Hlavní navigace

Z1 na vánoční svátky i na Silvestra nabídne další premiérové dokumenty

[Tisková zpráva] Z1 i během Vánoc pokračuje v premiérách kvalitních světových dokumentů od 20:00. 24. prosince provede diváky zákulisím příprav vánočních výloh ve filmu Grand magasins v Paříži. 25.12. se diváci ocitnou V jícnu sopky Nyiragongo v Kongu a skutečnou lahůdku poznají ve výpravném filmu Samuraj legendárního japonského středověkého filozofa a rytíře Miyamoto Musashi 26.12.. Kdo by se nudil u silvestrovské show, může si ve 22:00 zapnout Snipera: V zaměřovači odstřelovače a dozvědět se pár šikovných triků.

Sdílet

Dokumenty mohou diváci zároveň sledovat na webu www.z1tv.cz nebo na Iphone.

Vánoční výlohy
Zdobení vánočních výloh v pařížských Grand magasins má dlouhou tradici. Jde o prestižní událost a opravdový koncert nápadů, který přitahuje tisíce lidí. S přípravou začínají týmy designerů už v lednu, kdy hledají inspiraci pro své první nápady. Jejich celoroční úsilí pak končí neuvěřitelným divadlem, ve kterém mechanické loutky rozehrávají stovky malých příběhů. Příběhů, které dokážou rozzářit dětské oči a zároveň pohladit i nás dospělé.

V jícnu sopky 4
I Země si potřebuje čas od času pořádně vydechnout. Podřimující vulkány se probudí a začnou kolem sebe prskat prach a kamení a valící se láva žene lidi z domovů. A přesto se najdou dobrodruzi, kteří nedají na sopky dopustit. Patří k nim i francouzský vulkanolog Guy de Saint Cyr, se kterým se i tentokrát podíváme do Afriky. V Kongu na nás čeká sopka Nyiragongo, která patří k deseti nejnebezpečnějším vulkánům světa. Jen v roce 1977 si její láva vzala tisíce lidských životů, při výbuchu před osmi lety pak připravila o domov přes sto tisíc lidí.

Samuraj
Miyamoto Musashi. Středověký filozof, umělec a legendární samuraj. Vynikající šermíř, který nikdy nebyl poražen a v dějinách Japonska mu patří důležité místo. Společně s mistrem bojových umění a hercem akčních filmů Markem Dacascosem se vydáme po stopách jeho života. Podíváme se na místa, kde žil, a vrátíme se k soubojům a bitvám, které mu přinesly slávu. V hraných i animovaných prostřizích se vrátíme stovky let v čase, nezapomeneme ale ani na Musashiho odkaz pro současnou společnost. Jeho odkaz zůstává v zemi vycházejícího slunce stále živý a třeba jeho Knihu pěti kruhů hltají obchodníci z celého světa. Americký dokument.

Sniper
Jeden výstřel, jeden mrtvý. Tak zní krédo odstřelovače, nejpřesnější zbraně na bojišti. Hodiny dokáže sledovat široké okolí a držet v šachu třeba i početně silnějšího protivníka. V okamžiku, kdy se potenciální cíl třeba jen na sekundu objeví v zaměřovači jeho pušky, vystřelí. Ti nejlepší snajpři dokážou trefit na vzdálenost větší než dva kilometry. V rozpáleném městě i sněhem zapadlých horách. Jaká pravidla musí odstřelovač dodržovat v boji? Proč míří nejčastěji na střed lidského těla? Jak vypočítává dráhu střely? A proč je pro něj největší výzvou souboj s dalším snajprem? Poznejte největší snajperská esa americké armády a seznamte se s jejich příběhy. Od války ve Vietnamu až po operaci Irácká svoboda. Pohled do světa tichých zabijáků v dokumentu na Z1.

Cesta na konec světa
Jako první zkonstruoval podmořskou kameru a akvalung. Jako první natočil celosvětově známy dokumentární cyklus a oceánech. A jako první dokázal přitáhnout pozornost světové veřejnosti k podmořskému světu. Jeho kolegové mu vyčítali vědeckou nepřesnost, zatímco on rozdával vítězné úsměvy a upozorňoval prudkými gesty. Slavný francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau se plavil po celém světě, aby mohl lidem přiblížit úžasný svět ticha. V digitálně remasterovaném dokumentu z roku 1975 zastihneme Cousteaua u břehů Antarktidy, kde jeho tým zkoumá tamní faunu. Vedle toho ale musí posádka lodi Calypso čelit sněhové bouři, která si nakonec vybere svou oběť.