Hlavní navigace

Začíná natáčení čtvrté série Zdivočelé země

[Tisková zpráva] 8. června padla první klapka dalšího pokračování seriálu, který pravdivě mapuje poválečnou historii naší země. Právě proto Česká televize věnuje tomuto nákladnému projektu velkou pozornost. Ve skutečnosti informace o začátku natáčení není úplně přesná, protože už proběhla řada předtáček, ale v úterý 8. června zahájí režisér Hynek Bočan se svým štábem práci, která s výjimkou tří neděl v srpnu potrvá nonstop až do ledna příštího roku. Na obrazovkách by se měla čtvrtá série Zdivočelé země objevit v r. 2O12.

Sdílet

„Čtvrtá řada seriálu má rámcový děj. Začíná a končí v r. 199O, kdy se Maděra chystá slavit své sedmdesáté páté narozeniny a těší se vysokému společenskému uznání. To je reprezentováno tím, že prezident Václav Havel slíbí jeho přátelům, ostatním západním letcům, že na oslavu Maděrových narozenin přijede. Teprve v porevoluční „současnosti“ se legendární Maděrův příběh uzavírá.

Poslední série (třetí) Zdivočelé země předvedla obrácení kabátů po sovětské okupaci a nastolení normalizace. Tato nová série (a tedy vlastní obsah, bez rámce) vypráví o bezčasí Husákova režimu v letech 1976–1978, jehož vodu rozčeřila Charta, ale konflikt hrdinů s mocí není tím nejdůležitějším: tím hlavním je naopak snaha postihnou „nekonflikt“ s mocí, to podhoubí dnešní morálky i korupce. Samozřejmě, že i na Západě jsou korupční skandály, aniž by tam nějaké podobné podhoubí měli,ale u nás došlo k specifické situaci: za poctivou práci za normalizace člověk oceněn nebýval, nemusel ji ani vykonávat, když mohl avanžovat pomocí politiky, přikrádání, vekslu, protože jak víme, nebylo k dostání nic, ale sehnalo se všecko. Životní úroveň se zvětšovala, takže lidé ochotněji drželi ústa a na disidenty se dívali jako na rušitele (spotřebního) klidu. A když se někomu v povolání dařilo a nedalo se to popřít, režim si všechny zásluhy vždycky ukradl pro sebe, připsal si je na svůj účet. Tenkrát jsme v „tom jeli“ všichni, nebo naštěstí jen skoro všichni, což je ostuda: hlavním viníkem byl samozřejmě režim a existovat v něm možná jinak nešlo, ale proto zlo není menší: ze sítě, tenkrát upředené, jsme se nevymotali dodnes,“ přibližuje děj dramaturgyně Helena Slavíková.

Jak již bylo řečeno, natáčení předcházela řada předtáček. Rádi bychom zmínili alespoň jednu. Stejně jako hrdinové požádali o laskavost bývalého prezidenta i tvůrci seriálu, zejména autor jeho knižní předlohy i spoluautor scénáře Jiří Stránský, požádali Václava Havla, jestli by nebyl tak laskav a nezahrál v seriálu sám sebe. Václav Havel souhlasil, a tak v březnu na pražském Hradě proběhla fiktivní návštěva pilotů v anglických uniformách, které přijal nefalšovaný prezident Václav Havel. Pan prezident se zhostil úlohy s přirozenou noblesou a trpělivě opakoval záběry, jak už to tak na každém natáčení bývá.

Zdivočelá země lV, 13. dílů
Scénář:Jiří Stránský,Hynek Bočan,
Režie :Hynek Bočan
Kamera:Vladimír Holomek
Dramaturg: Helena Slavíková
Architekt:Jiří Sternwald
Kostýmy:Jarmila Konečná
Masky: Martin Valeš,René Stejskal
Zvuk:Vladimír Skall
Střih: Dalibor Lipský
Vedoucí produkce:Přemysl Pražský, Jiří Koštýř
Šéfdramaturg: Ivan Hubač
Šéfproducent: Jaroslav Kučera

Hrají: Martin Dejdar, Jan Hubinská, Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, Jakub Wehrenberg, Václav Chalupa, Petra Špalková, David Suchařípa, Hana Vagnerová, Filip Tomsa, Radim Kalvoda, Jan Teplý ad.