Hlavní navigace

Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen již třetí měsíc zneužívá bezpečnostní chybu Windows a napadá počítače

[Tisková zpráva] Již třetí měsíc po sobě se na vrcholu statistiky ESET® ThreatSense.NET® drží exploit Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen, který v červnu zaznamenal podíl 3,95 %. Jak již bylo několikrát zmíněno, exploit napadá počítače s operačním systémem Windows – a to od verze Microsoft Windows 2000 SP4 až po nové Windows Vista tím, že zneužívá soubory s příponou ANI. Nepřestává se šířit, přestože Microsoft vydal bezpečnostní záplatu již na konci března.

Doba čtení: 1 minuta

Na vině jsou neaktualizované počítače hlavně domácích uživatelů, kteří si bezpečnostní záplatu nestáhli nebo používají nelegálně získaný operační systém a stahování záplat mají z tohoto důvodu raději neaktivní. ESET® ThreatSense.NET® získává data od 10 miliónů dobrovolných uživatelů z celého světa, a je tak nejpřesnější statistikou svého druhu.

Jako druhá se nejvíce v červnu šířila infiltrace Win32/BHO.G, která dosáhla 2,41 % z celkových červnových detekcí. Tato infiltrace se na napadeném počítači nainstaluje jako Browser Helper Object v prohlížeči Internet Explorer a monitoruje vše, co uživatel přes tento prohlížeč udělá. Získává tak přehled navštívených webových stránek, hesla zadávaná při přihlašování k e-mailu nebo internetovému bankovnictví.

Třetí místo v minulém měsíci patřilo červu Win32/Rjump.A. Tato infiltrace se šíří hlavně prostřednictvím externích zařízení, jako jsou USB flash disky, externí pevné disky, paměťové karty a po napadení počítače umožňuje útočníkům vzdáleně přistupovat do systému uživatele. Od minulého měsíce se Win32/Rjump.A po­sunul o dvě místa dopředu a zaznamenal podíl 2,26 %. V první pětce je ještě Win32/Spy.VBStat.J (1,99 %), který monitoruje aktivity napadeného počítače a zobrazuje nevyžádaná reklamní pop-up (vyskakovací) okna a INF/Autorun (1,83 %), což jsou různé rodiny červů, které vždy podobným způsobem infikují soubory typu autorun.ini (typicky se šíří prostřednictvím USB klíčů), aby zajistily své spuštění a následné napadení počítače.