Hlavní navigace

Za zrcadlem na ČT1 o záhadách mezi nebem a zemí

[Tisková zpráva] Lze všechno na světě vysvětlit a změřit? Proč tolik lidí přitahují věci tajemné, záhadné, mnohdy iracionální? Proč se zajímají o magii, šamanismus, uchylují se ke kartářství, astrologii, spiritismu, k léčitelům? Vzhůru za zrcadlo! Poodhalme roušku tajemství a s nadšenci i odborníky nahlédněme v doprovodu Tomáše Hanáka za hranice reality – s nadhledem, zvídavě, seriózně i s humorem. Nová netradiční dokumentární série Za zrcadlem na ČT1 od úterý 8. června ve 21:55 hodin.

Sdílet

Věci duchovní, tajemné či zdánlivě nevysvětlitelné člověka přitahovaly vždy a nic na tom nezměnil ani pokrok ve vědě a poznání. Naopak, zdá se, že čím je svět pragmatičtější, techničtější a vědečtější, tím více hledají mnozí lidé nový prostor k naplnění své přirozené potřeby po spiritualitě. Často ho nacházejí ve starých esoterních naukách anebo praktikách pocházejících z jiného kulturního prostředí. Lidé v nich odjakživa hledají vysvětlení pro věci, kterým nerozumí, ale názor si nakonec musí udělat každý sám. Ani nový cyklus ČT Za zrcadlem nenalézá odpovědi, ale chce tuto oblast zmapovat, představit jednotlivé nauky či praktiky, ukázat jejich historii a vývoj, vysvětlit v čem spočívají a jak fungují. Protože nejde o populárně-naučný, ani o investigativní pořad, snaží se o to zábavnou a divácky atraktivní formou.

Dvanáct ze třinácti dílů cyklu Za zrcadlem je věnováno konkrétním tématům: magie, šamanismus, čarodějnictví, astrologie, spiritismus, tarot, posvátná geometrie, místa posvátná a energeticky silná, čínská medicína, bylináři a byliny, psychotronika a léčitelství. Úvodní díl se pokouší v atmosféře pražského veletrhu Esoterika hledat v rozhovorech s vědci a odborníky, ale i vyznavači těchto disciplín odpověď na obecnou otázku, proč lidé tuto oblast stále vyhledávají, co jim to dává, jaké místo zaujímá v jejich životě.

Role průvodce třináctidílného cyklu se ujal populární herec Tomáš Hanák, který sám na vlastní kůži podstoupil většinu z představovaných praktik. Vystupují v něm odborníci jako například prof. PhDr. Milan Nakonečný, RNDr. Václav Cílek, CSc., Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D., Doc. ThDr. Ivan Štampach, PhDr. Jaromír Zemina, Mgr. Václav Vokolek, Doc. Mudr. Martin Bojar, CsC, Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, RnDr. Luděk Pekárek a mnozí další. K tématu hovoří např. fyzik, religionista i lékař. Převažuje však vyjádření psychologů a psychiatrů, protože jednotlivé alternativní obory souvisí především s lidskou duší. Autorkou námětu je Iveta Toušlová, autory scénářů jsou Nataša Slavíková, Petr Slavík, Iveta Toušlová, Alena Müllerová a Pavlína Brzáková, dramaturgie Alena Müllerová, režie 10 dílů Petr Slavík, tři díly natočila Kamila Vondrová. Pro Českou televizi cyklus vyrobila Nataša Slavíková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).