Hlavní navigace

Využívání funkcí mobilních telefonů

[Tisková zpráva] Vyjma primárních dlouhodobě nejpoužívanějších funkcí mobilních telefonů (volání , SMS) jsou přístroje nejvíce využívány pro plánování času a pro pořizování fotografií a videa.. Téměř všichni internetoví uživatelé vlastní min. jeden mobilní telefon, přičemž 32,5% z nich vlastní více než jeden.

Sdílet

Následující údaje jsou výsledkem internetového průzkumu NetMonitor Consumer, který zrealizovala výzkumná agentura Mediaresearch na vzorku internetové populace o velikosti více než 1 700 respondentů starších 15-ti let. Tito respondenti jsou rovněž zapojeni do výzkumu českého internetu v rámci projektu NetMonitor (výzkum návštěvnosti českého internetu a sociodemografie návštěvníků). Výzkum NetMonitor Consumer proběhl ve druhé polovině měsíce září 2006.

Internetová populace představuje v České republice 3,5 milionu osob (ve věku 12 a více let), jak vyplývá z výsledků výzkumu NetMonitor, který pro SPIR (Sdružení pro internetovou reklamu) realizuje Mediaresearch ve spolupráci se společností Gemius.

Kolik mobilních telefonů nejčastěji užívají internetový uživatelé? Mobilní telefon je dnes již významnou součástí života návštěvníků internetu. Téměř všichni (99,6%) internetoví uživatelé vlastní mobilní telefon. Přičemž většina (67,5%) internetových uživatelů používá pouze jeden mobilní telefon. Více jak jedna čtvrtina (28,7%) internetových uživatelů využívá dva mobilní telefony, 2,8% tři mob. telefony a necelé jedno procento uživatelů (0,9%) využívá čtyři a více mobilních telefonů.

Které funkce mobilního telefonu patří k nejvíce a nejméně užívaným?
S přehledem nejvyužívanějšími službami mobilního telefonu jsou volání a posílání a přijímání SMS, které využívá přes 95% internetových uživatelů. Nejvíce rozšířenou moderní funkcí mobilního telefonu je plánování času, kalendář, jenž již v dnešní době používá více než 63% internetových uživatelů. Je zřejmé, že většina uživatelů využívá možnosti plánovat si svůj čas rychle a přehledně a přechází od klasických diářů k této mobilní podobě.

43% internetové populace využívá svůj mobilní telefon na pořizování foto či videozáznamů. Třetina internetových návštěvníků využívá hry, volání do zahraničí, roaming a posílání a přijímání MMS. Pětina až čtvrtina internetové populace využívá dalších typy služeb, jako je mobilní bankovnictví, wap, poslech hudby (MP3) nebo rádia. K nejméně využívaným službám patří stahování log, tapet, melodií, zvonění atd. se 18,8%, využívání mobilního připojení (data, HSCSD/GPRS, EDGE, UMTS/HSPA, prohlížení webových stránek) s 16,6% a nakonec práce s elektronickou poštou jenž využívá pouze 13% internetových uživatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).