Hlavní navigace

Zahradní slavnost v záznamu představení z opavského divadla

[Tisková zpráva] Každá dobrá hra musí platit pořád, neboť se musí dotýkat věcí trvalých. Tvrzení Václava Havla dokládá jeho první celovečerní titul v provedení Slezského divadla Opava. V představení Zahradní slavnost, které vzbuzuje bouřlivé reakce diváků, hrají: Jakub Stránský, Kostas Zerdaloglu, Hana Vaňková, Daniel Volný, Sabina Muchová, Michal Stalmach, Martin Valouch, Ivana Lebedová a Martin Táborský. Divadelní a televizní režii má Rudolf Tesáček.

Sdílet

Záznam představení uvidíte v sobotu 9. října 2010 na ČT2 ve 20:00 hodin.

Tuto svou první celovečerní hru napsal Václav Havel pro pražské Divadlo Na zábradlí, kde byla v režii Otomara Krejči uvedena 3. prosince 1963. Jestliže po čtyřiceti sedmi letech vzbuzuje Zahradní slavnost ve svěžím provedení činohry Slezského divadla bouřlivé reakce diváků, je to jen dokladem Havlova tvrzení uvedeného na samém začátku naší zprávy.

Chameleonská mnohomluvná přizpůsobivost je základním rysem postav Havlova absurdního dramatu, ať už se nacházejí uvnitř, či vně Likvidačního úřadu, případně jsou, či nejsou členy Zahajovačské služby, která se má ostatně také likvidovat. A ti, kterým je Likvidační úřad a Zahajovačská služba, respektive jejich likvidace šumafuk, moudře mlčí a zabývají se třeba láskou. Jen se s ní musí ukrýt do skříně.