Hlavní navigace

Výzkum: každá druhá IT firma navzdory krizi očekává vyšší nebo stejné tržby

[Tisková zpráva] Každá druhá IT společnost v ČR letos očekává stejné nebo vyšší tržby než v roce 2008. Čtyři z pěti firem se však setkaly s omezováním, odsouváním nebo rušením dohodnutých projektů. Překvapivě jen malá část klientů poptává zcela nové služby, každá druhá firma je však nabízí Osm z deseti IT společností očekává oživení ekonomiky nejdříve v polovině 2010 nebo později. Polovina IT společností je přesvědčena, že v ČR je nyní na trhu víc kvalitních IT odborníků

Sdílet

Více než polovina IT firem působících v České republice letos očekává i navzdory zpomalení ekonomiky vyšší nebo stejné zisky jako v roce 2008. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance pro konferenci ‚Sektor IT v krizi a jeho rozvoj po krizi‘. Na té se mimo jiné představil i projekt Technologické platformy pro IT služby financovaný částečně z peněz EU. Jeho cílem je rozvíjet ICT sektor v České republice.

Přes pozitivní výhledy na ziskový rok se však podle výsledků výzkumu drtivá většina ICT společností setkala s omezováním, odsouváním nebo s úplným rušením již objednaných projektů. Přesněji, celkem 86 procent IT firem zažilo kvůli zpomalení ekonomiky snižování rozpočtu dohodnutého projektu nebo jeho odsouvání na později, 79 procent pak dojednanou zakázku ztratilo.

Očekávané dopady zpomalení ekonomiky se přitom různí společnost od společnosti. Víc než čtvrtina firem letos počítá se zhruba stejnými výsledky jako vloni, přesně 24 procent pak kalkuluje s růstem. Na druhou stranu plných 47 procent podniků se připravuje na horší časy, přičemž každý pátý z nich navíc očekává pokles tržeb o víc než o pětinu.

Pokles ekonomiky ovšem ICT firmám přináší i dobré zprávy. Polovina společností se shodne na tom, že pracovní trh dnes nabízí mnohem víc dostupných IT specialistů než vloni. Navíc podle tří čtvrtin firem jsou požadavky programátorů na mzdy nyní mnohem realističtější než před rokem. Výzkum také ukázal, že pokud by firmy musely šetřit, mnohem radši omezí výdaje na programátory než na obchodníky.

JAK Z TOHO VEN?
Přesně 65 procent IT společností v České republice předpovídá, že ekonomika oživne nejdříve v polovině příštího roku. Dvě z deseti firem jsou pak ještě pesimističtější a konec recese vidí až po roce 2010. Naopak 14 firem ze sta očekává oživení hospodářství už na konci letošního roku a dvě procenta tvrdí, že krize je už za nimi.

Jako nejlepší způsob jak přečkat zpomalení ekonomiky vidí největší část firem investice do inovací, do přípravy nových produktů, a to především v rámci těch oborů, ve kterých už mají zkušenosti. Nabízet je chtějí hlavně stávajícím zákazníkům přímo v České republice. Na ty se plánuje zaměřit šest z deseti IT firem. Průzkum však současně ukázal, že jen 30 procent klientů nové služby skutečně vyhledává.

Řada společností také plánuje víc využívat evropských i národních dotací, zvlášť těch na vzdělávání zaměstnanců nebo na další rozvoj firmy. Favoritem je program EDUCA spravovaný agenturou CzechInvest. Ten umožňuje až ze sta procent hradit náklady na odborné vzdělávání čistě z prostředků Evropské unie. Uvažuje o něm plných 65 procent firem. Velký zájem je i o program ICT a strategické služby, který financuje zakládání nových center sdílených služeb – včetně těch pro vývoj softwaru.

TECHNOLOGICKÁ PLATFORMA PRO IT SLUŽBY – MOŽNÉ ŘEŠENÍ?
Na podporu dalšího rozvoje IT sektoru v České republice daleko za horizont současného zpomalení ekonomiky se zaměřuje nová Technologická platforma pro IT služby. Vzniká pod patronátem Czech ICT Alliance ve spolupráci s Českou společností pro systémovou integraci a několika vysokými školami. Do založení získala 5,5 milionů korun od Evropské unie z programu Spolupráce – Technologické platformy agentury CzechInvest.

„IT je pro Českou republiku a pro zajištění její prosperující budoucnosti naprosto klíčový obor,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Už teď v informačních technologiích pracuje podle některých odhadů až dvě stě tisíc lidí, což je pro srovnání víc než v automobilovém průmyslu. Navíc právě do IT míří nejvíc nových investic. Proto podpora tohoto oboru patří spolu s například bio nebo nano technologiemi k našim hlavním prioritám.“

„Hlavním cílem platformy je podporovat rozvoj sektoru IT v České republice, zajišťovat marketingové akce v zahraničí zaměřené na generování nových projektů směřujících do ČR i podporovat úspěch českých firem na zahraničních trzích,“ uvedl Michal Zálešák, výkonný ředitel Czech ICT Alliance a garant projektu Technologické platformy. „Podpora pro Platformu navazuje na předchozí dotace získané na zahraniční propagaci a je pouze základem pro další projekty.“

„Technologická platforma pro IT služby plánuje podporovat spolupráci mezi soukromými firmami a univerzitami, chce zkvalitnit vzdělávání v oboru, ale počítá třeba i s lákáním investic ze zahraničí. Má tedy v podstatě stejné cíle jako CzechInvest, a proto se na projektu podílíme,“ dodává Jan Fried, specialista agentury CzechInvest pro sektor IT&Software development.

Z výzkumu vyplývá, že IT firmy v ČR od Technologické platformy očekávají především podporu vzdělávání včetně popularizace oboru nebo zajištění praxe pro studenty. Důležité je i vytváření společných obchodních příležitostí nebo rozvoj obchodních kontaktů v zahraničí. Právě na základě konkrétních požadavků IT firem bude Technologická platforma sestavovat své plány do dalších let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).