Hlavní navigace

Wikipedie přesáhla hranici jednoho milionu článků

[Tisková zpráva]

Sdílet

Wikipedie přesáhla hranici jednoho milionu článků

Tampa (Florida, USA), 20. září 2004 – Nadace Wikimedia Foundation dnes oznámila vytvoření miliontého článku ve Wikipedii, projektu svobodné a otevřené online encyklopedie (Wikipedia.org, http://cs.wiki­pedia.org). Wikipedie byla spuštěna v lednu 2001 a dnes je jak největší, tak nejrychleji rostoucí světovou encyklopedií, s články ve více než 100 jazycích. Každý den do Wikipedie přibývá téměř 2500 nových článků, přičemž ještě desetkrát více je každodenních úprav existujících článků.

Wikipedie je vytvářena mnoha dobrovolníky, kteří spolupracují na tvorbě, úpravách a kontrole článků. Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie, říká „Idea sdílení znalostí je mocná." Proces je založen na zásadě Wikipedie, nazvané nezávislý úhel pohledu – vyžaduje se, aby články byly nezaujaté. Tak se mohou rozvíjet i články o kontroverzních tématech. Přispěvatelé vzájemně využívají svých úprav a chybné změny jsou rychle opraveny. „Všechno se kontroluje průběžně," vysvětluje Wales.

Podle Alexa.com (http://www.a­lexa.com) je Wikipedie jeden z deseti nejpopulárnějších referenčních zdrojů na Internetu. Čím dál častěji je používána jako zdroj informací studenty, novináři, nebo kýmkoli dalším.

S množstvím obětavých přispěvatelů – wikipedistů – získává encyklopedie uznání i jako místo setkávání uživatelů. Wikipedie získala první cenu v kategorii „Digitální komunity" 2004 Prix Ars Electronica (http://www.a­ec.at/en/prix/­winners2004.as­p) a nedlouho poté cenu Webby Award (http://www.web­byawards.com) v kategorii „Nejlepší komunita".

Wikipedie používá tzv. wiki systém (řízený programem MediaWiki). Wiki umožňuje doslova komukoli kdykoli upravovat libovolnou stránku a okamžitě zveřejnit své úpravy (wiki znamená v havajštině rychlý). Návštěvníci si mohou prohlédnout starší verze stránek, aby viděli, jak se článek postupně vyvíjel. Také se připravují offline verze Wikipedie pro vydání na CD či DVD. V nejbližší době bude ve spolupráci s firmou Directmedia Publishing vydána německá jazyková verze, zatímco dvojjazyčná francouzská a anglická verze se bude šířit jako součást distribuce operačního systému Mandrakesoft Linux.

Veškerý text ve Wikipedii je zveřejněn za podmínek licence GNU Free Documentation License (http://www.gnu­.org/copyleft/fdl­.html#SEC1) (GFDL – volná licence GNU pro dokumenty), která povoluje přispěvatelům rozšiřovat a upravovat práci ostatních na základě principu nazývaného „copyleft". Tato licence také umožňuje třetím stranám využívat články z Wikipedie za podmínky, že toto právo ponechají i dalším. Také program MediaWiki se smí volně používat za podmínek obdobné licence pro programy.

Wikipedie se stává výrazně mezinárodním mnohojazyčným projektem; v minulém roce se většina růstu Wikipedie soustředila v jiných jazycích než angličtině. Z více než 100 jazykových verzí má již 14 jazyků více než 10 000 článků (angličtina (http://en.wi­kipedia.org): 348 000, němčina (http://de.wi­kipedia.org): 141 000, japonština (http://ja.wi­kipedia.org): 72 000, francouzština (http://fr.wi­kipedia.org): 52 000, švédština (http://sv.wi­kipedia.org): 40 000, polština (http://pl.wi­kipedia.org): 38 000, holandština (http://nl.wi­kipedia.org): 35 000, španělština (http://es.wi­kipedia.org): 29 000, italština (http://it.wi­kipedia.org): 24 000, dánština (http://da.wi­kipedia.org): 20 000, portugalština (http://pt.wi­kipedia.org): 16 000, esperanto (http://eo.wi­kipedia.org): 15 000, čínština (http://zh.wi­kipedia.org): 13 000 a hebrejština (http://he.wi­kipedia.org): 10 000).

Česká verze Wikipedie (http://cs.wi­kipedia.org) má dnes téměř 3 000 článků a je otevřená každému přispěvateli. Od srpna je Wikipedia dostupná i pod zapamatovatelnou českou doménou http://www.wi­kipedia.cz.

Kromě Wikipedie podporuje nezisková nadace Wikimedia Foundation (wikimediafou­ndation.org (http://www.wi­kimediafounda­tion.org)) několik mnohojazyčných sesterských projektů, jako jsou Wikcionář (slovník a thesaurus na wiktionary.org), Wikiquote (sbírka známých citátů na wikiquote.org), Wikibooks (sbírka knih a příruček, cílená na potřeby studentů, na wikibooks.org) a Wikisource (souhrn volně dostupných historických dokumentů a knih na wikisource.org). Všechny tyto projekty jsou k dispozici pod stejnou licencí a běží na systému MediaWiki. Od doby založení získala nadace Wikimedia Foundation na podporu těchto projektů přes 100 000 dolarů. Více informací o podpoře nadace můžete získat na wikimediafounda­tion.org/fundra­ising.

Jelikož úpravy Wikipedie probíhají každou minutu, každý den, je nemožné předpovědět, kde bude Wikipedie a její sesterské projekty za rok. Ale rychlost růstu Wikipedie v posledních měsících trvale stoupá, a jen při zachování současného tempa se velikost Wikipedie zdvojnásobí už do příštího jara.

Další informace

Pro další informace můžete kontaktovat:

Petr Kadlec, jeden ze správců české Wikipedie
e-mail: petr.kadlec@gma­il.com

Jimmy Wales, Board of Trustees Chair, Wikimedia Foundation (English only)
telefon: +1–727–644–3565
e-mail: jwales@wikime­dia.org

Tuto tiskovou zprávu a odkazy na další informace můžete nalézt také na adrese http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:Tiskov%C3%A9_zp­r%C3%A1vy/z%C3%A1%C5%99%­C3%AD_2004

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).