Hlavní navigace

Zátah v jižní Číně rozbil organizovanou skupinu padělatelů software

[Tisková zpráva] Zákazníci Microsoftu pomohli FBI a čínským úřadům zasáhnout proti skupině, která vyrobila padělky software Microsoft v hodnotě více než 40 miliard korun. Padělky vyrobené touto skupinou se objevily i v České republice a na Slovensku.

Sdílet

Praha – 26. července, 2007 – Policejními zásahy spojenými se zatýkáním vyvrcholilo několikaleté vyšetřování rozsáhlé skupiny, která se v jihočínské provincii Guangdong zabývala paděláním software. Tato skupina čelí obvinění z padělání software společnosti Microsoft v celkové hodnotě převyšující 40 miliard korun. Vyšetřování ojedinělého rozsahu vedla americká FBI ve spolupráci s čínským Úřadem veřejné bezpečnosti. Práci vyšetřovatelů významně podpořila také společnost Microsoft a stovky jejích zákazníků a partnerů.

Čínská policie na základě informací poskytnutých FBI a Microsoftem lokalizovala několik výrobních linek a provozoven, které byly významným zdrojem padělků softwarových produktů společnosti Microsoft. Padělaný software z provincie Guangdong byl vysledován ve 27 zemích včetně České republiky a Slovenska. Mezi padělky, které se objevily na všech pěti obydlených kontinentech, bylo 13 nejúspěšnějších produktů společnosti Microsoft včetně operačních systémů Windows Vista, Windows XP a Windows Server a balíčků kancelářského software Microsoft Office 2007 a 2003. Padělané produkty byly nabízeny nejméně v osmi jazykových verzích: angličtině, čínštině, holandštině, chorvatštině, italštině, korejštině, němčině a španělštině.

„Microsoft nesmírně oceňuje spolupráci s čínskými úřady a jejich nekompromisní přístup při akci proti padělatelům v jižní Číně. Tento případ představuje milník v boji proti nelegálnímu software – vlády, bezpečnostní složky a soukromé společnosti nyní spolupracují spolu se zákazníky a prodejci software v boji proti organizovaným skupinám padělatelů,“ uvedl David Finn, poradce společnosti Microsoft pro celosvětový boj s pirátstvím a padělatelstvím. „Tento případ by měli padělatelé brát jako vážné varování: zákazníci po celém světě na vás upozorňují, vládám dochází trpělivost, a soukromé společnosti jsou rozhodnuty důsledně bránit své duševní vlastnictví.“

„Padělání software poškozuje nejen koncové uživatele, kteří tyto produkty kupují v dobré víře, ale také snižuje konkurenceschopnost společností užívajících legální software a ohrožuje tak rozvoj ekonomiky. V České republice zatím evidujeme pouze pár případů padělaného software, který pochází z dílny čínské padělatelské skupin, není však vyloučeno, že se na našem trhu vyskytuje více takových plagiátů. Tento software byl nakoupen prostřednictvím slovenského internetového portálu www.pancena.sk,“ říká Markéta Mead, manažerka protipirátských aktivit společnosti Microsoft Česká republika. „Obětí distribuce padělaného software se stala například nemocnice v Nitře, která programy zakoupila v dobré víře, a řádně za ně zaplatila,“ doplňuje Markéta Mead.

„Všichni uživatelé mají možnost ověření pravosti užívaných programů prostřednictvím našich webových stránek a stejně tak nabízíme pomoc těm zákazníkům, kteří by se stali případnou obětí padělaného software. V rámci prevence takových nepříjemných zkušeností se snažíme apelovat na zákazníky, aby si vždy předem ověřili důvěryhodnost zdroje, od kterého software pořizují, a obraceli se především na autorizované distributory a prodejce. Seznam těchto společností je dostupný na našich internetových stránkách,“ dodává Markéta Mead.

Vyšetřovatelům se v průběhu několika uplynulých let podařilo zadržet více než 55 000 zdařilých padělků softwarových produktů. Jejich část získala policie a celní správa, část poskytli zákazníci a prodejní partneři společnosti Microsoft. Moderní vyšetřovací metody umožnily potvrdit, že za výrobou a distribucí těchto produktů stojí jedna zločinecká skupina z jižní Číny. Zajištěné disky představují podle odhadů méně než 1 % z milionů disků, které padělatelé vyrobili a nabídli zákazníkům v Evropě, na Blízkém východě, v Austrálii či Spojených státech a Kanadě. V důsledku narušení činnosti jihočínské skupiny lze očekávat významné snížení objemu padělaného software na světovém trhu.

