Hlavní navigace

Windows 7 a Windows phone míří na pulty českých obchodů

[Tisková zpráva] Nový operační systém pro osobní počítače Windows 7 a zařízení Windows phone usnadňují každodenní používání moderních technologií

Sdílet

Praha, 22. října 2009 – Právě dnes vyvrcholilo úsilí tisíců odborníků společnosti Microsoft a jejích partnerů. Na pultech obchodů jsou od dnešního rána k dostání počítače s novým operačním systémem Windows 7 a chytrá mobilní zařízení Windows phone s novým operačním systémem Windows Mobile 6.5. Souběžné uvedení obou produktů na trh není náhodné. Svět osobních počítačů a mobilních telefonů spolu propojuje stejný důraz na jednoduchost používání a dokonalá vzájemná komunikace.

Na příchod nové generace operačních systémů Microsoft Windows pro osobní počítače i mobilní zařízení se připravovali výrobci počítačů a telefonů, tvůrci aplikací i prodejci. Na nová Windows čekali i samotní uživatelé, kteří se podíleli na jejich vývoji používáním testovacích verzí a zasvěcenými připomínkami. V Česku jich byly desetitisíce a tři české firmy – Profitech Food, Twinscomp a Heap Co – přijal Microsoft do úzkého okruhu společností, které Windows 7 testovaly před jejich oficiálním uvedením na trh v reálném provozu. S nasazením systému Windows 7 v těchto případech pomáhali partneři Microsoftu, společnosti AutoCont a Daquas. „Operační systémy Windows používá po celém světě, v práci i doma, každý den více než miliarda lidí. Windows 7 a Windows phone těmto lidem nabízí úsporu času a příjemnější práci s informacemi,“ říká Jane Gilson, generální ředitelka společnosti Microsoft pro Českou republiku. „Osobně mě těší, že můžeme nabídnout uživatelům Windows obrovskou škálu počítačů, ať už se jedná o mini notebooky, notebooky nebo stolní počítače, ze kterých si může vybrat každý podle vlastních preferencí, jako je design, výkon nebo cena.“

Windows 7, systém na přání
Celý vývoj Windows 7 se od počátku soustředil na způsob, jakým uživatelé pracují s informacemi. Díky připomínkám milionů uživatelů, kteří Windows 7 zkoušeli ve vývojových verzích, odpovídají Windows 7 různorodým požadavkům domácích uživatelů i velkých organizací. Bez ohledu na používané aplikace uživatelé oceňují přepracované uživatelské rozhraní, které jim umožňuje pracovat rychleji. Například nedávno otevřené dokumenty či navštívené webové stránky je možné otevřít na dvě kliknutí myší.

„Windows 7 už v tuto chvíli zaujímají v České republice pozici třetího nejrozšířenějšího operačního systému, po Windows XP a Windows Vista,“ říká Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice. „Již nyní by Windows 7 mohla používat polovina majitelů PC v České republice, neboť jejich počítače splňují požadavky na výkon, stejně jako v podstatě všechny dnes prodávané počítače.“

Firmy, které doposud odkládaly přechod z Windows XP na novější operační systém kvůli obavám z kompatibility svých aplikací a informačních systémů, mohou nyní využít režim Windows XP Mode, který problémy s funkčností starších aplikací odstraní. Domácí uživatele naopak čeká překvapení v podobě výrazně lepší podpory multimédií. Většinu multimediálních souborů, na které uživatelé na internetu narazí, zvládnou Windows 7 přehrát bez instalace jakéhokoliv přídavného softwaru. Díky uživatelské přivětivosti nového systému a pozitvním reakcím ze strany firem i domácích uživatelů Microsoft očekává, že se do konce roku 2010 prodá více než 1 milion počítačů s Windows 7.

Na příchod Windows 7 jsou připraveny také české firmy a čeští tvůrci softwaru. V den uvedení Windows 7 na trh má již mnoho firem, které vyvíjejí software, své aplikace certifikovány nebo plně kompatibilní se systémem Windows 7. Mezi takové společnosti patří i Cígler Software a mnoho dalších. „Naše aplikace Money jsou kompatibilní se systémem Windows 7. Systém Windows 7 je znatelně rychlejší, což pozitivně ovlivňuje i běh našich aplikací a celkově pak efektivitu našich zákazníků,“ říká Martin Cígler, ředitel společnosti CÍGLER SOFTWARE.

