Hlavní navigace

Eurosong 2009: Za ČR diváci nominovali píseň Gipsy.cz – Aven Romale

[Tisková zpráva] Českou republiku bude skupina Gipsy.cz reprezentovat v hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009 s písní Aven Romale. Rozhodli o tom diváci ve svém sms hlasování. Jeho výsledek oznámila ČT v průběhu Noci s Andělem v sobotu 14. března. Píseň Aven Romale Gipsy.cz živě zahrají na vyhlášení cen Akademie populární hudby v sobotu 21. března na ČT1 od 20:00 hodin.

Sdílet

Hlasování diváků prostřednictvím sms o nominaci jedné z písní Gipsy.cz – Aven Romale a Do You Wanna – probíhalo od 1. do 14. března. Více informací, včetně poslechu songu Aven Romale a jeho textu v češtině a angličtině, naleznete na webovém speciálu: http://www.eu­rosong.cz/

Česká televize se letos potřetí připojila k celosvětově oblíbené hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009. Českou republiku bude reprezentovat skupina Gipsy.cz. ČT se rozhodla využít práva nominovat interpreta písně přímo a nevypisovat národní výběrové kolo. Na základě zkušeností z předchozích dvou ročníků byla vybrána skupina Gipsy.cz. Ta měla v minulých ročních výraznou podporu diváků.

Na letošním Eurosongu vystoupí Gipsy.cz v současné šestičlenné sestavě, kterou tvoří spolu s Radoslavem „Gipsy“ Bangou a Vojtou Lavičkou mladí talentovaní hudebníci, studenti či absolventi Konzervatoře Jaroslava Ježka. Za tři roky působení se stala kapela jedním z nejznámějších českých hudebních reprezentantů ve světě. Stála již na prestižních festivalových pódiích i v klubech v 15 zemích celého světa, od Glastonbury po Ljubljanu, od Lisabonu přes Kyjev až po Soul. V čele kapely stojí romský rapper, hudebník a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Na housle hraje a zpívá spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie. „Naše publikum je vnímavé, dobrosrdečné a radostné bez rozdílu odkud pochází. Jsme rádi všude tam, kde je muzika a lidi, kteří muziku milují a vědí, že bez ní je život na draka…“ říkají Gipsy.cz.

Mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě se účastní 43 zemí, po několikaleté pauze i Slovensko. Každá země vybere a přihlásí jednu soutěžní píseň, která soutěží spolu s ostatními o přízeň u přibližně 100 milionů diváků.

ČT odvysílá 12. května první ze dvou semifinálových kol, kterého se bude ČR účastnit, a to na programu ČT1 od 21:00 hod. Finále Eurovision Song Contest 2009 bude ČT vysílat 16. 5. na ČT1 od 21:00 hod. Druhé semifinálové kolo, v němž soutěží Slovensko, proběhne 14. 5.