Hlavní navigace

Wikihledání nově v češtině: Upravte si výsledky vyhledávání podle sebe

[Tisková zpráva] Provedené změny se týkají pouze výsledků ve vašem vyhledávání

Sdílet

Wikihledání (angl. SearchWiki) je nyní k dispozici ve všech jazycích, ve kterých Google vyhledává, včetně češtiny. Nástroj slouží jednak k vlastnímu uspořádání automatických výsledků vyhledávání a k větší kontrole uživatelů, jednak umožňuje výsledky komentovat a tyto komentáře, včetně změn pořadí, sdílet s ostatními na principu formátu Wiki. Samotní uživatelé si tak vyhledávání „šijí na míru“ a společně přispívají k ještě relevantnějším výsledkům hledání na Googlu.

I čeští uživatelé tak mohou mít díky této funkci větší kontrolu nad zobrazovanými výsledky a výsledky vyhledávání si uspořádat podle vlastních potřeb a relevance. Pokud budou mít dojem, že nízko hodnocená stránka je podstatně užitečnější, než napovídá její klasifikace, mohou její hodnocení zvýšit.

Změny se přitom projeví pouze v jejich, individuálních výsledcích vyhledávání. Kdykoli pak zadají do vyhledávače Google tentýž dotaz (a budou přihlášeni ke svému účtu Google), uvidí právě své vlastní úpravy. Tyto úpravy uživatelů slouží společně s komentáři ke snazší a rychlejší orientaci ostatních uživatelů. Sdílením názorů a hodnocení na principu formátu wiki se tak vyhledávání stále zlepšuje.

Výsledky vyhledávání si ve Wikihledání můžete nově upravit podle vlastní chuti pomocí několika funkcí, tzv. wikipoznámek:

  • překlasifikovávání (změna pořadí),
  • mazání (pokud vás výsledky nezajímají),
  • přidávání vlastních výsledků,
  • komentování stávajících výsledků,
  • cizí wikipoznámky – tedy možnost podívat se, jak daný výsledek upravovali nebo komentovali další uživatelé, kolik z nich ho přesunulo, vymazalo a podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).