Zázračná planeta v HD

[Tisková zpráva] Od 5. března budou moci diváci sledovat přírodopisné zahraniční dokumenty z cyklu Zázračná planeta v plném vysokém rozlišení, tzv. full HD.

Sdílet

Česká televize nabídne v rámci cyklu Zázračná planeta několik dokumentárních seriálu, které diváci budou moci sledovat ve vysokém rozlišení HD. Prvním takto nabízeným je třídílný dokument BBC Yellowstonský národní park, jehož první díl se na obrazovce ČT2 objeví v pátek 5. března od 20,00. V pátek 23. 3. od 20,00 na ČT2 na něj naváže třídílná série Tajemství života slonů a zatím posledním uváděným seriálem budou šestidílné Fascinující proměny přírody, od 16.4. každý pátek od 20,00 na ČT2.

Yellowstonský národní park
Dokumentární snímek BBC z roku 2009 sleduje jeden rok života v nejstarším národním parku světa s přihlédnutím na to, jak se tamní divoká příroda vyrovnává s ročními obdobími.

Nejstarší národní park na světě, Yellowstonský národní park se rozkládá v severní části Spojených států, hluboko uprostřed Skalnatých hor. Je to izolovaná náhorní plošina obklopená rozeklanými vrcholy hor. Především díky své poloze je tato oblast tak výjimečná. Vlivem ojedinělé geologické situace je blízko pod povrchem parku velká žhavá masa roztavené horniny. Nikdo s jistotou neví, proč k tomu dochází právě zde. Jedno je však jisté – působení tohoto přírodního procesu proslavilo tuto oblast po celém světě. Yellowstonský park je nejrozsáhlejší území na světě s tak silnou geotermální aktivitou. Najdeme tu víc než deset tisíc termálních jevů a k nebi vyvrhuje své horké vody víc gejzírů než na všech ostatních místech světa dohromady.

Dodnes je to jedna z oblastí na naší planetě, kde najdeme neporušenou přírodu se vzácnými druhy rostlin a zvířat. Park je však pověstný nejen svým přírodním bohatstvím, ale také malou tloušťkou zemské kůry, pod níž se rozprostírá obrovský magmatický krb naplněný roztavenou horninou – magmatem. V současnosti pohání yellowstonské gejzíry, ale někdy, možná za milion let, tlak magmatu přesáhne kritickou mez a gigantická sopka exploduje. Jednotlivé díly série sledují dění v parku z hlediska jednotlivých ročních období- v zimě, v létě a na podzim.

Tajemství života slonů
Třídílný dokumentární seriál BBC (2009) přináší zajímavosti ze života slonů. Zvířat, která se starají o své druhy a rodinu tak, jako málokterá jiná zvířata, která stejně jako lidé prožívají emoce a dokonce si možná uvědomují i svou vlastní smrtelnost.

Vědci se dodnes přesvědčují, že toho o slonech stále ještě mnoho nevíme. V severní Keni, byl proto zahájen unikátní projekt, jehož cílem je nahlédnout do tajemného světa těchto obrů souše. Iain Douglas Hamilton strávil mezi slony víc než 40 let a mnohokrát musel nasadit vlastní život, aby je mohl lépe poznat a chránit.

Dokument nabízí mít možnost sledovat tato nádherná zvířata s pomocí technologie, která umožňuje podrobně zaznamenávat vše, co prožívají během putování krajinou i v každodenním boji o přežití. Naskýtá se tak výjimečná příležitost pozorovat, jak sloni vyrůstají nebo jak demonstrují svou sílu. Tvůrci se pokusí také vcítit do jejich myšlení, aby poznali, jak moc jsou sloni nám lidem podobní.

Fascinující proměny přírody
Šestidílný dokumentární seriál BBC z roku 2009 sleduje, jak změny ročního období a přírodní zákonitosti počasí ovlivňují život v přírodě.

Cyklus Zázračná planeta v ČT
Páteční večery na ČT2 v hlavním vysílacím čase nabízejí unikátní zahraniční dokumenty věnující se široké a překrásné rozmanitosti přírody na Zemi a nejrůznějším neuvěřitelným průvodním jevům a proměnám naší planety. Název cyklu je odvozen od stejnojmenné japonské dokumentární série. V rámci cyklu byly například uvedeny snímky známého přírodovědce Davida Attenborougha a spousta dalších z produkce BBC, televizí Japonska, Francie a dalších. Dokumenty představující nejrůznější zázraky naší planety se těší velké přízni diváků každý pátek od 20,00 již několik let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).