Hlavní navigace

Zcela nová řada x86 serverů prolomila omezení třicet let staré architektury a pomůže snížit náklady díky redukci fyzického počtu serverů

[Tisková zpráva] Armonk, New York: IBM (NYSE:IBM) představila první systém, který prolomil technické bariéry a nabízí výrazně větší škálovatelnost a výpočetní výkon na platformě x86. Nové servery eX5 jsou výsledkem tříletého snažení inženýrů IBM, kteří se zaměřili na vylepšení ekonomického aspektu provozu systémů x86 v podnikovém prostředí.

Sdílet

Portfolio eX5 je letos druhou nově uvedenou „rodinou“ produktů IBM. Systémy eX5 jsou určeny pro zpracování nejnáročnějších aplikací při současném snížení nákladů a provoz stávající infrastruktury IT.

Technologický pokrok v x86 architektuře: Maximální škálovatelnost paměti
Inženýři IBM využili desítek let zkušeností s konstrukcí podnikových systémů a IT komponent a radikálně rozšířili možnosti platformy x86 díky zásadní technologické novince – nahradili tradiční pevnou vazbu mezi pamětí a procesorem. Tím odstranili nutnost pořizovat další server kvůli stále náročnějším úlohám, kde již paměť stávajícího serveru nestačí a nelze ji dále rozšířit. Nová architektura platformy x86 nabízí šestkrát vyšší možnosti škálování paměťového systému než předchozí generace serverů (1). Zároveň pomáhá snížit neustále rostoucí náklady spojené s provozem běžných datacenter.

Například množství dat při zpracování průměrné web úlohy se každý rok zdvojnásobí, což uživatelé řešili jediným možným způsobem – pro zpracování dané úlohy zapojili další servery. To však nejen znatelně zvyšuje náklady na napájení a správu strojů, ale také zatěžuje infrastrukturu. Servery x86 dnes bývají využívány na pouhých 10 % své výpočetní kapacity. Vycházejí totiž z 30 let staré architektury s pevnou vazbou mezi procesorem a paměťovou kapacitou.

Spojením eX5 systému s middlewarem IBM vzniká vysoce virtualizované prostředí, jež poskytuje všem uživatelům flexibilní, vysoce škálovatelný systém redukující celkový počet fyzických serverů až na polovinu, zatímco snižuje náklady na datová úložiště až o 97 % (2) a licenční poplatky až o 50 % (3).

Čip IBM přináší extrémní paměťovou kapacitu
Procesory v systému eX5 jsou díky jedinečné inovaci využití křemíku schopny velmi rychle přistupovat do rozšířené kapacity paměti. Jedná se o obrovský krok vpřed, který umožňuje využít největší paměťovou kapacitu v počítačovém průmyslu. Systém eX5 využívá již pátou generaci čipu IBM Enterprise X-Architecture, který byl vyvinut na základě mnohaletých zkušeností IBM v oblasti integrace mikroelektronických komponent. Tento výzkum mimo jiné vedl k inovativnímu využití křemíkové technologie, která zatím nemá obdoby.

Technologie nezávislého škálování paměti MAX 5 nabízí šestkrát vyšší paměťovou kapacitu, než je dnes běžně k dispozici. To umožní klientům provozovat za stejné licenční náklady (4) až o 82 % virtuálních serverů více a výrazně tak snížit náklady na middleware software a další aplikace. Například klienti využívající databázi Microsoft mohou díky systému eX5 snížit své náklady za licence až o 50 % (5).

Převratná technologie eX5 v podání blade i rackových serverů vyhoví všem nárokům na zpracování úloh a minimalizaci nákladů IBM představí v roce 2010 tři mimořádně škálovatelné systémy eX5 – čtyřpaticový IBM System x3850 X5, blade server BladeCenter HX5 a dvoupaticový System x3690 X5. Poslední jmenovaný se díky své nízké ceně zařadí mezi vstupní servery, ale výkonem nebude nijak zaostávat a díky nové eX5 technologii bude nejvýkonnějším dvouprocesorovým serverem na trhu.

Kromě technologie MAX5 přinášejí systémy IBM eX5 další převratné inovace pro x86 architekturu, které zvyšují výkon a flexibilitu a šetří náklady:

  • eXFlash je jedinečná technologie flash disků nové generace, která nahrazuje starší, méně spolehlivou generaci datových úložišť a díky nahrazení stovky pevných disků a tisíců drátů a kabelů (6) snižuje náklady na úložnou kapacitu až o 97 %.
  • FlexNode umožňuje rozčlenit jeden systém za provozu na dva odlišné systémy a zpět na jeden, což umožňuje klientům provozovat ve stejném systému přes den aplikace nutné pro běh infrastruktury a přes noc provozovat datově obsáhlé úlohy. Lze tak maximálně využít všech prostředků.

Software pro správu systému IBM Systems Director byl nově rozšířen o podporu technologie eX5. Umožňuje uživatelům předkonfigurovat servery, vzdáleně měnit užití systémů, instalovat systém automaticky, popřípadě zajistit jeho obnovu.

Další informace najdete na webu: http://www-03.ibm.com/sys­tems/cz/info/x86ser­vers/ex5/index­.html

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).