Hlavní navigace

XenServer 5 mění podmínky virtualizace serverů svojí bezprecedentní spolehlivostí, otevřeností a snadností použití

[Tisková zpráva] Nové údaje ukazují, že si XenServer zajišťuje významný podíl na rychle rostoucím virtualizačním trhu

Sdílet

Praha, Česká republika – 18. září 2008 – Citrix Systems, Inc. (NASDAQ: CTXS), světový lídr v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací, ohlásil novou generaci svojí produktové řady pro virtualizaci serverů, Citrix® XenServer™ 5. XenServer 5 překonává omezení a složitost první generace řešení svými novými výkonnými ovládacími funkcemi a dosud nevídanou snadností použití, což zvyšuje dynamiku datových center zákazníků všech velikostí. Edice XenServer 5 potvrzuje, že po méně než roce od akvizice XenSource a si XenServer velmi úspěšně získává podíl na rychle se vyvíjejícím trhu virtualizace serverů1. XenServer je klíčovou součástí rodiny produktů Citrix Delivery Center™, komplexního systému pro prostředí od datového centra až po desktop, který pomáhá zákazníkům transformovat statická datová centra na „dynamická centra poskytování služeb“. XenServer má také sílící vliv na vznikajícím trhu cloud computingu a je klíčovou součástí nového řešení Citrix Cloud Center™ (viz následující samostatné oznámení).

Nové výkonné možnosti správy přidávají bezpříkladnou spolehlivost
Do již tak dlouhého seznamu prověřených profesionálních funkcí, jako jsou migrace za chodu, přidělování zdrojů a rozdělování zátěže, přidává XenServer 5 přes 100 nových funkcí pro řízení virtualizace včetně nových velkých vylepšení pro vysokou dostupnost (HA) a zotavení po havárii. Tyto nové možnosti zahrnují nejpokročilejší technologie pro HA, automatický restart a překonání výpadku, které lze snadno upgradovat na nejvyšší stupeň odolnosti proti poruchovým stavům pro nejkritičtější provozní aplikace.

XenServer 5 obsahuje také dosud nejodolnější architekturu pro distribuovanou správu. Tato jedinečná koncepce stojí v ostrém kontrastu vůči jiným virtualizačním řešením, u nichž by závada v jednom místě mohla přivodit výpadek všech serverů v celém datovém centru. Dále nejnovější verze XenServeru obsahuje rozšířenou podporu pro architektury replikace a vzdáleného zrcadlení, a také vestavěnou replikaci pro metadata virtuálního stroje, aby umožnila bezpečnou, snadnou a spolehlivou obnovu virtuálního stroje a aplikace v případě havárie nebo závady.

Unikátní otevřená architektura zjednodušuje správu a snižuje TCO
XenServer 5 se vyznačuje pokročilou otevřenou architekturou, která zákazníkům v ještě větší míře usnadňuje využívání jejich dosavadních investic do systémů pro správu úložišť dat a datových center. Na rozdíl od jiných virtualizačních produktů, které jsou budovány jako uzavřené proprietární systémy, otevřená rozhraní API pro ukládání dat v XenServeru dovolují zákazníkům využívat pokročilé funkce ukládání okamžitého stavu (snapshotting), klonování, replikace, deduplikace (odstranění duplicit) a poskytování na jejich stávajících úložných systémech, například od firem EqualLogic a NetApp, přímo z ovládací konzoly XenServeru. Tento jedinečný přístup dovoluje firmám plně využívat všechny možnosti jejich existující infrastruktury datového centra namísto nasazení a správy zcela nové sady nástrojů a lidí, kteří se budou starat jen o jejich virtuální servery.

Nová řídící konzola pro XenServer 5 nyní podporuje prakticky každé úložné prostředí na trhu, včetně NAS (network attached storage), DAS (direct attached storage) a SAN (storage area networks) – s připojením Fiber Channel i iSCSI – a také podporu pro 8GB HBA (host bus adaptor) od firem QLogic a Emulex. Přes svoje otevřené API přidává XenServer 5 do rychle rostoucího seznamu plně integrovaných funkcí správy ukládání dat také další adaptér – Dell EqualLogic. Tento jedinečný přístup dramaticky zjednodušuje správu datového centra a podtrhuje snahu Citrixu umožnit dodavatelům, kteří se nejlépe vyznají v úložištích dat, poskytovat stejně rozsáhlé možnosti ukládání dat napříč všemi fyzickými i virtuálními servery v datovém centru.

Stejný přístup prostřednictvím otevřené architektury se uplatňuje pro oblíbený Xen® hypervisor, který pohání XenServer. Vestavěním Xen hypervisoru zdědí XenServer 5 automaticky jeho inovace, bezpečnost a spolehlivost, ověřenou stovkami předních systémových vývojářů z více než 50 společností včetně největších světových výrobců serverů a mikroprocesorů.

