Hlavní navigace

Za opencard anonymní a nediskriminační

[Tisková zpráva] Občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe) zahajuje kampaň za zavedení nediskriminační anonymní verze opencard a odpovědnější přístup ke správě databází osobních údajů. IuRe především kritizuje povinnost vydávat osobní údaje při registraci, bez ohledu na to, jaké služby chce žadatel užívat. K opatrnosti nabádá již fakt, že karta funguje na bázi bezkontaktního čipu, jenž umožňuje čtení uložených dat na dálku, aniž by bylo nutné brát v potaz souhlas držitele. Se svými požadavky formulovanými v otevřeném dopise se IuRe obrací na primátora hl. m. Prahy Pavla Béma a radního pro dopravu Radovana Šteinera. Občané mají možnost podpořit tyto požadavky podepsáním online petice.

Sdílet

IuRe primátora a radního pro dopravu vyzývá, aby se zasadili o realizaci těchto připomínek, které mají přispět k lepší ochraně soukromí obyvatel Prahy:

  • (1) Zavedení nediskriminační opencard neumožňující identifikaci svého držitele v digitální, strojově zpracovatelné podobě. Tuto kartu by mělo být možné využít pro platbu za parkování, jízdné v PID a ve všech připravovaných aplikací. Anonymní karta by mohla obsahovat potisk s fotografií držitele. Tím by se na jednu stranu zabránilo případné přenosnosti karty, na druhou stranu by se snížily náklady na provozování elektronických databází s osobními údaji a nebezpečí s nimi spojená.
  • (2) Výmaz všech osobních i uživatelských údajů a informací o držiteli běžné opencard z centrální evidence a databází po skončení platnosti karty.
  • (3) Dodržení povinnosti správce databází a umožnit výmaz uživatelských informací osob, které o to požádají.

S přihlédnutím k technologickému pokroku relativizujícímu úroveň i v současnosti kv! alitního zabezpečení, považujeme za jedinou skutečně účinnou cestu vedoucí ke zvýšení ochrany osobních údajů omezení jejich vydávání na minimum; píše IuRe v dopise primátorovi. Vítáme proto zavedení anonymní verze opencard avízované na listopad tohoto roku, cítíme se však velmi znepokojeni faktem, že služby skrze tuto kartu dostupné budou poskytovány za finančně znevýhodněných podmínek, které mohou mnohé zájemce odradit.

O splnění těchto požadavků IuRe s Magistrátem delší dobu jedná.

Petici můžete v elektronické podobě podepsat na internetových stránkách http://www.sli­dilove.cz/peti­ce/opencard.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).