Hlavní navigace

Za školu

[Tisková zpráva] Dvě školy, dva týmy: „Jeden za všechny, všichni za školu!“ To je hlavní motto nové soutěže, kterou vysílá Česká televize od 21. listopadu 2008 každý pátek v 17 hodin na ČT1. Pořad připravuje Centrum zábavné tvorby Televizního studia Brno ČT. První řada cyklu má 29 dílů a končí v červnu 2009. Po prázdninové přestávce bude pokračovat novou sérií.

Sdílet

Soutěží středoškoláci, kteří hájí svoji školu. V každém dílu se utká tým domácích s týmem hostů. V první akční polovině závodu zápolí v plnění rozličných problémových úkolů, které prověří jejich schopnost týmové spolupráce, kreativní myšlení i fyzickou kondici. Ke každému úkolu dostávají mapu, podle které nejprve hledají místnost se zadáním. Pokud se týmu podaří splnit úkol v časovém limitu, přetaví se zbývající sekundy do bodového skóre. Celý tento trojboj se odehrává v reálných kulisách školy – na chodbách, ve třídách a kabinetech. Finále každého dílu je vědomostní. Poté, co soutěžící vylosují tři okruhy otázek odpovídající znalostem z běžných školních předmětů, mohou ve třech sloupcích postupovat vzhůru – od nejlehčích otázek k nejtěžším. Na konci zápolení je tedy jasné, kdo si vedl lépe. Do osmifinále ovšem postupuje ten tým, který má lepší bodový zisk až po odvetě.

V každých dvou dílech základních kol se tedy utkají dvě školy. Každý díl se přitom odehrává na jedné domovské škole. Jeden tým je domácí, druhý hostuje, další týden se situace obrátí. Do vyššího kola postupuje ten tým, který má více bodů v součtu obou kol. Vítěze i poražené čekají po každém dvojím utkání zajímavé ceny. Nejvyšší cenou v soutěži (pro absolutního vítěze, tj. nejlepší tým ze 16 škol prvního cyklu) je dvoumesíční zahraniční stipendium pro všechny členy týmu, přičemž soutěžící si budou moci zvolit typ školy i jazykovou oblast.

„Koncept pořadu vznikl v brněnském televizním studiu,“ říká dramaturg pořadu Ivo Cicvárek. „Je samozřejmé, že soutěž pracuje s některými prvky odvozenými z velkých reality show i klasických vědomostních pořadů, výsledkem je však originální podívaná s originálními pravidly a originální náplní.“

Pořad se natáčí přímo v reálných kulisách škol, které do „boje“ vysílají své týmy. „Z dosavadních natáčení mám skvělý pocit,“ dodává Cicvárek. „Soutěžící to hodně baví, těší se na každý další úkol. Navíc tím, že se pohybují v důvěrně známém prostředí, velmi rychle z nich padá stres. Působí velmi uvolněně a nebojí se dát najevo své emoce.“

Výběr soutěžních škol zajišťuje organizace CfME (Centre for Modern Education), která se mj. podílí na přípravě pražského soutěžního pořadu Případy detektiva Packala.

Moderuje: Ondřej Havlík
Režie: Petr Ryšavý
Stopáž každého dílu: 23 minut