Hlavní navigace

Závodník Jarek Janiš hostem diskusního pořadu O čem se mluví na Sport 5

[Tisková zpráva] Jarek Janiš je sice spíše zvyklý usedat do horké sedačky závodního automobilu, protentokrát se však posadil do křesla hosta diskusního pořadu O čem se mluví, vysílaného satelitní a digitální televizí výhradně zaměřenou na motorismus, SPORT 5. S moderátorem Petrem Horákem Jarek Janiš mluvil o své kariéře závodního jezdce, o více než roční pauze vynucené havárií a o návratu zpět na okruhy.

Sdílet

Aktivní jezdeckou kariéru musel Jarek Janiš přerušit kvůli zranění páteře po havárii v extrémně rychlé a nebezpečné zatáčce Eau Rouge při závodě Le Mans Series 2007 na belgickém okruhu Spa-Francorchamps. V létě roku 2007 proto tento úspěšný olomoucký pilot opustil týmy Spyker Squadron (Le Mans Series) a Scuderia Ecosse (FIA GT) a z nucené pauzy jej vytrhla pouze účast ve dvou závodech A1GP, kdy Jarek absolvoval tréninky nováčků při A1GP Taupo (Nový Zéland) a Sydney (Austrálie). Ani v době rekonvalescence však hvězda FIA GT 2006 prostředí automobilových závodů neopustila: Jarek byl nablízku kolegům Štěpánu Vojtěchovi a Adamu Lackovi, ale zejména mladšímu bratru Erikovi v F3 Euro Series. Až rok po havárii, v polovině září 2008, se Jarek konečně mohl znovu posadit do závodního vozu při MMČR v Brně a v královské Divizi 4 hned porážel soupeře. Bývalý testovací pilot týmů formule 1 Jordan a Prost vyhrál kvalifikaci sprintu Divize 4 nad 2000 ccm a v závodě pak obsadil třetí místo. K bronzu Jarek v Brně přidal ještě stříbro z vytrvalostního závodu, jehož se účastnil spolu s Antonínem Charouzem, Nicolasem Kiesou a Pedrem Lamym. O tom všem hovořil Jarek Janiš v diskusním pořadu O čem se mluví, který SPORT 5 vysílá ve čtvrtek 11. prosince v 18:05 hodin.

Jako odměnu za zisk pátého titulu mistra světa v rally v řadě umožnil hlavní sponzor továrního týmu Citroën, rakouský výrobce energetických nápojů Red Bull, Sébastienu Loebovi testovat monopost formule 1. A pětinásobný mistr světa v automobilových soutěžích při oficiálních testech F1 v Barceloně zářil, když s monopostem týmu Red Bull Racing dosáhl osmého nejrychlejšího času mezi patnácti jezdci, kteří se objevili na trati. Reportáž z testu Sébastiena Loeba a Red Bull Racing sledujte na SPORT 5 v pondělí 8. prosince v 18:20 hodin.

Díky magazínu Motorvision se jako obvykle podíváme na zoubek několika vozům; tentokrát novému BMW luxusní řady 7 a nové Lancii Delta. Srovnáme tři 150koňová auta, Mitsubishi Colt CZT, Ford Fiesta ST a VW Polo GTI. Na hranici možností otestujeme spolu s Mathiasem Laudou, synem legendy motoristického sportu Nikiho Laudy, Ferrari 575 Maranello. A na závěr se ohlédneme za sedm tisíc kilometrů měřící Rally Transsyberia vedoucí z Moskvy do srdce Mongolska. Magazín Motorvision sledujte na SPORT 5 v úterý 9. prosince od 18:05 hodin.

Lewis Hamilton, mistr světa formule 1. Závodit začal, když mu bylo pouhých osm let, a o dva roky později se poprvé stal britským mistrem v závodech motokár; stejný úspěch pak zaznamenal ještě dvakrát. Ve třinácti letech byl vybrán do programu Mercedes-Benz Young Drivers a získal tak dlouhodobou finanční i technickou podporu. V sezóně 2007 tehdy dvaadvacetiletý Brit vstoupil do formule 1 a postaral se o obrovské překvapení, když dlouho aspiroval na titul mistra světa. V roce 2007 však titul ještě nezískal – svou roli sehrál jednak nedostatek zkušeností, jednak i tlak, pod kterým se ocitl. Nicméně jeho talent byl zřejmý a nepopiratelný, což potvrdil ve své druhé sezóně ve formuli 1. Lewis Hamilton s týmem McLaren Mercedes v sezóně 2008 vybojoval titul mistra světa. Jeho medailon vysílá SPORT 5 v úterý 9. prosince v 10:00 hodin.

Rally Dakar se rychle blíží; jak se připravují české týmy startující ve slavném pouštním závodě, rekapituluje magazín MotorTip, který můžete na SPORT 5 sledovat v pátek 12. prosince v 18:20 hodin. Ohlédneme se v něm také za Pražským rallysprintem, stejně jako za vsetínskou sprintrally. Zrekapitulujeme také výsledky jednodenních automobilových soutěží a připomeneme si závěrečný díl domácího motocrossového mistrovství z Kramolína.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).