Hlavní navigace

Websense vydal "Zprávu o stavu Internetové bezpečnosti"

[Tisková zpráva] Praha 21. září – Websense (NASDAQ: WBSN) právě vydal svou pravidelnou „Zprávu o stavu Internetové Bezpečnosti“. Tato zpráva se podrobně zabývá nejdůležitějšími hrozbami na Internetu v průběhu první poloviny roku 2009.

Sdílet

Aktuálně většina hrozeb informační bezpečnosti směřuje na Web – buďto použitím Internetu jako vektoru útoku nebo jednoduše jeho využitím jako kanálu, skrze který jsou přenášena ukradená citlivá data. Klíčová zjištění ve zprávě obsahují:

Websense Security Labs identifikovaly v posledních šesti měsících 233 procentní nárůst v počtu závadných stránek a jejich 671 procentní nárůst za poslední rok.

V první polovině roku 2009 bylo 77 procent webových stránek se závadným kódem legitimními stránkami, které byly kompromitovány. Toto vysoké procento se udrželo během posledních šesti měsíců částečně i kvůli široce rozšířeným útokům včetně kampaní jako Gumblar, Beladen a NineBall, které mířily na kompromitování důvěryhodných stránek pomocí vkládání škodlivého kódu.

Web 2.0 stránky umožňující uživatelsky generovat obsah jsou nejčastějším cílem hackerů a spammerů. Websense Security Labs objevily, že 95 procent všech komentářů na blogy, chatovací servery a diskusní fóra jsou spam nebo obsahují závadné komponenty.

„Špinavý“ web se stává ještě špinavějším: 69 procent všech webových stránek s obsahem klasifikovatelným jako „pouze pro dospělé“ (např: sex, gambling, léčiva) obsahovalo alespoň jeden závadný odkaz. Ještě výraznější je statistika pro nově vzniklé stránky s tímto obsahem, z nichž 78 procent obsahovalo nejméně jeden závadný odkaz.

Websense Security Labs také zjistily, že 37 procent webových útoků obsahovalo kód určený pro krádež dat, což ukazuje, že útočníci se aktivněji zaměřují na citlivé informace a data.

Web pokračuje v pozici nejpopulárnějšího útočného vektoru pro krádeže dat. V druhé polovině roku 2008 Websense Security Labs identifikovaly, že 57 procent útoků určených ke krádeži dat bylo uskutečněno skrze Web.

Vzrůstá konvergence smíšených webových a emailových hrozeb. Websense Security Labs oznamují, že 85,6 procent všech nevyžádaných emailů v oběhu během první poloviny roku 2009 obsahovalo odkazy na spamové stránky nebo stránky se škodlivým kódem.

V samotném měsíci červnu 2009 se celkový počet emailů obsahujících virus zvýšil o 600 procent oproti předchozímu měsíci.

Celý report je k dispozici ke stažení zde: www.websense.com/dow­nloadthreatre­port

Nebo můžete sledovat video na: http://www.you­tube.com/user/wslab­sutube