Hlavní navigace

Žáci Jedličkova ústavu a speciální školy Diakonie pro handicapované děti viděli štědrovečerní pohádku ČT v předpremiéře

[Tisková zpráva] Handicapované děti z Jedličkova ústavu a z Mateřské školy a základní školy speciální Diakonie ČCE v Praze 5 byly v pátek 19. 12. 2008 v České televizi na Kavčích horách prvními diváky štědrovečerní pohádky Kouzla králů režiséra Zdeňka Zelenky.

Sdílet

„Česká televize jako médium veřejné služby věnuje po celý rok systematickou pozornost občanům s různými handicapy, národnostním menšinám, seniorům i dalším skupinám, bez nichž by naše společnost nebyla tak pestrá. Určitě si vzpomenete, že už naše letní pořady uváděli děti a dospělí různých etnik z Evropy, z Asie a Afriky. Také letošní vánoční pořady ČT doprovodí do našich domovů trochu jiné hvězdy, než na jaké jsme byli doposud zvyklí. Duch pospolitosti nám pomohou vytvořit děti, které se dokážou radovat ze života i přesto, že k nim osud nebyl tak štědrý jako k ostatním,“ říká ředitelka programu ČT Kateřina Fričová.

Štědrý den středa 24. 12. ČT1 19:00 Kouzla králů
Nová výpravná pohádka České televize o dvou královstvích, nebezpečných nástrahách a velké lásce odvážného Tadeáše a princezny Mariany.

Na zámku Žleby a na hradě Kost vznikala velká pohádka Zdeňka Zelenky, který je zároveň autorem scénáře. Zavede diváky do dvou sousedících království. V prvním vládne zlý král Vladan, který svými dobyvačnými válkami sužuje celou zemi. Druhé království je ukryto za velikým jezerem, panuje v něm hodný král Dobromil a lidé se tu mají jako v pohádce. Nedotknutelnost tohoto království prý zaručuje kouzlo skryté ve vzácném šperku, v rubínovém srdci. A právě o ně začne usilovat Královna ohně, která touží zvítězit ve věčném sporu se svou sestrou Královnou vod. Aby přinutila krále vzdát se srdce, začaruje jeho dceru Marianu v ohnivý plamen. Král Dobromil se musí pomocí kouzelného prstenu přenést do Vladanovy říše, aby tam vyhledal nějakého statečného mládence. V jeho říši se totiž žádný nenašel. A jednoho skutečně objeví: jmenuje se Tadeáš, má pro strach uděláno a navíc ho nikdy neopouští dobrá nálada…

V pohádce hrají Josef Abrhám (král Dobromil), Libuše Šafránková (královna Kristýnka), Martin Kraus (Tadeáš Kokrda), Viktor Preiss (vypravěč), Petra Tenorová (princezna Mariana), Martin Dejdar (Faltejsek), Jitka Schneiderová (Královna ohně), Simona Postlerová (Královna vod), Michal Slaný (král Vladan), Filip Blažek (velitel Foldyna), Anna Fialová (Rozárka), Svatopluk Skopal (Kokrda), Jitka Smutná (Kokrdová), Stanislav Zindulka (kuchař) a další.

S autorem námětu a scénáře a režisérem Zdeňkem Zelenkou spolupracovali Barbara Johnsonová (dramaturgyně), Pavel Berkovič (kamera), Jiří Škorpík (hudba), Lou Fanánek Hagen (texty), Pavel Vrba (texty písně Kouzla králů), Alena Schäfferová (kostýmní výtvarnice), Petr Zeman (architekt), Jarmila Fulínová (pomocná režie), Zdeněk Taubler, Miroslav Hřebejk (zvuk), Dana Klempířová (střih), Ivana Neumanová (vedoucí produkce) a další.