Hlavní navigace

Zákaz zveřejňování policejních odposlechů v médiích tématem pořadu Události, komentáře v České televizi

[Tisková zpráva] Česká televize dnes na ČT1 a ČT24 od 22.30 hodin v pořadu Události komentáře zahajuje veřejnou debatu na téma zákazu zveřejňování jakýchkoliv údajů z policejních odposlechů a také zveřejnění samotné informace, že odposlechy byly prováděny.

Sdílet

Česká televize se rozhodla dát prostor zástupcům médií a politických stran, aby prostřednictvím televize veřejné služby zahájili veřejnou debatu o návrhu zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky dne 31. 10. 2008, kterým má dojít k novelizaci zejména trestního řádu a trestního zákona. Předmětná novela mimo jiné zcela zakazuje zveřejňování jakýchkoliv údajů z policejních odposlechů a také zveřejnění samotné informace, že odposlechy byly prováděny. Případné zveřejnění takové informace je pak široce sankcionováno, mimo jiné i trestním postihem.

„Považuji podobné diskuse na důležitá společenská témata za oblast, kde může Česká televize sehrát klíčovou roli a naplnit tak vrchovatě svou službu veřejnosti“, říká ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

V pořadu Události, komentáře dnes na ožehavé téma budou diskutovat osobnosti rozdílných postojů. Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda a šéfredaktor Dnes Robert Čásenský. Dalšími hosty budou reportér Dnes Jaroslav Kmenta a ředitel připravované TV Barrandov Přemysl Svora. Slovo dostane i zástupce Senátu ČR, kde zákon zakazující zveřejňování odposlechů leží k projednání, dostane se i na zkušenosti s podobnou tematikou v jiných zemích Evropské unie a názory odborníků z akademické sféry.

Komentované zpravodajství České televize vysílá program ČT2 a zpravodajská stanice ČT24 od 22.30 hodin. Dnešní vysílání není poslední svého druhu ke zveřejňování policejních odposlechům. Další budou následovat v pořadu Média a svět na ČT24 a v dalších publicistických relacích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).