„Celní úřady po celém světě, od Pekingu po New York, zadržely desítky zásilek padělaného software společnosti Microsoft a poskytly informace, které umožnily účinný zásah proti této organizované skupině,“ říká Michel Danet, generální tajemník Světové celní unie. „I to ukazuje, že celníci stojí v předních liniích bitvy za ochranu spotřebitelů před padělky.“

Zákazníci a prodejci proti padělkům
Zákazníci a prodejní partneři společnosti Microsoft významně pomohli mezinárodnímu vyšetřování FBI a čínského Úřadu pro veřejnou bezpečnost. Desítky tisíc zákazníků zjistily prostřednictvím programu Výhody legálních Windows, že používají padělaný software. Více než tisíc z nich poskytlo datová média s padělky pro forenzní analýzu, která odhalila původ padělků. Přes sto prodejců software umožnilo zajistit cestu, jakou se padělaný software dostával k zákazníkům a poskytlo faktury a záznamy elektronické komunikace jako důkazní materiál.

„Důkazy poskytnuté prostřednictvím softwarových nástrojů Výhody legálních Windows se ukázaly jako klíčové pro zajištění identity padělatelské skupiny,“ uvedl David Finn, poradce společnosti Microsoft pro celosvětový boj s pirátstvím a padělatelstvím. „Ochranu svých zákazníků před riziky spojenými s padělaným softwarem bereme velice vážně. Soustředíme se proto na ztížení padělatelské činnosti a podnikáme všechny právní kroky, abychom zabránili šíření padělků mezi naše zákazníky.“

Ochrana zákazníků před padělky
Zákazníci právem očekávají koupi originálního, vysoce kvalitního software. Padělky ale často obsahují škodlivé kódy, nenabízejí dostatečnou stabilitu a představují řadu rizik, od bezpečnostních přes hrozbu ztráty výsledků práce kvůli pádu systému až po obchodní rizika spojená s používáním nelegálního software.

Podle studie společnosti IDC z října 2006, kterou sponzoroval Microsoft, může pořízení a používání padělaného software, generátorů sériových čísel a dalších nelegálních nástrojů pro Windows XP a systém Microsoft Office zvýšit riziko virových útoků a dalšího škodlivého kódu včetně spyware a trojských koňů. Tato studie je dostupná v anglickém jazyce na adrese http://www.mi­crosoft.com/at­home/security/up­date/wga/defau­lt.mspx.

Cena nelegálního software
Padělání a nelegální distribuce software přináší informačnímu průmyslu roční ztráty v odhadované výši 40 miliard amerických dolarů. Za posledních 18 měsíců zadržely policejní složky v celé řadě zemí téměř milion kusů padělků software společnosti Microsoft.

Nižší obrat softwarových firem je pouze začátek; globální studie BSA a IDC věnovaná softwarovému pirátství z letošního května odhadla míru pirátství za rok 2006 na 35 %. Snížení této úrovně o pouhých 10 procent v následujících čtyřech letech by mohlo potenciálně přinést 2,4 milionu nových pracovních míst, 400 miliard dolarů hospodářského růstu a 67 miliard dolarů odvedených na daních po celém světě.

O iniciativě Originální software společnosti Microsoft
Microsoft spustil iniciativu na ochranu zákazníků i prodejních partnerů před padělanými produkty v roce 2006 a své úsilí v této oblasti stále stupňuje prostřednictvím vzdělávání, vývoje nových technologií a právních kroků. Podrobnější informace o iniciativě Originální software společnosti Microsoft naleznete na adrese http://www.mi­crosoft.com/ge­nuine.

O Výhodách legálních Windows
Součást iniciativy Originální software společnosti Microsoft nabízí zákazníkům nástroje pro ověření pravosti používaných softwarových produktů a způsoby, jak snadno legalizovat pirátské či padělané kopie. Majitelé legálních Windows poté získají přístup k jinak nepřístupným aplikacím a rozšířením operačního systému. V průběhu prvního čtvrtletí roku 2007 Microsoft zkontroloval pravost operačního systému Windows XP a Windows Vista na více než 750 tisících počítačích v České republice, 18 % uživatelů pracovalo s nelegální verzí operačního systému. Více informací o možnostech legalizace operačního systému Windows naleznete na stránce: http://www.mi­crosoft.com/cze/win­dows/legaliza­ce/default.mspx.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).