Hlavní navigace

Za tři měsíce končí analog v územní oblasti České Budějovice

[Tisková zpráva] Digitalizace televizního vysílání pokračuje územní oblastí České Budějovice. K ukončení zemského analogového televizního vysílání zde dojde za tři měsíce, tedy 30. června 2010. „Analogové vysílání bude vypnuto za 3 měsíce, ale doporučuji těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, aby to nenechávali na poslední chvíli,“ apeluje na občany v regionu národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Na územní oblast České Budějovice se v této době zaměřuje i dlouhodobá informační kampaň. Jejím cílem je seznámit občany s nadcházejícími změnami v televizní vysílání. Pilíři kampaně zůstávají speciální webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Sdílet

Informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání probíhá již od konce roku 2008. Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá. Protože bude 30. června ukončeno analogové televizní vysílání z vysílačů velkého výkonu České Budějovice – Kleť a Vimperk Mařský Vrch a řady dalších menších vysílačů v územní oblasti České Budějovice, bude nyní kampaň cílit na tento region. „Regionální část kampaně bude vycházet z konceptu, který jsme úspěšně využili už v územních oblastech Praha, Plzeň a Sušice. Informačními pilíři zůstávají webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, probíhat bude samozřejmě i cílená mediální a PR kampaň, využijeme osvědčené digihlídky, diginoviny i další prvky kampaně,“ upřesnil tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. „přes anténu“). Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, nebo zakoupením set-top-boxu či nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod, případně obrázkové návody na www.digitalne.tv. V případě společných televizních anté, neboli STA, je třeba nechat provést úpravu antény specializovanou firmou. „S úpravou STA je třeba začít co nejdříve. Kapacity specializovaných firem jsou zcela dostatečné, ale pokud je třeba vyměnit i anténní rozvody, zabere úprava déle a opozdilci tak mohou dočasně přijít o možnost sledovat televizní vysílání, “ upozorňuje Tadeáš Novák.