuzana Kollárová ze Slovenska v soutěži JuniorText vyhrála již minulý rok. Na Junior Internetu prezentoval svůj text a díky tomu začala psát např. pro Dětskou tiskovou agenturu. I letos se do soutěže přihlásila, tentokrát s úvahou na téma mobilní telefony. V textu popisuje řadu zajímavých myšlenek a postřehů o mobilních telefonech a vztahu lidí k nim.

Speciální cena poroty:

Lukáš Murín – 16 let
Porota se rozhodla udělit speciální cenu sluchově postiženému žákovi Speciální školy ve Valašském Meziříčí. Lukášovi je 16 let a na Internet chodí poměrně často. Ve svém textu popisuje, jak využívá Internet – surfuje po různých internetových stránkách na Internetu a komunikuje se svými kamarády. Mezi ně patří i sluchově postižení z Kypru, Řecka či z Estonska.

Tento projekt byl uskutečněn s podporou Evropské unie. Obsah tohoto projektu nemusí vyjadřovat stanovisko Evropské unie či Národní agentury ani nezakládá odpovědnost z její strany.

Together Czech Republic je neziskové sdružení pracující s mladými lidmi, které je součástí evropské sítě Together. Sdružení je vedeno samotnými mladými lidmi. Mezi jeho projekty patří např. projekt Junior Internet nebo Business For Youth (B4Y), platforma pro mladé lidi provozující komerční projekty na Internetu. Together Czech Republic je také vysílající organizací Evropské dobrovolné služby, takže zprostředkovává výjezdy mladých lidí do zahraničí. Organizuje také mezinárodní mládežnické výměny, semináře a konference.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Za svůj projekt Měsíc Internetu BMI sdružení dostalo cenu Best in ESIS (European Survey of Information Society) a cenu finalisty soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Kontakty:
Organizátor projektu – Jiří Peterka ml., jirka@peterka.cz, +420 776 583450
Březen – měsíc Internetu – Jaroslav Winter, winter@brezen.cz, +420 775 224 777