Hlavní navigace

Zažili skutečnou katastrofu

[Tisková zpráva] Havárie letadla v Mnichově koncem padesátých let, kterou má na svědomí nepříznivé počasí, si vyžádala 23 lidských obětí. Zemětřesení v San Franciscu roku 1989 má na svém kontě něco šedesát mrtvých, obdobný počet lidí pohřbila láva sopky St. Helens o devět let dříve. Bouře, jež se přehnala nad Atlantikem právě ve chvíli, kdy se konal slavný plachetnicový závod, stála 16 lidských životů. A tak by se dalo pokračovat. Podobná neštěstí, jejichž výsledkem je ztráta lidských životů, se bohužel kolem nás vyskytují bez ohledu na čas i zeměpisnou polohu.

Sdílet

Od úterý 2. října bude Česká televize vysílat dokumentární cyklus BBC s názvem Zažili skutečnou katastrofu, jehož jednotlivé epizody se věnují sedmi vybraným neštěstím, která se udála v druhé polovině dvacátého století.

Tvůrci zpracovali nejen katastrofy přírodní povahy, ale zaměřili se i na ty, jejichž příčinou byl jednoznačně lidský faktor. Ten mimochodem nakonec hraje svou roli při všech neštěstích. Podíváme-li se na katastrofy obecně, lze se jen dohadovat, jaké by byly konečné následky například zemětřesení, kdyby byl třeba most postaven jinak, nebo kolik obětí by si vyžádala erupce sopky, kdyby byla vydána přísnější opatření evakuace, byly by vůbec nějaké oběti, kdyby někdo vydal jiné rozhodnutí, kdyby… Těžko říct. Britská série ve většině případů viníky nehledá, i když na možné lidské selhání zmiňuje.

Pomocí hrané rekonstrukce se soustředí především na nejkritičtější okamžiky tragédie, které jsou zaznamenány nejen z pohledu přeživších obětí, ale i očitých svědků a záchranářů, a také na to, co jim předcházelo.

Úvodní epizoda rekonstruuje jedno z největších neštěstí, které se zapsalo do fotbalové historie. Roku 1958 se nadějný fotbalový tým Manchester United chystal bojovat o Evropský pohár. 4. února proto vyrazil odehrát odvetu s Rudou Hvězdou Bělehrad. Při návratu z tehdejší Jugoslávie měl let mezipřistání v Mnichově, kvůli dočerpání paliva. Nepříznivé počasí, které v Německu panovalo, bylo nakonec příčinou havárie, kterou letoun utrpěl při pokusu o start. Vzlet se pilotům nepodařil, stroj sjel z ranveje, narazil do skladu s palivem a začal hořet. V jeho troskách zahynulo třiadvacet lidí, z toho devět hráčů. Příčinou neštěstí byla shledána sněhová břečka, která pokrývala vzletovou dráhu.

Druhá epizoda série se soustředí na tragédii, která se udála v roce 1989 v San Francisku. 17. října proběhlo v oblasti zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály, které trvalo sotva patnáct sekund. Jeho následkem bylo několik zřícených budov, silnic a především poničení dvoupatrové dálnice zvané Kyperský viadukt. Jeho horní vozovka dlouhá přes tisíc metrů se v několika místech propadla a rozdrtila auta a motoristy pod sebou. Jednou z uvězněných se stala i obchodní zástupkyně Dorothy Ottová, která nakonec může mluvit o velikém štěstí, že se jí podařilo z trosek dostat. Vděčí za to především obrovské obětavosti a odvážnosti pomáhajícím dobrovolníků, kteří se odmítli smířit s tím, že by ženu pod zřícenou silnicí zanechali, i přesto, že její vyproštění bylo pro všechny maximálně riskantní. Více jak čtyřicet dalších lidí už takové štěstí nemělo. Zpod trosek dálnice se již živí nedostali. Vyšetřování poté zjistilo, že železné pruty, které měly zesílit betonové sloupy, nebyly schopné tak silnému zemětřesení odolat. Viadukt byl postaven v roce 1957 dle tehdy platných standardů, později se přistoupilo k zabezpečování konstrukcí proti silnému zemětřesení. U této stavby se však rekonstrukce do osudného října 1989 nestihla.

O podobném štěstí, které potkalo Dorothy Ottovou, může mluvit i Matthew Sheahan, hrdina třetí epizody, který se účastnil spolu se svým otcem a dalšími kolegy slavného plachetnicového závodu Fastnet Race v roce 1979. Nad Atlantickým oceánem se ale právě v době jeho konání přehnala bouře, tak silná, že způsobila posádkám nemalé problémy. Závodu se tehdy zúčastnilo 303 jachet, pouhých 85 jich však závod vzhledem k počasí dokončilo. O život tehdy přišlo 16 námořníků, včetně Matthewova otce, a to především kvůli tomu, že lodě nebyly na tak silnou bouři dostatečně vybaveny.

Další z epizod britské dokumentární série Zažili skutečnou katastrofu, vysílané každé úterý od 2. 10. ve 20,00 na ČT1, věnuje pozornost výbuchu sopky St. Helens, v jiné tvůrci znovu odhalují příčiny a důsledky výbuchu jaderné elektrárny Černobyl, nebo událostem odehrávajícím se na půdě americké ambasády v Teheránu, která se na přelomu roku 1979 a 1980 stala terčem útoku skupiny radikálních studentů. Poslední epizoda poodhalí události předcházející potopení trajektu Estonia.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).