Hlavní navigace

YouTube Zeitgeist 2009: Kdo zaujal v loňském roce na českém YouTube?

[Tisková zpráva] YouTube, největší video komunita na internetu pro vyhledávání, sledování a sdílení originálně vytvořených videí, představuje shrnutí nejoblíbenějších videí loňského roku a zároveň i výběr žebříčků nejhledanějších hudebních interpretů na českém YouTube.

Sdílet

Denně lidé zhlédnou na YouTube více než miliardu videí, stovky tisíc jich nahrají a každou přibude 20 hodin nových videí. V loňském roce byla dokonce překročena pomyslná hranice miliardy zhlednutí. Stále výraznějším trendem je přehrávání videí a přístup na YouTube pomocí mobilních technologií. Vlastním kanálem se může pochlubit už i anglická královna, papež nebo prezident Spojených států.

Vybraná videa patří mezi ta, o která měli lidé největší zájem, nejvíce o nich diskutovali a sami je také hodnotili. Každé z následujících videí se tak v loňském roce stalo určitým fenoménem, ať už z hlediska sledovanosti nebo množství příspěvků v diskuzích.

Nejsledovanější videa na českém YouTube nahraná v roce 2009

1. Xindl X – Anděl
Písnička Anděl od písničkáře Xindl X se dostala během několika měsíců mezi nejsledovanější videa loňského roku. Od března se může pochlubit už více než třemi miliony zhlédnutí.

2. Lucie Vondráčková – Láska umí víc
Videoklip populární české zpěvačky posbíral od ledna loňského roku téměř dva miliony zhlédnutí.

3. Green Day – Backet Case
Jeden z nejoblíbenějších videoklipů formace Green Day slavil úspěch i v loňském roce.

4. Promoe – Svennebanan
Švédský rapper a hiphoper Promoe s písní Svennebanan získal od dubna přes milion tři sta tisíc zhlédnutí.

Největší vlnu komentářů k videím v roce 2009 vyvolala ochutnávka z nového alba skupiny Kiss– od září je jich u tohoto videa více než 4 000.

Vyhledávání na YouTube v roce 2009
Jak ovlivnil loňský rok vyhledávání na YouTube? Celému žebříčku i zpěvačkám vévodí Lady Gaga, která se objevila i mezi skokany roku 2009 na Googlu. Neméně výrazně vyhledávání na YouTube i Googlu ovlivnila smrt Michaela Jacksona. Obsadil první příčku mezi zahraničními zpěváky, následovaný Eminemem, Akonem, nováčkem Pitbullem a pětici uzavírá Enrique Iglesias. Mezi další nejvyhledávanější zpěvačky se probojovaly i Beyonce, Pink a loni trochu smolařky Rihanna a Britney Spears.

Nejvyhledávanější zahraniční kapelou se stali Black Eyed Peas následovaní Metallicou i německými Rammstein. Mezi top 5 českých umělců se dostal Michal David i Lucie Vondráčková, vyhrál písničkář Xindl X, který se proslavil právě díky YouTube.

Top 5 nejhledanějších osobností na českém YouTube

 1. Lady Gaga
 2. Michael Jackson
 3. Hannah Montana
 4. Beyonce
 5. Pink

Top 5 nejhledanějších zahraničních zpěváků

 1. Michael Jackson
 2. Eminem
 3. Akon
 4. Pitbull
 5. Enrique Iglesias

Top 5 nejhledanějších zahraničních zpěvaček

 1. Lady Gaga
 2. Beyonce
 3. Pink
 4. Rihanna
 5. Britney Spears

Top 5 zahraničních kapel

 1. Black Eyed Peas
 2. Linkin Park
 3. Rammstein
 4. Metallica
 5. Green Day

Top 5 českých umělců

 1. Xindl X
 2. Michal David
 3. Lucie Vondráčková
 4. Superstar
 5. Ewa Farna

Informace o nejhledanějších výrazech a vývoji hledání najdete v aplikaci Trendy Google a v aplikaci Statistiky Vyhledávání (Insights for search). Více informací k žebříčkům z Google.cz v sekci „Zeitgeist“ v media centru pro české novináře.