Hlavní navigace

Zákon bulváru, nový dokument České televize

[Tisková zpráva] Dokument Zákon bulváru režiséra Ivana Stehlíka uvede Česká televize ve středu 12. září na ČT1 od 20.00 hod. Zabývá se mechanismy, jež fungují při vydávání bulvárních novin. Sleduje obě zúčastněné strany - jak „oběti" bulvárních novinářů a fotografů, tak způsoby vytváření umělých kauz, pomluv, senzací a klepů.

Sdílet

Bulvární tisk bude existovat, dokud jej lidé budou kupovat. Jak fungují mechanismy bulváru, koho si vybírá, jak zachází s informacemi, kdo jej „vyrábí" – o tom všem vypovídá dokumentární film režiséra Ivana Stehlíka.

Pro svůj záměr podívat se bulvárním novinám alespoň trochu na zoubek získal režisér některé z „obětí“ těchto novin, například Ilonu Csákovou, Karla Černocha, Vendulu Svobodovou. Společně se zamýšlejí nad tím, jak a z koho se dělá celebrita, která jména a tváře se nejlépe prodávají.

Aby názorně předvedli, jak vznikají drby a z čeho bulvár žije, zinscenoval režisér s Ilonou Csákovou situaci s falešným přítelem na jakémsi večírku a bulvární novináři a fotografové jim na mystifikaci skočili. Ještě týden po akci se v „pokleslých tiskovinách" rozebíral „nový" vztah zpěvačky.

Důležitou otázkou ve filmu také je, jak se podobným pomluvám bránit, pokud překročí hranice etiky. Každý na to má svůj systém, ale podle Karla Černocha nejlepší je – nereagovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).