Hlavní navigace

Začíná natáčení čtvrté série Zdivočelé země

[Tisková zpráva] 8. června padla první klapka dalšího pokračování seriálu, který pravdivě mapuje poválečnou historii naší země. Právě proto Česká televize věnuje tomuto nákladnému projektu velkou pozornost. Ve skutečnosti informace o začátku natáčení není úplně přesná, protože už proběhla řada předtáček, ale v úterý 8. června zahájí režisér Hynek Bočan se svým štábem práci, která s výjimkou tří neděl v srpnu potrvá nonstop až do ledna příštího roku. Na obrazovkách by se měla čtvrtá série Zdivočelé země objevit v r. 2O12.

Sdílet

„Čtvrtá řada seriálu má rámcový děj. Začíná a končí v r. 199O, kdy se Maděra chystá slavit své sedmdesáté páté narozeniny a těší se vysokému společenskému uznání. To je reprezentováno tím, že prezident Václav Havel slíbí jeho přátelům, ostatním západním letcům, že na oslavu Maděrových narozenin přijede. Teprve v porevoluční „současnosti“ se legendární Maděrův příběh uzavírá.

Poslední série (třetí) Zdivočelé země předvedla obrácení kabátů po sovětské okupaci a nastolení normalizace. Tato nová série (a tedy vlastní obsah, bez rámce) vypráví o bezčasí Husákova režimu v letech 1976–1978, jehož vodu rozčeřila Charta, ale konflikt hrdinů s mocí není tím nejdůležitějším: tím hlavním je naopak snaha postihnou „nekonflikt“ s mocí, to podhoubí dnešní morálky i korupce. Samozřejmě, že i na Západě jsou korupční skandály, aniž by tam nějaké podobné podhoubí měli,ale u nás došlo k specifické situaci: za poctivou práci za normalizace člověk oceněn nebýval, nemusel ji ani vykonávat, když mohl avanžovat pomocí politiky, přikrádání, vekslu, protože jak víme, nebylo k dostání nic, ale sehnalo se všecko. Životní úroveň se zvětšovala, takže lidé ochotněji drželi ústa a na disidenty se dívali jako na rušitele (spotřebního) klidu. A když se někomu v povolání dařilo a nedalo se to popřít, režim si všechny zásluhy vždycky ukradl pro sebe, připsal si je na svůj účet. Tenkrát jsme v „tom jeli“ všichni, nebo naštěstí jen skoro všichni, což je ostuda: hlavním viníkem byl samozřejmě režim a existovat v něm možná jinak nešlo, ale proto zlo není menší: ze sítě, tenkrát upředené, jsme se nevymotali dodnes,“ přibližuje děj dramaturgyně Helena Slavíková.

Jak již bylo řečeno, natáčení předcházela řada předtáček. Rádi bychom zmínili alespoň jednu. Stejně jako hrdinové požádali o laskavost bývalého prezidenta i tvůrci seriálu, zejména autor jeho knižní předlohy i spoluautor scénáře Jiří Stránský, požádali Václava Havla, jestli by nebyl tak laskav a nezahrál v seriálu sám sebe. Václav Havel souhlasil, a tak v březnu na pražském Hradě proběhla fiktivní návštěva pilotů v anglických uniformách, které přijal nefalšovaný prezident Václav Havel. Pan prezident se zhostil úlohy s přirozenou noblesou a trpělivě opakoval záběry, jak už to tak na každém natáčení bývá.

Zdivočelá země lV, 13. dílů
Scénář:Jiří Stránský,Hynek Bočan,
Režie :Hynek Bočan
Kamera:Vladimír Holomek
Dramaturg: Helena Slavíková
Architekt:Jiří Sternwald
Kostýmy:Jarmila Konečná
Masky: Martin Valeš,René Stejskal
Zvuk:Vladimír Skall
Střih: Dalibor Lipský
Vedoucí produkce:Přemysl Pražský, Jiří Koštýř
Šéfdramaturg: Ivan Hubač
Šéfproducent: Jaroslav Kučera

Hrají: Martin Dejdar, Jan Hubinská, Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, Jakub Wehrenberg, Václav Chalupa, Petra Špalková, David Suchařípa, Hana Vagnerová, Filip Tomsa, Radim Kalvoda, Jan Teplý ad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).