Hlavní navigace

Problém zabezpečení mobilních zařízení fanoušků na Mistrovství světa ve fotbale 2010

[Tisková zpráva] Praha – 9. června 2010 – Do slavnostního výkopu na mistrovství světa ve fotbale zbývají dva dny a do Jižní Afriky proudí týmy a fanoušci ze 32 zemí. A právě v tuto dobu čekají kyberzločinci na ty neopatrné z nich.

Sdílet

Podle Candida Wüesta ze společnosti Symantec bude mnoho fotbalových fanoušků používat svá mobilní zařízení ke komunikaci, získávání zpráv a zaznamenávání svých zážitků. „Současné chytré telefony nejsou chráněné proti nebezpečným činnostem, jako jsou phishing, podvodné webové stránky a automatické stahování z webu, které mohou vést k infikování zařízení nebezpečnými kódy, například trojskými koni,“ říká Candid Wüest.

K dnešnímu dni bylo ve vztahu ke všem mobilních platformám identifikováno přibližně 400 hrozeb a i když se toto číslo může zdát bezvýznamné ve srovnání se čtyřmi miliony hrozeb, které napadají platformy osobních počítačů, jsou uživatelé vystaveni velice reálným nebezpečím.

„Kupodivu,“ říká Wüest, „největší hrozbou pro fanoušky je ztráta jejich telefonu. Telefony všech významných značek umožňující přístup k internetu obsahují značné množství obchodních a osobních informací, k nimž mohou v případě ztráty nebo krádeže přístroje snadno získat přístup zločinci.“

Některé telefony sice nabízejí jistou míru ochrany šifrováním, ale Wüest varuje, že tuto ochranu lze obejít. „Fotografie a videa by měli fanoušci co nejdříve zálohovat do počítače nebo do úložiště online, jaké poskytuje například Google.“

V Jižní Africe se běžně vyskytují aktivní body sítí Wi-Fi a Wüest si myslí, že uživatelé by si měli ověřovat, zda jsou legální. „Zkuste ověřit, že se jedná o legální služby. Jinak se vám může docela dobře stát, že váš telefon ovládne nějaký zločinec,“ varuje Wüest.

„Buďte také opatrní při používání sociálních sítí, jako jsou Twitter a Facebook, protože zločinci pomocí nich často zjišťují, kdy budou lidé mimo domov. Zážitky fanoušků se určitě zkalí, když zjistí, že jejich domov byl vybrakován, zatímco si v cizině užívají světový šampionát,“ říká Wüest.

Základní doporučení webu 2010Netthreat pro bezpečné užívání mobilních zařízení
Mnoho fanoušků, kteří v následujících týdnech navštíví Jižní Afriku, aby se podívali na Mistrovství světa ve fotbale 2010, bude používat mobilní telefony ke komunikaci, získávání zpráv a zaznamenávání svých zážitků. Web 2010Netthreat.com ve spolupráci s Candidem Wüestem ze společnosti Symantec sestavil krátký kontrolní seznam, s jehož pomocí mohou fanoušci zajistit ochranu svých mobilních telefonů proti kyberzločinu:

  • Svůj telefon nikdy nenechávejte bez dozoru. Mobilní telefony jsou v Jižní Africe velice žádaným zbožím, riziko krádeže je velmi reálné a ztráta dat může mít velice závažné důsledky.
  • Veškerá data, tj. fotografie a videa, zálohujte co nejdříve do počítače nebo jiného úložiště.
  • Okamžitě odstraňujte nevyžádané a podezřelé zprávy SMS.
  • Při procházení Internetu se omezte na legitimní a známé weby.
  • Buďte velice obezřetní při vystavování osobních informací v sociálních sítích, jako jsou Facebook a Twitter.
  • Buďte velice opatrní při používání připojení Bluetooth – je vhodné používat neviditelný režim.
  • Používejte inteligentní hesla, jak pro svůj mobil, tak pro služby, k nimž se přihlašujete.
  • Připravte se s předstihem – tj. všechny informace, které můžete potřebovat, například mapy a údaje o ubytování, si stáhněte před tím, než opustíte domov.

Vypadá to jednoduše? Je to jednoduché, ale pamatujte, že dodržování těchto základních pokynů může být prvním předpokladem vaší bezproblémové návštěvy Jižní Afriky a mistrovství světa!

Další informace o internetových podvodech souvisejících s mistrovstvím světa ve fotbale 2010 jsou k dispozici na webu www.2010netthre­at.com.

O společnosti Symantec
Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti. Společnost svým zákazníkům poskytuje software a služby zaměřené na předcházení bezpečnostních rizik a rizik týkajících se dostupnosti, dodržování norem a výkonu, a pomáhá jim tak chránit jejich infrastrukturu a informační zdroje a procesy. Společnost Symantec má ředitelství ve městě Mountain View v Kalifornii a pobočky ve více než 40 zemích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.symantec.com.