Hlavní navigace

Zahraniční ocenění dokumentu České televize Zločin jménem Katyň

[Tisková zpráva] Grand Prix získal dokument ostravského studia Zločin jménem Katyň režisérky Petry Všelichové na 7. ročníku Mezinárodního televizního festivalu v Baru v Černé Hoře (22. - 26. října 2007) v konkurenci 25 zemí, 69 produkčních společností a 152 televizních pořadů vybraných do oficiálního festivalového soutěžního programu, čítajícího dokumenty i hraná díla.

Sdílet

Mezinárodní porota ocenila především excelentní formální ztvárnění historických událostí Katyňského masakru a zároveň zprostředkování přesahu této tragédie do mezinárodních souvislostí nejen v minulosti, ale také ve vazbě na dobu přítomnou i vztahy budoucí. Skrze výpovědi svědků, rodin obětí Katyňské genocidy, historiků, ale dokonce i popíračů tohoto masového vyvraždění polské vojenské elity a příslušníků inteligence sovětskou NKVD, odhaluje pravdu o tomto zločinu proti lidskosti.

Dokument Zločin jménem Katyň uvedla Česká televize v lednu tohoto roku. V dubnu získal Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument z oblasti humanitních a společenských věd na 42. ročníku festivalu Academia film Olomouc. S uznáním se setkal i na speciální projekci filmů věnovaných právě Katyni na červnovém Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Krakově. V tomtéž měsíci udělila nezávislá porota filmových odborníků a historiků režisérce Petře Všelichové za režii dokumentu Cenu Andreje Stankoviče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).