XenServer 5 je první platforma pro virtualizace serverů, která byla ověřena pro 32bitové a 64bitové systémy na platformách AMD i Intel prostřednictvím validačního programu Microsoftu (Server Virtualization Validated Program). Tento program umožňuje Citrixu a dalším dodavatelům softwaru testovat a validovat jejich software pro provozování se systémem Windows Server 2008 a předchozími verzemi systému Windows Server. V rámci tohoto programu nabízí Microsoft společnou technickou podporu pro zákazníky provozující Windows Server a vybrané serverové aplikace Microsoftu na ověřeném softwaru pro virtualizaci serverů od jiných dodavatelů, jako je XenServer 5.

Radikálně zjednodušená správa poskytuje lék na složitost virtualizace
Navzdory velkým úsporám nákladů při virtualizaci se odhaduje, že je dnes zatím virtualizováno méně než 15 procent všech serverů. Jedním z důvodů je narůstající složitost první generace virtualizačních řešení. Pro překonání tohoto problému dovedl Citrix v XenServeru 5 snadnost použití na zcela novou úroveň začleněním nových průvodců konfigurací, intuitivních rozhraní a snadným převodem fyzických serverů na virtuální stroje pouhým kliknutím myší.

XenServer 5 přidává také mnoho nových vylepšení pro zobrazení stavu systému, která pomáhají administrátorům sledovat virtuální stroje, které se oddělují od konkrétních hardwarových systémů a začínající se šířit v prostoru velkých datových center. Tato vylepšení obsahují nové možnosti označování a vyhledávání ve stylu Web 2.0, což dovoluje IT odborníkům přiřazovat pracovním úlohám metadata a virtuální značky, buď předdefinované nebo upravené podle jednotlivých potřeb organizací. Po označení se dají virtuální stroje snadno vyhledat pomocí výkonných vyhledávacích a třídicích funkcí podle typu aplikace, požadavků na kvalitu služby, oddělení, nákladového střediska, umístění, původu, vlastníka, výkonnostních požadavků nebo jiných důležitých atributů. XenServer 5 přidává také nově vylepšené monitorování provozu, přehledy a výstražné panely, které usnadňují IT odborníkům sledování provozu virtuálních strojů a fyzického hostitele v reálném čase i prohlížení zaznamenané historie za dlouhé časové období s prakticky zanedbatelnými nároky na ukládání a výpočetní výkon. XenServer 5 umožňuje dokonce používat pro zpřístupnění a výpis těchto průběžných informací také vlastní řešení uživatele nebo řešení od třetích stran, což dále rozšiřuje snadnost jejich použití pro zákazníky všech velikostí.

Dynamické přidělování úloh urychluje zpracování a snižuje náklady na energii a ukládání dat
Na rozdíl od ostatních dodavatelů virtualizačních řešení Citrix věří, že virtualizace je klíčovým katalyzátorem výpočetních technologií a ne konečným cílem – je to prostředek k cíli, který zajišťuje rychlé, flexibilní a cenově výhodné poskytování aplikací a desktopů z centra pro libovolného uživatele v libovolném místě. Jako součást této vize je XenServer 5 pouhým špičkovým virtualizačním produktem pro získání možností dynamického rozdělování zátěže, který umožňuje administrátorům okamžitě spustit a poskytovat stovky pracovních úloh z jednoho obrazu jedním kliknutím, dokonce i když cílové servery nemají lokálně připojený disk nebo hypervisor. Výsledkem je okamžitá redukce až 80 procent paměťové kapacity potřebné pro provozování společných firemních aplikací2 – zároveň se snížením počtu diskových obrazů, které je třeba ukládat, opravovat a udržovat na každém jednotlivém stroji. Umožněním provozování bezdiskových serverů snižuje XenServer 5 také složitost architektury, snižuje spotřebu energie a požadavky na chlazení a zlepšuje celkovou odezvu datového centra.

Cena a dostupnost
Citrix XenServer 5 je okamžitě dostupný prostřednictvím celosvětové sítě kanálových partnerů a konzultantů řešení Citrixu. Doporučovaná prodejní cena XenServeru 5, začínající na hranici 900 dolarů za jeden server bez ohledu na počet CPU nebo procesorových patic, umožňuje organizacím nasadit XenServer za zlomek nákladů jiných špičkových produktů. Tato cena zahrnuje pokročilé technologie správy XenCenter a roční předplacenou službu Citrix Subscription Advantage™. K dispozici je také XenServer Express, jednoserverová verze XenServeru s neomezenou podporou virtuálních strojů a paměti, kterou je možné stáhnout zdarma na www.citrix.com.

Nové kurzy pod vedením instruktora, které pomohou koncovým uživatelům naučit se ověřené postupy pro optimální implementaci XenServeru 5, budou dostupné ve 4. čtvrtletí. Online verze tohoto školení bude k dispozici pouze pro partnery. Více informací a aktualizace najdete na webových stránkách vzdělávacích programů Citrixu na www.citrixedu­cation.com.