Hlavní navigace

Windows Azure startuje v České republice

[Tisková zpráva] Moderní aplikace v prostředí internetu pro své zákazníky připravují i technologické firmy v Česku

Sdílet

Praha, 12. dubna 2010 – Microsoft dnes oficiálně začal nabízet svým českým partnerům a zákazníkům přístup k platformě Windows Azure, která poskytuje komplexní zázemí pro vývoj a provoz aplikací v prostředí internetu (Cloud Computing). Dnešním dnem je tak přístup Windows Azure dostupný ve 41 zemích světa.

První řešení pro rozvoj podnikání na bázi Windows Azure v Česku nabízí Logica. Další lokální partneři Microsoftu v čele se společnostmi Unicorn, Ness Technologies, AutoCont a Kentico pracují na vlastních aplikacích pro Windows Azure. Celosvětově již Windows Azure využívají tisíce firem a organizací včetně NASA, Evropské environmentální agentury či koncernů Siemens a 3M.

„Aplikace v prostředí internetu nabízejí i menším a začínajícím firmám přístup ke špičkovým technologiím a službám bez nutnosti investovat prostředky do nákupu vlastních serverů,“ vysvětluje Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft. „Využití platformy Azure může u některých aplikací snížit celkové náklady na provoz až o 60 procent v průběhu pouhých tří let.“

Windows Azure pro zákazníky
Windows Azure navazuje na ověřený koncept aplikací provozovaných v rámci datacenter, ke kterým uživatelé přistupují prostřednictvím počítačových sítí. Microsoft má v této oblasti více než desetiletou tradici díky internetové službě Hotmail. Uživatelé mají k dispozici celou řadu služeb a nástrojů pro vývoj a běh vlastních aplikací. Využít přitom mohou jak výpočetní výkon serverů v datových centrech Microsoft, tak úložnou kapacitu. Za využívání obou prvků platí zákazníci podle skutečného vytížení.

Díky podpoře internetových standardů a zavedených technologií vytváří Windows Azure kvalitní prostředí k provozu aplikací pro koncové uživatele, jako jsou Microsoft Dynamics, Office Live, Exchange Online, SharePoint Online nebo Windows Live. Stejné aplikace a data jsou přitom dostupná z různých typů zařízení od stolních počítačů až po chytré telefony s připojením k internetu.

Windows Azure pro partnery
Tvůrcům softwaru a poskytovatelům internetových služeb Windows Azure nabízí známé prostředí, ve kterém mohou využít vstávající znalosti a nástroje. K dispozici přitom mají čtyři základní pilíře: Windows Azure  – operační systém jako online služba, Microsoft SQL Azure – relační databázové prostředí v internetu, Windows Azure platform AppFabric pro propojení webových aplikací a aplikací běžících na vlastních serverech zákazníka a Microsoft „Dallas“ – informační tržiště s daty a webovými službami, které zatím čeká na oficiální název.

Windows Azure jako otevřená platforma navíc nabízí prostor pro neustálé vylepšování a rozšiřování. V reakci na přání zákazníků Microsoft například zavádí nové funkce v rámci relační databázové služby SQL Azure, které přispívají ke zjednodušení tvorby aplikací a umožní nasazení rozsáhlých databázových aplikací s velkými nároky na úložnou kapacitu. Informace, jak začít s vývojem vlastních aplikací na paltformě Windows Azure, najdou zájemci na www.windowsazu­re.com.

O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).