Hlavní navigace

Web Čtenářský deník ČRo v nové podobě

[Tisková zpráva] Český rozhlas přináší krátce po zahájení nového školního roku svůj inovovaný web ctenarskydenik.rozhlas.cz. Určený je zvláště žákům a studentům, kteří si z něho mohou zdarma stáhnout mnohá díla českých i světových autorů v podání našich předních umělců. Novinkou jsou zde kupříkladu práce prokletých básníků v překladu Karla Čapka.

Sdílet

Nabídka Čtenářského deníku již nyní sahá od antických myslitelů až po současné autory, jakými jsou například Josef Škvorecký nebo Jaroslav Rudiš. Web představuje spisovatele a básníky především jako lidi, kteří měli – nezřídka kontroverzní – osobní život, nemají to být jen figury z učebnic, o nichž se sdělují „suché“ informace. Mnohé doprovodné texty nyní připravují i odborníci z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. U autorů je k dispozici i jejich fotografie nebo portrét, zpravidla nechybí ani textová ukázka z právě poslouchané knihy.

„Jsem velice rád, že Český rozhlas může prostřednictvím webu ctenarskydenik­.rozhlas.cz nabízet ze svého bohatého rozhlasového archivu alespoň některé skvosty,“ konstatuje Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu. „O to více mě těší, že díla našich i světových velikánů můžeme přibližovat touto moderní formou, a navíc v zábavné podobě, i naší mladé generaci.“

Za obsahem Čtenářského deníku stojí literárně-dramatická redakce Českého rozhlasu 3 – Vltava, redakčně a technicky jej spravuje ČRo Internet. Web poskytuje díla ve formátu MP3, existuje také RSS a podcastový kanál, pracuje se na verzi pro mobilní telefony a čtečky elektronických knih.

„Když se Čtenářský deník v roce 2008 rozjížděl, dostal jsem otázku, zda touto naší činností nepřispíváme k tomu, aby lidé přestávali číst. Myslím si pravý opak. Poslech nahrávky mi svou intimitou a prostorem pro fantazii vždy připomínal četbu, věřím, že i dobrá interpretace díla může podnítit zájem o něj a napomoci v jeho pochopení. Proto doufám, že nakonec k četbě přivede nové zájemce,“ říká Martin Velíšek, slovesný dramaturg Českého rozhlasu 3-Vltava. „Pravdou ovšem také je, že i přes naši veškerou snahu nebude Čtenářský deník nikdy vyčerpávajícím zdrojem literatury.“

Web ctenarskydenik­.rozhlas.cz čerpá své příspěvky z archivu Českého rozhlasu. Nachází se v něm řada nahrávek, k nimž je zapotřebí vždy nejdříve vypořádat všechny právní náležitosti, aby mohly být prostřednictvím Čtenářského deníku nabízeny k neomezenému stažení. U některých děl, ke kterým již vypršela autorská práva, web odkazuje na stránky pražské Městské knihovny, kde jsou knihy k dispozici k volnému stažení v různých formátech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).