V tuto chvíli také mnoho významných českých IT společností již používá Windows 7 v ostrém provozu a další připravují přechod na novou verzi Windows. Seznam referenčních firem používajících novou verzi operačího systému najdete na stránkách: http://www.mi­crosoft.com/cze/win­dows/windows-7/reference-aplikace/.

Windows pro lidi v pohybu
Informační technologie se prolínají soukromým i pracovním životem milionů lidí. Ideální řešení, jak vyvážit vztah mezi prací a zábavou a zároveň být neustále v kontaktu se světem, nabízí Windows phone, chytrá mobilní zařízení s operačním systémem Windows Mobile 6.5. Stejně jako Windows 7 si i Windows phone klade za cíl usnadnit práci s informacemi a umožnit přístup k zábavě a informacím odkudkoliv.

Základní vylepšení nové verze operačního systému pro mobilní telefony spočívají v jednodušším ovládání a nových službách My Phone a Marketplace, které usnadňují přístup k důležitým osobním informacím a novým aplikacím. Služba My Phone umožňuje automatickou zálohu všech dat, nastavení a aplikací uložených v zařízení na chráněný internetový účet. Dokáže také identifikovat poslední polohu zařízení v případě jeho ztráty. Služba Marketpace zase umožňuje nakupovat a zdarma si stahovat nové aplikace.

Windows phone s nejnovější verzí operačního systému Windows Mobile 6.5 nabídnou v České republice společnosti Samsung, HTC, Sony Ericsson a Garmin-ASUS a další. Některá zařízení, která se začala prodávat se starší verzí operačního systému Windows Mobile 6.1, budou mít možnost jejich majitelé zdarma updatovat na novější verzi systému. Jedná se například o zařízení Samsung B7610 Omnia Pro od firmy Samsung, pro update je také připraveno první zařízení vzniké ze spolupráce společností Garmin a Asus – Nüvifone M20. Bezplatný update dále nabídne také společnost HTC, konkrétně u modelů HTC Touch Pro2, HTC Touch Diamond 2 a HTC Snap.

Vedle možnosti updatu operačního systému na vybraných mobilních zařízeních přichází výrobci také ze zcela novými telefony, které budou nabízené již s novým systémem Windows Mobile 6.5. Jedná se především o tato zařížení:

  • HTC HD2: zařízení nabízející velký kapacitní displej s podporou multidotykového ovládání a zatím nejrychlejší a nejvýkonější procesor použitý v komunikátorech, taktovaný na frekvenci 1 GHz.
  • HTC Touch2: nástupce oblíbeného modelu HTC Touch.
  • Samsung i8000: pokračování úspěšného modelu loňského roku. Samsung i8000 má AMOLED displej s úhlopříčkou 3,7" a rozlišení WVGA. Umí také reprodukovat video v DVD kvalitě (480p) nebo plynule prohlížet internet.
  • Sony Ericsson Xperia X2: zařízení nabízející 8,1 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením a stabilizátorem obrazu, větší WVGA displej s úhlopříčkou 3,2 palců či výrazně vylepšenou vysouvací QWERTY klávesnici.
  • Nüvifone M20: zařízení zaměřené především na navigaci. Kromě velkého množství integrované paměti (8 nebo 4 GB) je k dispozici displej s VGA rozlišením, nejrychlejší datové služby, 3Mpix fotoaparát s autofocusem a další vlastnosti.
  • GSmart S1200: zařízení od společnosti GIGA-BYTE Communications, které bude uvedené na trh do konce roku, nabídne velmi malé rozměry, zajímavé technické vybavení včetně HSDPA a HSUPA, WVGA displej s rozlišením 480×800 bodů, 3 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením, GPS, WiFi a Bluetooth modul.
  • GSmart MS802 – zařízení od společnosti GIGA-BYTE Communications, které bude uvedené na trh do konce letošního roku.

Více informací o Windows Mobile najdete na stránkách http://www.mi­crosoft.com/cze/win­dowsmobile/.

O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).