Hlavní navigace

Seznam: za výpadek na emailu se všem uživatelům omlouváme

[Tisková zpráva] Opakovaná závada na stejném zařízení dodaném společností IBM zavinila o víkendu další výpadek na seznamáckém emailu. Postihl asi dvacet procent schránek z celkového počtu 5 milionů. Za vzniklé potíže se Seznam i společnost IBM ČR upřímně omlouvají.

Sdílet

Havárie jednoho z diskových polí emailu měla v sobotu kolem 18. hodiny za následek nedostupnost části emailových schránek. Uživatelé dostali v prvních chvílích upozornění o interní chybě systému, o dvě hodiny později už bližší vysvětlení příčin a omluvu. Seznam okamžitě kontaktoval dodavatele hardwaru a ve spolupráci s ním zahájil opravu.

Díky tomu se už v neděli v poledne podařilo vrátit data asi 300 tisícům uživatelů. Další provoz na serverech emailové pošty se obnovoval během neděle a noci a zároveň technici Seznamu řešili doručování velkého množství pošty zaslané do poškozených schránek během víkendu. Aby se tak velké přesuny dat urychlily, došlo také k přednastavení spamového filtru na přísnější kritérium. Fronta doručovaných emailů se tak podstatně zmenšuje – Seznam předpokládá, že stihne tuto část dat doručit během pondělí.

Opakovaný výpadek diskového pole rozhodli technici Seznamu řešit kompletní výměnou tohoto zařízení za zcela nové. V následujících dnech budou data přesouvána na nové místo. Tento přesun dat uživatelé nijak nepocítí, jejich schránky budou normálně fungovat. Přesun dat potrvá minimálně dalších deset dní.

Mimořádnou službu měli díky opravě jak technici Seznamu, tak i technický ředitel Seznamu. Pro informace směrem k veřejnosti pak tisková mluvčí Seznamu a produktový manažer emailové služby. Od pondělí přednostně vyřizuje všechny emailové dotazy uživatelů helpdesk.

Přestože Seznam začal na podzim letošního roku budovat záložní serverovou v telehousingovém sále společnosti Telefónica O2 v pražských Strašnicích, kde by měla být v budoucnu uchovávána všechna data, nemůže v současné době vyloučit ztrátu dat z některých poškozených schránek. Jedná se jen o ty schránky, které uživatelé používali v okamžiku výpadku služby. Za tuto skutečnost se Seznam všem postiženým uživatelům velice omlouvá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).