Hlavní navigace

Z1 exkluzivně: Objeven neznámý dokument k odsunu sovětských vojsk z Československa

[Tisková zpráva] 16. srpna 2008 - Michael Kocáb objevil originál dokumentu, který fakticky potvrzuje ukončení pobytu sovětských vojsk na území Československa. Exkluzivně o tom dnes informovala ve zprávách v 19:00 zpravodajská televize Z1. Dosud neznámý dokument, který v archivech chyběl, začíná slovy - Dnem podpisu tohoto protokolu končí pobyt všech sovětských vojsk na území ČSFR.

Sdílet

„Prostě jsem ho zašantročil a teprve před týdnem jsem ho objevil. Je to originál s originálními podpisy,“ řekl Z1 Michael Kocáb, který dokument za českou stranu podepsal spolu s generálem Ducháčkem a generálem Naďovičem. Za sovětskou stranu jej podepsali generál Vorobjov a velvyslanec Pankin.

Vojenský historik Pavel Minařík jedinečnost originálu okomentoval slovy: „Je to tečka za 23letým pobytem sovětských vojsk u nás. Máme tady dohodu z 16. října 1968 o dočasném pobytu sovětských vojsk, ale dokument k závěru okupace tady chyběl.“ Objevený dokument je datován 26. června 1991. Doposud se za datum odchodu sovětských vojsk považoval 30. červen 1991.

O objevení originálu dokumentu informuje televize Z1 ve svých zpravodajských relacích a také na internetových stránkách www.z1tv.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).